Diyet

Diyet Yaparken Sağlığınızdan Olmayın! Diyet Hataları!

Yaz aylarının yaklaşmasıyla beraber, kış mevsiminde kalın kıyafetler ardında gizlenen kilolar, sorun gibi algılanmaya başladı. Dolayısıyla diyet sezonu açıldı, diyebiliriz.

Diyet, özellikle de kadınlara hiç de yabancı olmayan bir kavram. Her ne kadar son yıllarda diyetisyenlik mesleğinin profesyonel bazda dikkat çekmesiyle beraber, sağlıklı diyet ve dengeli bir beslenme alışkanlığı gibi konularda bir bilinçlenme göze çarpsa da sağlıksız diyet programları ile bedenini riske atan bayanlarımızın sayısı da bir hayli fazla.

Şok Diyetlerden Uzak Durun!

Son yıllarda çok sık sorulan sorulardan birisi ‘şok diyetler zararlı mı?’ oluyor. Öncelikle diyet konusunda Şok diyet olarak tabir edilen, ‘beş günde 10 kilo’; ‘günde 1 kilo’ gibi kısa sürede kilo kaybını vaat eden diyetlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Bu tür diyetlerin hele ki abartarak uzun zamana yayılması, metabolizmayı felce uğratarak, böbrek rahatsızlıklarından tutun da kalp problemlerine kadar ciddi sağlık sorunlarına kapı aralanmaktadır.

Peki sağlıklı bir diyette ne kadar zamanda kaç kilo verilir? Uzmanlar, dengeli beslenmeyi içeren sağlıklı diyette bir ay içinde 3 ile 5 kilo arasında kilo kaybının doğru olduğu yönünde görüş bildirmektedir.

Kilo Kaybı Durduğunda Vazgeçmeyin

Sağlıklı bir diyet programında, beden yeni beslenme düzenine ayak uydurmaya çalışırken, bu düzene karşı zaman zaman kendini dinlenmeye de çekmektedir. Genellikle diyetlerde ilk bir aylık kilo veriminin ardından, kilo kaybı durur ve beden dinlenmeye çekilir. Bu sürede genellikle hanımlar, diyetten vazgeçmekte, artık diyetin işe yaramadığını düşünmektedir. Bir anda çok yemeye başladıklarında ise metabolizma bozulmakta ve verdikleri kilonun iki katını çok kısa sürede geri almaktadırlar. Halbuki yeni ve sağlıklı beslenme düzeninizi sürdürmeli ve zaman zaman kilo kaybının duracağını ve daha sonra yeniden hızla kilo kaybedeceğini bilmelisiniz.

Sürekli Tartılmayın

Diyetlerde gün aşırı tartıya çıkmakta yanlıştır. Çünkü bu sizde hayal kırıklığı yaratabilir. Gün tartıda farkı sonuçlar elde edersiniz, bu metabolizmanızdan kaynaklanmaktadır. Gün içinde kio aldığınızı düşünerek, stres yapar, stres sonucunda ‘zaten kilo verdiğim yok’ diyerek düşünebilir ve atıştırmaya başlar, diyet düzeninizi bozarak, hızlı kilo almaya kapı aralarsınız. Üç beş günde bir sabah aç karnına tartılmak en doğrusudur.

Karbonhidrat Şart

Ekmeğin tamamen kesilmesi, karbonhidratların diyet listesinden tamamıyla çıkartılması, yanlış bir uygulama ve inanıştır. Sağlıklı beslenme programı ile yapılan bir diyette belirli miktarda karbonhidratta mutlaka bulunmalıdır. Pirinç yerine bulgur pilavı, beyaz ekmek yerine tahıllı ekmekler tercih edilerek, günde belirli bir miktar karbonhidrat alınız.

Zayıflama İlaçları Sakın kullanmayın!

Etrafınızda zayıflama ilacı kullanan, ilaç kullanımı sırasında çok hızlı kilo veren, ancak sonrasında verdiği kilolarının iki katını geri alan bayanlar mutlaka vardır! Zayıflama ilaçları ile onların düştüğü yanlışa sakın düşmeyin. Zayıflama ilaçlarının uzun vadede ne tür sağlık sorunlarına yol açacağını henüz bilmiyoruz ve ikincisi zayıflama ilaçları metabolizmanı ve sağlık için açık bir tehdit olduğundan eminiz!

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu