Gebelik

Doğum Korkusunu Yenmek İçin Ne Yapılmalı?

Doğum Korkusunu Yenmek İçin Ne Yapılmalı? Doğum korkusu, anne adaylarının doğum anında bebeğine ya da kendisine bir şey olacağına dair korkuya kapılmasıdır. Bir çok kadın hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren bu korkuya kapılmaktadır. Peki bu doğum korkusundan korkmamak için ne yapılmalı? işte cevabı yazımızda yer almaktadır.

Doğum Korkusunu Yenmek İçin Ne Yapılmalı? Anne adaylarının doğum korkusu onları daha fazla stres içerisine sokar. Anne olmak dünyada en tarifsiz duygulardan biridir. Pek çok kadın da bu eşsiz duyguyu yaşamak ister. Ancak kadınlar kimi zaman ne kadar anne olmayı istese de doğum anından korkar. Bebeğini sabırsızlıkla bekleyen anneler bir taraftan da bebeğinin dünyaya nasıl geleceğini, bu esnada canının yanıp yanmayacağını ve doğumda onu neler beklediğini düşünür. Bu düşünceler de gün geçtikçe daha büyük korkuların oluşmasına neden olur.

Doğum İle İlgili Olumsuz Düşüncelerden Uzak Durun

Hamilelik tek başına fiziksel bir süreç değildir. Aynı zamanda psikolojik olarak da kişilerin kendilerini bu duruma alıştırması gerekir. Ancak anne adayları doğum korkusu ile ilgili yaşadıkları stresi bebeklerine de aktarırlar. Bu da işlerin daha ters gitmesine neden olur.

Doğum Korkusunu Yenmek İçin Ne Yapılmalı
Doğum Korkusunu Yenmek İçin Ne Yapılmalı

Doğumdan önce herkes anne adaylarına bir takım tavsiyeler verir. Bu söylenenlere kulağınızı kapatarak sadece doktorunuzu dinlemeniz, doğum korkularından kurtulma noktasında önemli olacaktır. Her kadının hamilelik süreci birbirinden farklıdır. Bu nedenle de sizin nasıl bir süreçte olduğunuzu en iyi doktorunuz bilir. Doktorunuz ile birlikte doğum ve süreci hakkında konuşmanız stresten uzak kalmanıza yardımcı olur.

Doğum İle İlgili Belirsizliklerden Kurtulun

Anne adaylarının doğumdan korkmasının bir diğer nedeni ise belirsizlik durumunun yaşanmasıdır. Yaşadığınız belirsizliklerden kurtularak doğum stresini de ortadan kaldırabilirsiniz. Genellikle normal doğum bu aşamada kadınların daha fazla korku duymasına neden olur. Çünkü doğumun ne zaman başlayacağı konusunda bir kesinlik söz konusu değildir. Kadınlarda normal doğum ile ilgili ciddi kaygı oluştuğu zaman doktorlar tarafından sezaryen doğum önerilir. Bu sayede doğum belirsizliği de ortadan kalkmış olur. Siz de kendinizi doğum anına daha sakin bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu