Sağlık

Diş Temizliği ve Ağız Sağlığının Dört Altın Kuralı!

Diş Temizliği ve Ağız Sağlığının Dört Altın Kuralı! Neşeli ve sağlıklı gülüşlerin kaynağı diş temizliği ve ağız sağlığının dört altın kuralı nedir? Sağlıklı dişlere ve kendine güvenen gülüşlere sahip olabilmek için ağız bakımının dört kuralı vardır. Peki bu kurallar nelerdir?

Diş Temizliği ve Ağız Sağlığının Dört Altın Kuralı! Bu kurallar ışığında ağız temizliği ve bakımını yaparsanız çürük oluşumundan, sararmış dişlerden, ağız kokusundan ve diş taşlarından kolayca kurtulabilirsiniz. İşte neşeli ve sağlıklı gülüşlerin kaynağı diş temizliği ve ağız sağlığının dört altın kuralı!

Birinci kural;

Güzel bir diş fırçalama. Fırçalamayı günde en az iki sefer yapmalısınız. Sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce dişlerinizi fırçalamak sizler için gerekli olan temel temizliği sağlayacaktır. Diş fırçanız çok büyük başlıklı olmamalı ve en az 3-4 ay aralığında yenilenmeli.  Gerideki bölgelere yeterince ulaşabilmeniz için orta büyüklük tercihiniz olmalı. Tabii yaşça küçük bireyler için çocuk fırçaları kullandırmalısınız. Marketlerde ve eczanelerde renk renk hatta ışıklı ve müzikli diş fırçaları bulabilirsiniz. Unutmayın diş fırçalama alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılır. Fırçalama işlemini yaparken çok sert kıllı diş fırçası kullanmamalısınız. Tabi bu herkese göre değişebilmekte. Diş eti sağlığına göre, kişilerin diş eti çekilmelerine göre veya edindikleri alışkanlıklara göre diş fırçaları değişebilmektedir. Dişlerinizi fırçalarken sistematik bir sıra izlemeniz gerekiyor.

Diş Temizliği ve Ağız Sağlığının Dört Altın Kuralı!
Diş Temizliği ve Ağız Sağlığının Dört Altın Kuralı!

Bu sayede hem fiziksel olarak temizlenmiş hem de bakteriyel olarak arındırılmış bir ağız ve diş yapısına sahip olursunuz. Bunu yaparken, örneğin üst çeneden başladıysanız sırasıyla üst dişlerin bütün yüzeylerini, üst damakta paratiner damağa bakan kısımları, alt dişlerin bütün yüzeylerini, alt damakta içe bakan kısımların tamamen her tarafını fırçalamanız gerekiyor. Yani sadece görünen yerleri değil, görünmeyen yerleri de düzenli olarak fırçalayıp temizliğini yapmalısınız. Fırçalamayı diş etinden dişe doğru olacak şekilde ve diş fırçasını kırkbeş derece açıyla tutarak yapmalısınız. Bunun için de üs çenedeki dişlerin fırçalanmasında yukardan aşağıya, alt çenedeki dişlerin ise aşağıdan yukarıya olmak üzere yön takibi yapılmalı.

İkinci kural;

Dil temizliği. Dil yüzeyini de dişlerle beraber fırçalamanız gerekmekte. Daha hoş bir koku, ferah bir nefes ve bakterilerden arındırılmış ağız bakımı için dilinizin yüzeyini de fırçalamalısınız. Dilinizi fırçaladıktan sonra renginde gözle görülür bir parlaklığı anında hissedeceksiniz. Bazı firmalar ürettikleri diş fırçalarının arka yüzeyleri dilinizi fırçalamak için farklı şekillerde ve renklerde tasarlamışlar. Bu fırçalardan edinirseniz dil fırçalama işleminiz daha verimli olacaktır. Diş fırçasını dil köküne yaklaştıramayacak olanlarınız olacaktır, sizler de dilinizin ne kadarını fırçalayabilirseniz o kadar kârdır.

Üçüncü kural;

Fırçalama işleminden sonra üçüncü kuralımız diş ipi kullanımı. Çapraşıklıklı olan ağızlarda sıkışık olan dişlerin arasını diş fırçasının kılları yeteri kadar temizleyememekte. Bunun için de o bölgeleri diş ipiyle temizleme yapmalısınız. Diş iplerini ise günde bir kere kullanmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde hem dişlerimizin temizliğini tam olarak sağlamış olursunuz hem de çürümelerine engel olursunuz.

Dördüncü kural;

Son yıllarda çok moda olan ağız gargaraları. Ağız gargaraları da anti mikrobiyel etkisi ve dişlerin üzerinin temizleme gücüne sahip olması nedeniyle çok popülerler. Ölçeğinde belirtildiği kadar ağız gargarasını ağız içerisinde otuz saniye süreyle dolandırarak tükürmelisiniz. Bu gargara karışımı ilk kullanımda belki ağzınızda hafif bir uyuşma hissi verebilir, bu durum genel ve geçicidir.  Burada önemli olan hususlardan bir tanesi de gargaranın yutulmaması ve çocuklardan uzak tutulması gerektiği. Bu işlemlerden sonra artık bir sonraki öğüne kadar bir şeyler yenilip içilmezse, ağzınızdaki bakımın hem anti bakteriyel etkisini hem de mikroplarla savaşma gücünü uzun süre muhafaza etmiş olursunuz. Neşeli ve sağlıklı gülüşler..

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu