Gebelik

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum sonrası depresyon diğer adı ile Postpartum depresyon (PPD), birçok annenin bebek sahibi olduktan sonra sahip olabileceği çeşitli fiziksel ve duygusal değişiklikleri tanımlayan bir durumdur. Uzun hamilelik süreci ve doğumla birlikle vücutta ve ruh halinde meydana gelen değişiklikler olumsuz düşüncelere sebep olabilir. Bu duygular ilk günler ve haftalarda normal kabul edilirken, uzun sürmesi veya şiddetlenmesi durumunda tedavi edilmelidir, PPD ilaç ve danışmanlık ile tedavi edilebilir. Doğumdan sonra herhangi bir şekilde hayatınızı engelleyen PPD’niz olduğunu düşünüyorsanız derhal sağlık uzmanına danışmalısınız.

Doğum yaptıktan sonra üç tür PPD hastası olabilir:

Bebek mavisi: Bu tepki doğumdan sonraki günlerde birçok kadında görülür. Yeni bir anne, çok mutlu hissedebilir ve sonra çok üzgün veya öfkeli hissetme gibi ani bir ruh hali dalgalanmaları yaşayabilir. Sebepsiz yere ağlayabilir, sabırsız, huzursuz, endişeli, yalnız ve üzgün hissedebilir. Bebek stresi sadece birkaç saat veya doğumdan sonra sürece 1-2 hafta sürebilir. Bebek mavisi yaşayan annelerin bir sağlık uzmanından çoğu zaman yardım alması gerekmez. Genellikle, çocuk bakımı görevlerini paylaşmak, sevdikleriyle bağlantı kurmak, yeni anne destek grubuna katılmak ya da diğer anneler ile konuşmak yardımcı olur.

Doğum sonrası depresyon (PPD): Doğumdan birkaç gün, hatta aylar sonra ortaya çıkabilir. PPD, sadece ilk çocuğun değil, herhangi bir çocuğun doğumundan sonra olabilir. Bir kadın, bebek mavilerine benzer hislere sahip olabilir (üzüntü, umutsuzluk, kaygı, sinirlilik) ama onları bebek mavilerinden çok daha güçlü bir şekilde hisseder. PPD çoğu zaman bir kadını her gün yapması gereken şeyleri yapmaktan alıkoyar. PPD bir kadının işlevini etkiliyorsa, bu durum sağlık uzmanını hemen görmesi gerektiğinin kesin bir işaretidir. Bir kadın PPD için tedavi görmezse, belirtiler bir yıl kadar kötüleşebilir ve devam edebilir. PPD ciddi bir durum olsa da, ilaç tedavisi ve danışmanlık ile tedavi edilebilir.

Doğum sonrası psikoz: Yeni anneleri etkileyebilecek çok ciddi bir akıl hastalığıdır. Bu hastalık sıklıkla doğumdan sonraki ilk üç ay içinde ortaya çıkabilir. Kadınlar psikotik depresyon yaşayabilir, çünkü depresyon onların gerçeklikle temaslarını yitirmelerine neden olur, işitsel halüsinasyonlara ( aslında hiç olmayan şeyleri işitme, hiçbir ses yokken konuşan bir kişi gibi) ve sanrılara (olayları tamamen farklı şekilde yorumlama) sahip olabilir. Görsel halüsinasyonlar, daha az yaygındır. Diğer belirtiler arasında uykusuzluk sayılabilir. Tedirgin, huzursuz, öfkeli, garip duygu ve davranışların yanı sıra, intihar düşünceleri daha az yaygındır. Doğum sonrası psikozu olan kadınların hemen tedavi görmesi gereklidir ve neredeyse her zaman ilaca ihtiyacı vardır. Bu durumda bazı anneler hastaneye yatırılır, çünkü bebekleri de dahil olmak üzere kendilerine veya başkalarına zarar verme riski görülebilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu