Sağlık

Egzamadan Doğal Yollarla Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Egzamadan Doğal Yollarla Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Egzama, derideki pullanma, kuruluk, ve kaşıntıya sebep olma durumudur. Egzama, tıpta atopik dermatit olarak geçer. Egzama olan kişiler özellikle yoğun bir kaşıntı ile karşılaşırlar. Bebeklerden yaşlı insanlara kadar her yaştan insan bu durumla karşılaşabilir. Özellikle çocuklarda çok sık görülür; %90, 5 yaş altında rastlanır.

Egzamadan Doğal Yollarla Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Egzama hem çevresel hem de genetik faktörlerden dolayı ortaya çıkabilir. Çevresel faktörlerin başında stres, hava ve ortam kirliliği, alerjiye sebep olabilecek maddeler, sabun, parfüm, deterjan gibi kimyasal maddeler ve toz yer alır. Kedi, köpek gibi hayvanların tüyleri de egzamayı tetikler.

Egzamadan Doğal Yollarla Kurtulmanın Yolları
Egzamadan Doğal Yollarla Kurtulmanın Yolları

Egzama Nasıl Anlaşılır 

Egzama genellikle diz, dirsek gibi eklem yerlerinde kurulukla beraber ortaya çıkar. Saç derisi ya da yüzde de görülür. Egzama olan bölgede kızarıklık, şişlik, kuruluk ve kaşıntı, hassasiyet, renk eşitsizliği görülmektedir.  Egzama olan kişiler neye alerjileri olduğunu öğrenmek ve korunmak için deri ya da kan testi ile doktor kontrolünde öğrenebilirler.

Saç derisinde meydana gelen egzama ise gene aynı şekilde kızarıklık, kuruluk, kepek tarzı kabuklanmalar ile ortaya çıkar. Yalnız saç derisinde ki egzamanın belirtilerinden birisi yağlanmadır. Egzamalı saç derisinde saç dökülmeleri de oldukça görülür.

Egzamadan Nasıl Kurtulunur

Egzama kurtulması zor ve inatçı bir deri hastalığıdır. İlerlemiş egzama için uzun süreli tedaviler gerekir. Egzamalı bölgeyi rahatlatmak; bazı ağızdan alınan haplar, direkt uygulanan kremler ile mümkün olabilir. Doktorun yazdığı nemlendirici kremler ile hasar görmüş ve zedelenmiş kuru bölgeyi nemlendirmek rahatlatabilir. Buna ek olarak kremlerin yetersiz kalması durumunda ve yanında haplar ile tedavi sürdürülür.

Egzamadan Doğal Yollarla Kurtulma

Beslenme ile cilt arasında çok güçlü bir bağlantı vardır. Yediğimiz şeyler cildimizdeki sorunları tetikleyebilir ya da azaltıp ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Bazı doğal yöntemlerle egzamanın şiddetini azaltabiliriz.

Hindistan cevizi yağı, egzamalı bölgeye sürülerek nemlendirilebilir. Aynı zamanda enfeksiyon riskini azaltır.

Zerdeçal tüketimi oluşan yaraların kapanmasını hızlandırır.

Gün ışığı ve güneşlenme kaşıntıyı hafifletir ve bakterilerle savaşır. Güneşlenmeye ek olarak yiyeceklerle D vitamini almak çok önemlidir. Balık, yumurta gibi d vitamini açısından zengin olan besinler tüketilmeli.

Portakal, greyfurt gibi turunçgiller ve suları tüketilmelidir.

Karabiber, pul biber gibi baharatlar egzamayı tetikler bu yüzden egzaması olan kişiler bu baharatları tüketmekten kaçınmalıdır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu