Yaşam

Dövme Sildirme Yöntemleri Nelerdir?

Dövme Sildirme Yöntemleri Nelerdir? Dövme yaptırmaya karar vermeden önce çok iyi düşünmek gereklidir. Bu yüzden, tarih boyunca dövme teknikleri sürekli yenilenirken, dövme sildirme yöntemleri de beraberinde gelişmektedir.

Dövme Sildirme Yöntemleri Nelerdir? Günümüzde dövme yaptırdıktan sonra yaşanılan pişmanlıklar tarihe karışmaya başladı. Çünkü son dönem dövme sildirme yöntemleri ile acı çekmeden de istenmeyen dövmelerinizden kurtulabilirsiniz.

Dövme Sildirme Yöntemleri

Dövme sildirmek için tercih edebileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi, dövme silici kremlerdir. Dövme silici kremler, çok etkili olmamakla birlikte uzun süreli kullanımlardan sonra bile istenilen başarıyı sağlayamamaktadır Zımparalama ve cerrahi kesim yöntemleri ise lazer tedavisi ile silinemeyen renkteki dövmelere uygulanmaktadır. Zımparalama yöntemi, deride kalıcı izler bırakabileceği için uzmanlar tarafından çok fazla önerilmemektedir. Zaten dövme derinin alt tabakalarına kadar işlemişse zımparalama yöntemi ile tamamen yok edilemez, sadece dövmenin silikleşmesi sağlanabilir.

Dövme Sildirme Yöntemleri Nelerdir
Dövme Sildirme Yöntemleri Nelerdir

Bu yöntemlerin içinde maliyeti biraz fazla olsa bile uygulanması en kolay ve en etkili yöntem elbette lazer yöntemidir. Bu yüzden, lazerle dövme sildirme uygulamalarından daha ayrıntılı bahsetmek istiyorum. Son zamanlarda lazer uygulamalarından en çok tercih edilen Q-Switched lazerleridir. Bu uygulamayla, birçok renkteki dövmeler makinanın renge özel ayarları yapılarak kolaylıkla çıkarılabilmektedir. Lazer cihazı, nano-saniye sürede atımlar yaparak dövme boyasını çok küçük parçalara ayırır ve dövmenin ciltten kazınmasını sağlar. Lazer seanslarının süresi ve sıklığı dövmenin yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genellikle 6-8 hafta aralıklarla yapılır ve dövmenin kolayca çıkarılabilmesi için dövme en az 1 yıllık olmalıdır.

Lazer Yöntemi İle Her Dövme Silinebilir Mi?

Gelişen teknoloji sayesinde dövmelerin çoğunluğu silinebilmektedir. Pembe, sarı ve mor renkteki dövmelerin lazer yöntemleri ile silinmesi maalesef çok zordur. Bu yüzden dövme yaptırmadan önce silinmesi mümkün olmayan renklerin tercih ederken bir kez daha düşünmelisiniz. Dövme Silme İşlemi Yapıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir? İşlem yapıldıktan sonra, o gün içerisinde banyo yapılmaması tavsiye edilir. Lazerin uygulandığı bölgenin güneş ışınlarından korunması, eğer güneş ışınlarına maruziyet söz konusu ise kesinlikle güneş koruyucu kremlerin kullanılması gerekmektedir. İşlem bölgesi, lazer sonrası hassasiyet gösterebileceği için sürekli nemlendirici kullanılması önerilir. Tedavi sonrasında deride kabuklanmalar ve yaralar meydana gelebileceği için iyileşme süreci boyunca cilde ağda, epilasyon gibi uygulamalar yapılmamalıdır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu