Gebelik

Doğum Çeşitleri ve Doğum Yöntemlerine Dair Tüm Detaylar

Doğum Çeşitleri ve Doğum Yöntemlerine Dair Tüm Detaylar! Hamilelik sürecinizin başarıyla sonlandırılması için gereksinim duyacağınız doğum yöntemleri, son yıllarda giderek artmıştır.

Doğum Çeşitleri ve Doğum Yöntemlerine Dair Tüm Detaylar! Anne adaylarının yeni ve modern doğum yöntemlerine ilgi duymasına neden olabilen pek çok faktör bulunmaktadır. Ancak doktorunuzun tavsiyesini göz ardı etmeden ve risklerini, tehlikelerini, kriterlerini ve avantajlarını da değerlendirerek doğru kararı vermeniz tavsiye edilecektir.

Normal Doğum Süreçleri Hakkında

Vajinal doğum olarak da bilinen ve normal doğum olarak adlandırılan bu uygulama en sağlıklı yöntemlerden birisidir. Sancı ile rahmin ağzının açılması beklendikten sonra, ıkınma ile bebeğin dışarı çıkması ve plesentadan ayrılması olarak üç aşamada incelenmektedir. Hiçbir komplikasyon olmadan annelerin normal yaşantısına devam etmesine olanak verilir. Daha hızlı süt geldiğinden ve normal yolla doğumda toparlanma daha kısa sürede mümkün olduğundan tercih edilir.

Doğum Çeşitleri ve Doğum Yöntemlerine Dair Tüm Detaylar
Doğum Çeşitleri ve Doğum Yöntemlerine Dair Tüm Detaylar

Sezeryan Doğum Gerektiren Durumlar Nelerdir

Karın bölgesine yapılacak operasyonla kesi açılması ve bebeğin dışarı çıkarılması işlemidir. Aniden gelişen ya da planlı şekilde gerçekleştirilen bu doğum yöntemi için bazı durumların oluşması gerekir. Kordon sarması, normal büyüklüğünden fazla olması, kalp atışının anormal olması ya da normal doğumun elverişli olmadığı bazı durumlarda tercih edilir.

Suda Doğum Nedir

Ülkemizde uygulanmakta olan doğum çeşitleri arasında yer alır. Deneyimli ekiplerin yeterli bilgi birikimine sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir. Ağrının az olması ve doğumun kolay olması gibi bazı avantajları söz konusudur.

Epidural Doğum Farkı Nedir

Adını sıkça duyacağınız doğum yöntemlerinden birisi olan epidural doğum aynı zamanda ağrısız olmasıyla bilinmektedir. Anne adayının izleyebileceği bu doğum yönteminde 1-2 saatlik süreç gerekebilir. Ikınma veya kasılma durumlarında uzman doktorların desteğini almanız önemlidir. Omuriliğin etrafında epidural zar altındaki kısma ağrı kesici verilmesi işlemidir.

Spinal Doğum Nasıl Yapılır

Annelerin belden aşağı kısmının uyuşturulması neticesinde ağrı hissetmemesinin sağlandığı bir doğum yöntemidir. Bu konuda bilinçlenebilmek için doktorlarınızın tavsiyelerini ve bilgilerini duyabilirsiniz. Birbirinden farklı ve modern doğum yöntemleriyle tanışarak en ideal kararları verebileceğinizin altını çizmekteyiz. Normal doğumda uygulanmayan bu yöntem yalnızca sezaryen doğum yönteminde gerçekleştirilmektedir. Tüm detaylarını öğrenebilmek için uzman doktorunuzla iletişime geçebilir ve durumunuzun değerlendirilmesini isteyebilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu