Sağlık

Diyabet Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Diyabet Hakkında Merak Edilen Her Şey! Rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkta yapılmalı, sorusunu her halde en fazla merak edenler, diyabet sorunu ile yaşamak zorunda olanlardır. Bizde bu yazımızda diyabet hakkında merak edilen ve bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Diyabet Hakkında Merak Edilen ve Bilmeniz Her Şey! Diyabet oldukça dikkat gerektiren ve rutin olarak kontrollerin yapılması zorunlu sağlık sorunlarındandır. Diyabette kan şekeri ve diğer genel sağlık değerlerinin düzenli şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Özellikle de günlük ve sabah akşam kandaki şeker miktarının takibi, hastalığın seyri ve daha ciddi sorunlar yaşamamak için oldukça önemlidir.

Kan Şekeri Ne Zaman Ölçülür?

Hastalığın tanısı ve tedavi için kullanılan ilaçların dozajı ayarlanırken, günde 4-7 defa sabah aç, öğle, akşam yemeklerinden önce, gece vakitlerinde ölçümler yapılabilir. Oldukça düzenli ve kontrollü giden diyabet için haftalık olarak 2-3 gün, gün içerisinde 4 ölçüm ve birisi mutlaka gecenin 02.30 03.00 sularında olmalıdır. Gecenin ilerleyen saatlerinde yapılan şeker ölçümü, vücut metabolizmasının yavaşlaması ve hormonal yönden önemlidir. Tip II diyabet sorunları veya oral yoldan ilaç kullanılan diyabet tedavilerinde ise haftada 1, mutlaka gün içerisinde 2 defa şeker ölçümü önerilmektedir. Bu ölçüm düzeni rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkta yapılmalı, sorusuna en detaylı cevaptır.

Diyabetlilerin Fiziksel Kontrolleri

Şeker hastalığının vücuda verdiği en önemli zarar, fiziksel olandır. Özellikle vücudun her hangi bir yerinde oluşan küçücük yaralanmalar, özenle takip edilmezler ise uzun ve sancılı bir süreçte iyileşme yönünde eğilimdedirler. Diyabet hastalarının, hormon takviyesi ve şeker miktarlarındaki değişimler kadar, fiziksel olarak ta mutlaka rutin kontrollerde oldukça önemlidir.

Diyabete Neden Olan 10 Etken

Diyabet problemleri yaşadığımız zamanın en sık görünen problemleri arasındadır. Bu hastalığa günümüzde pek çok etken neden olabilmektedir. Şeker ve tansiyonu etkileyen rahatsızlık olmasından dolayı mutlaka üzerinde durulması gereken bir sorun olarak bilinmesi gerekmektedir. Diyabete neden olan 10 etken arasında;

  • Hamilelik
  • Genetik yatkınlık özellikleri
  • Obezite
  • Kentleşme durumu

Stresin kronik olarak yer alması da en çok görülen problemler içerisinde. Ayrıca Diğer tanılarda insanlarda görülmektedir.

Diyabet Hakkında Merak Edilen Her Şey!
Diyabet Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Kilo Sorunu

Vücudun normal zamanlarda ihtiyacı olandan daha fazlasını tüketmek ve hareket etmemek kilo nedeni olarak yer almaktadır. Oturarak çalışma ya da bilgisayar üzerinde çok fazla zaman geçirme gibi nedenlerle pek çok insan kilo almaktadır.  Fazla kilolar hormon dengesini bozmaktadır. Bu nedenle diyabeti önlemek için ilk olarak kilo vermek gerekir.

Hareket Etmeme

Vücudun sağlıklı şekilde varlığını sürdürmesi adına düzenli şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Alınacak olan enerjinin atılması son derece önemlidir. Spor yapmak insülin durumunu dengeleyen en önemli etkenler arasındadır.

Yanlış Beslenme

Şeker hastalığının farklı problemleri konusunda beslenme hataları ön planda olabilmektedir.  Diyabete neden olan problemler arasında yer alan yanlış beslenme, hızlı kiloya da neden olmaktadır. Çok fazla kalori ve bu deponun harcanmaması zamanla diyabete neden olabilmektedir.

Obezite Problemi

Spor yapan insanlar bu hobiyi bıraktığı zaman kasların sıkılığı gitmekte ve yerini yağlara bırakmaktadır. Bu gibi durumlarda ise obezite için de zemin olmaktadır. Fazla ve gereksiz yağlanma hormon dengesini de bozmasından dolayı diyabet hastalığına neden olabilmektedir. Spor bırakılması durumunda beslenme ve günlük harekete önem verilmesi gerekmektedir. Bununla beraber çok sık diyabet ve hormon dengesizliği bulunan durumlardan kaçınmak gerekmektedir. Hormonların dengesiz olarak yer alması diyabet durumunu tetiklemektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu