Gebelik

Doğum Çantasının İçerisinde Olması Gerekenler

Doğum Çantasının İçerisinde Olması Gerekenler Nelerdir? Doğumuzun son haftalarına yaklaştığınızda o büyük güne dair ihtiyaçlarınızı gözden geçirmeniz gerekebilir. Bunlardan en önemlisi de doğum çantasıdır.

Doğum Çantasının İçerisinde Olması Gerekenler Nelerdir? Bebeğinizin dünyaya gözlerini açacağı gün kullanacağınız malzemeleri önceden planlamalı ve kendinize doğum çantasını hazırlamalısınız. Peki Doğum Çantasının İçerisinde Olması Gerekenler Nelerdir? Diye merak ediyorsanız, işte bu konuda bazı önemli detayları aktaracağız.

Doğum Çantasının İçine Neler Konmalı?

Her şeye hazırlıklı olmanız gereken doğum öncesinde ve sonrasında kullanacağınız malzemeleri erken süreçte hazırlamanız faydalı olacaktır. Hastanede kalacağınız süre boyunca kendiniz, bebeğiniz ve refakatçiniz için doğum çantasına dahil edeceğiniz bazı eşyalar ve malzemeler olabilir. Bu hazırlıkları tamamlarken ince düşünmeniz gerektiğini aktarıyoruz.

Doğum Çantasının İçerisinde Olması Gerekenler
Doğum Çantasının İçerisinde Olması Gerekenler

Doğum Çantası Ne Zaman Hazırlanır?

Bebeğin, annenin ve refakatçinin giyimini, beslenmesini, kişisel bakım eşyalarını ve hijyenik malzemeleri dahil edebileceğiniz bu çantanın hazırlanması için 30. haftalardan itibaren harekete geçmelisiniz. Yaklaşık 2 haftalık süreçte hazırlayabileceğiniz doğum çantasında hangi malzemelerin olması gerektiğine dair listenizi yapabilirsiniz.

Doğum Çantası Listesi Nedir?

Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra bakımı ve temizliği için zıbın, body, eldiven, şapka veya patik gibi malzemeleri yerleştirebilirsiniz. Bebeğinizin cildinin hassas olduğunu unutmamalı ve mevsimsel şartlara göre pamuklu ürünleri tercih etmelisiniz. Malzemeleri hazırlarken ütülemeyi ihmal etmemeniz gerektiğini vurgulamaktayız. Ayrıca pişik kremi, ıslak mendil, bebek bezi ve üzerine örtebileceğiniz örtülerini de hazırlayabilirsiniz. Annelerin ise pijamalarını, iç giysilerini, emzirme ürünlerini ve buna benzer malzemeleri hijyen şartları çerçevesinde eklemeleri gerekmektedir. Ayrıca tarak, diş fırçası ve macunu ile havlu da bu çantaya dahil edilebilir. Refakatçi olarak kalacak kişilerin ise kimlik ve bazı belgeler ile belirli miktarda paraları bulundurması tavsiye edilir. Ayrıca annede olduğu gibi giysiler ve kişisel bakım ihtiyaçları bulunabilir.

Doğum Çantası Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anne ve bebeğinin sağlığı kişin mevsim şartlarının göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Doğum çantasında yalnızca bebeğin eşyalarının olması, aranılan eşyanın kolaylıkla bulunmasını sağlayacaktır. Eşyaların çok sayıda olmaması ve göğüs pedinin bulundurulması da dikkat edilecek hususlar arasında bulunmaktadır. Bebeğinizin memeyi doğrudan kabul etmeme ihtimalini düşünerek göğüs pompası ve buna benzer diğer biberon takımlarını da hazırlamanız önerilmektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu