Yaşam

Egzama Tedavisi İçin Kullanabileceğiniz 9 Bitkisel Yağ

Egzama semptomları tipik olarak, belirli bir cilt bölgesi üzerinde kaşıntı ile başlar ve bu bölgeler çizildiğinde, kabarık veya pullu hale gelebilecek bir döküntü ortaya çıkar. Egzamanın meydana geldiği en yaygın alanlar eller, yüzler, ayaklar, dizler ve bileklerdir. Egzama semptomları uçucu yağların kullanımıyla hafifletilebilir. Bu cilt hastalığının nedeni henüz tam olarak anlaşılamasa da çoğu zaman bağışıklık sisteminin belirli bir irritan veya maddeye aşırı tepki göstermesi olarak tanımlanmaktadır. Bu tetikleyiciler genellikle kıyafetleriniz, sigara dumanı, çevre kirletici maddeler ve çok çeşitli yiyecekler gibi günlük ürünler olabilirler. Bağışıklık sistemini ve yatıştırıcı iltihabı destekleyerek, egzamaya yönelik aşağıdaki temel yağların birçoğunu kullanmak hızlı bir rahatlama sağlayacaktır.

Egzamaya İyi Gelen Bitkisel Yağlar

Egzamaya iyi gelen bitkisel yağlar şu şekildedir;

Çay ağacı yağı

Anti-mantar, anti bakteriyel, antioksidan ve bağışıklık uyarıcı bileşikler bakımından zengin olan çay ağacı yağı, kronik egzamadan muzdarip olanlar için popüler bir seçimdir. Yara görünümünü iyileştirmek, cildi yatıştırmak ve cilt enfeksiyonlarını önleyen bu yağ aynı zamanda, egzamadan arta kalan yara izlerini iyileştirmeye de yardım eder.

Hindistancevizi yağı

Bu uçucu yağ, anti- inflamatuar, yumuşatıcı ve iyileştirici özelliklere sahip olduğu için çok çeşitli cilt rahatsızlıklarında kullanılır. Nemlendirici etkisi de olan hindistancevizi yağı kızarıklık ve şişmeye iyi gelir, cildi yatıştırır.

Helichrysum Yağı

Anti-alerjik ve antienflamatuar bileşikler açısından zengin olan helichrysum esansiyel yağı, her iki taraftan da egzama ile mücadele edebilir. Bu yağ ile birlikte egzamanın belirtileri ortadan kalkar.

Okaliptüs yağı

Okaliptüs yağı vücutta egzamaya neden olan proinflamatuar enzimi % 20’den fazla azaltır ve egzamaya iyi bir çözüm olur.

Karanfil yağı

Karanfil yağındaki aktif bileşen, klinik uygulamalarda enflamasyonu ve ağrıyı azalttığı bilinen eugenoldur. Egzama nedeniyle oluşan, tahrişe karşı mücadele edebilir, kaşınmayı azaltabilir ve cildin bu lekelerinin iyileşmesini hızlandırabilir.

Sardunya Yağı

Egzama nedeniyle oluşan kabarcıklar genellikle sinir bozucu alabilir. Sardunya Yağı alerjik reaksiyonlar nedeniyle oluşan şişkinlik ve iltihapları azaltır.

Biberiye yağı

Bu yağda bulunan Rosmarinic asit, cildi sıkılaştırmak, iyileşmeyi hızlandırmak ve tahriş edici döküntüleri kaşıntıya zorlamak için ideal hale getiren, büzücü, anti-inflamatuar ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahiptir.

Zerdeçal Yağı

Piyasadaki en güçlü antioksidan yağlardan biri olarak bilinen zerdeçal yağı, inanılmaz bir anti-enflamatuar özelliklere sahiptir ve bağışıklık sistemini daha etkili bir şekilde işlemeye ve zararsız tahrişlere tepki vermeyecek şekilde güçlendirmeye yardımcı olur.

Sedir Ağacı Yağı

Antibakteriyel özellikleri yanı sıra anti-inflamatuar yetenekleri ile, sedir ağacı yağı cildinizdeki alerjik reaksiyonu hızla ortadan kaldırabilir, iyileşmeyi destekler ve sarkmayı önlemek için cildi sıkılaştırabilir.

Papatya Yağı

Anti-enflamatuar ve yatıştırıcı etkileri ile ünlü olan bu yağ, egzama bezlerinin kaşınmasını önemli ölçüde azaltırken, aynı zamanda şişlik ve kızarıklığı da azaltır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu