Yaşam

Egzersiz Yapmanın Faydaları

Egzersiz yapmak için bir nedene mi ihtiyacınız var? O zaman başlamak için size 7 neden!

Biri size daha ince, daha sağlıklı ve daha uzun bir yaşamın elinizde olduğunu söyleseydi? Gerçek olamayacak kadar hayalî mi buldunuz? Yapılan birçok araştırmaya göre, egzersiz daha iyi bir yaşam kalitesi için gümüş mermidir.

Sadece düzenli yapılan egzersiz; kilo verme, birkaç kronik hastalıklar ve koşullar için riski azaltır. Hoşunuza giden ve günlük rutininizin bir parçası olan aktiviteleri bulmak, uzun ve sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır.

Sağlık yararları listesi etkileyici olan egzersizi sadece hayatınıza sokarak tüm faydalarından yararlanabilirsiniz.

Araştırmalar, her yaşta herhangi bir egzersiz miktarının faydalı olduğunu onaylamıştır. Genel olarak ne kadar çok yaparsanız, faydalar da o kadar büyük olur. Ulusal Bilimler Akademisi, herkesin günde bir saat fiziksel aktivite için çaba göstermesini tavsiye etti. Kulağa çok geliyor olabilir, ancak bir saat, gün boyunca yapılan daha kısa aktivitelerden ( yürüyüş, bahçe işleri, hatta ağır ev temizliği) oluşabilir.

Fiziksel aktivite, değerli kas kütlesini korurken yağ kaybını en üst düzeye çıkarmak için herhangi bir kilo verme programının önemli bir parçasıdır. Ancak egzersizin başka birçok sağlık ve uzun ömürlü faydaları vardır. Bu koşulların önlenmesine veya iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Egzersizin Önlediği Hastalıklar

Kalp Hastalığı

Düzenli aktivite kalp kasınızı güçlendirir, kan basıncını düşürür “iyi” kolesterolü (yüksek yoğunluklu lipoproteinler veya HDL’ler) arttırır ve “kötü” kolesterolü (düşük yoğunluklu lipoproteinler veya LDL’ler) düşürür, kan akışını arttırır ve kalbinizin daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Tüm bu faydalar inme, kalp hastalığı ve yüksek tansiyon riskini azaltır.

Duke Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yoğunluğundan ziyade fiziksel aktivite miktarının kan lipitlerini (kolesterol) iyileştirmede en büyük etkiye sahip olduğunu öne sürüyorlar.

İnme

23 çalışmanın analizinde araştırmacılar aktif olmanın inme geçirme ve ölme riskinizi azalttığını buldular. Stroke dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, orta derecede aktif çalışma katılımcıları, daha az aktif katılımcıya kıyasla %20 daha az inme riski taşıyordu.

Tip II Diyabet

Bu hastalık endişe verici oranlarda artıyor (1990’dan beri% 62’ye kadar) ve şimdi tüm dünyada milyonlarca diyabet hastası var. Fiziksel aktivite kilo kaybını artırabilir ve bu durumun önlenmesine ve / veya kontrolüne yardımcı olabilir. Kilo vermek insülin duyarlılığını artırabilir, kan şekeri ve kolesterol seviyesini iyileştirebilir ve kan basıncını azaltabilir, bunların hepsi şeker hastalığı olan kişilerin sağlığı için çok önemlidir.

Harvard Halk Sağlığı Okulu’ndan Dr. Frank Hu, İç Hastalıkları Annals dergisinde yayınlanan bir çalışmada, günde bir saat boyunca tempolu bir yürüyüşün, tip II diyabet riskini % 34 azaltabileceğini buldu.

Obezite

Aşırı kilolu ve obez durumlar, sağlıklı bir diyetle birlikte egzersizle önlenebilir veya tedavi edilebilir. Aktivite, vücut yağını azaltmaya ve kas kütlesini arttırmaya yardımcı olarak vücudunuzun kalori yakma özelliğini artırır. Düşük kaloriler ve günlük egzersizlerin bir araya gelmesi kilo kaybına yol açar. Obeziteyi kontrol etmek kritik öneme sahiptir, çünkü birçok hastalık için büyük bir risk faktörüdür. Vücut kitle indeksinin düşürülmesi ( BMI ) erken ölme riskini azaltmak ve daha sağlıklı bir hayat yaşamak için oldukça önemlidir.

Sırt Ağrısı

Kas güçlendirme ve esneklik içeren bir fitness programı ile bel ağrısı önlenebilir. İyi bir duruş ve güçlü bir karın, vücudun sırt ağrısına karşı en iyi savunmasıdır.

Osteoporoz

Ağırlık kaldırma egzersizi (yürüyüş, koşu, merdiven çıkma, dans etme veya ağırlık kaldırma gibi) kemik oluşumunu güçlendirir ve menopoz sonrası kadınlarda sıklıkla görülen osteoporozu veya kemik kaybını önlemeye yardımcı olur. Maksimum sonuç için düzenli ağırlık egzersiziyle kalsiyum ve D vitamini yönünden zengin bir diyeti birleştirin.

Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’ne göre, Hemşirelerin Sağlık Çalışması verileri, haftada dört veya daha fazla saat yürüyen kadınların, haftada bir saatten az yürüyenlere göre %41 daha az kalça kırığı olduğunu gösterdi.

Psikolojik Faydalar

İyileştirilmiş özgüven, düzenli fiziksel aktivitenin en önemli yararlarından biridir. Egzersiz yaparken, vücudunuz ruh halinizi ve kendinizi iyi hissetmenizi artırabilen endorfin denilen kimyasalları serbest bırakır. Bir koşuyu veya antrenmanı takip eden his genellikle “öforik” olarak tanımlanır ve buna enerji veren bir bakış açısı eşlik eder. Egzersiz, stresle başa çıkmanıza ve depresyon ve anksiyete ile mücadele etmenize yardımcı olabilir.

Ve bunlar egzersizin sağlığınızı iyileştirme yöntemlerinden sadece birkaçı. Araştırmalar ayrıca belirli kanser türlerine de yardımcı olabileceğini, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirdiğini ve daha fazlasını yapabileceğini ileri sürdü.

“Egzersiz stresle baş etmenize, depresyon ve anksiyete ile mücadele etmenize yardımcı olabilir .”

Egzersiz Ve Sağlıklı Beslenmeyi Bir Araya Getirin

Tek başına egzersiz yapmak mütevazı kilo kaybı sağlar; Düşük kalorili bir beslenme programı ile birleştirildiğinde, etkiler çok daha etkileyicidir.

Amerikan Tıp Derneği Dergisinde yayınlanan bir araştırmada, Pittsburgh Üniversitesi araştırmacıları, düzenli egzersiz yapan ve sağlıklı, mütevazı kalorili bir diyet uygulayan kişilerin, egzersizlerinin uzunluğuna veya yoğunluğuna bakılmaksızın, kilo verdiklerini ve kardiyorespiratuar zindeliği iyileştirdiklerini buldu.

JAMA’da yayınlanan bir başka çalışma, fiziksel aktivitenin faydalarından yararlanmanın asla geç olmadığını göstermiştir. Günde bir kilometre yürüyüşle başlayan 65 yaş ve üstü kadınların tüm nedenlerden kaynaklanan ölüm oranlarını %50 oranında azalttı.

Peki, egzersiz bizim için bu kadar iyiyse, neden tüm insanlar yapmıyor?

2000 Ulusal Sağlık Mülakat Anketi verilerine göre, erkeklerin %64’ü ve kadınların %72’si günlük olarak aktiviteye yapmıyor.

Amerikan Spor Hekimliği Koleji, kardiyovasküler kondisyonlama için aerobik egzersizin (yürüyüş veya koşu gibi daha zor nefes alan tip) bir kombinasyonunu önermektedir, kas tonlama için kuvvet antrenmanı (ağırlık kaldırma veya calisthenics gibi) ve hareket alanınızı iyileştirmek için germe hareketleri yapabilirsiniz.

Her üç türü de yapmaya gayret edin, ancak herhangi bir egzersizin hiç olmamasından daha iyi olduğunu unutmayın.

Fiziksel Aktiviteyi Hayatınıza Sokmanın Bazı Kolay Yolları

  • Bir köpek sahiplenin ve birlikte her gün yürüyüşler yapın.
  • Eski moda işler yapın; uzaktan kumanda yerine kalkıp televizyon kanalını değiştirin, garaj kapısını manüel olarak açın, itmeli bir çim biçme makinesi kullanın.
  • Asansör yerine merdivenleri kullanın.
  • Olabildiğince hızlı yürüyün.
  • Aracınızın kullanımını en aza indirin; birkaç kilometre içindeki hedeflere yürüyün.
  • Tenise ya da keyif aldığınız herhangi bir oyuna ya da spora katılın.
  • Bir spor salonuna veya sağlık kulübüne katılın.
  • Bir dahaki sefere egzersizi atlamayayın, bu harika sağlık yararlarını aklınızda tutmaya ve hatırlamaya çalışın, her küçük ayrıntının yardımcı olduğunu unutmayın. Sıkı bir antrenman yapmak istemeyebilirsiniz, ancak en azından parkta veya mahallenizde bir yürüyüşe ne dersiniz?
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu