Anne-ÇocukYaşam

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun kısaltılmış adına DEHB denir. Genellikle çocukluk döneminde kendini göstermeye başlayan nörogelişimsel bir bozukluktur. DEHB belirtilerinde görülen davranışların altta yatan nedeni dikkatin zayıf oluşu, aşırı hareketlilik ve dürtüselliktir.

DEHB’nin üç ana alt tipi vardır: Hiperaktif-Etkileyici, Dikkatsiz ve Kombine Hiperaktif-Etkileyici ve Dikkatsiz. Bu alt türler, hem çocuklar hem de yetişkinler üzerinde yıkıcı etkileri olabilecek DEHB belirtileri ile sonuçlanır.

DEHB Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Semptomlar sıklıkla 7 yaş civarında görülürken, DEHB ergenlik boyunca ve ötesinde herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Çocuklarda tedavi edilmezse, DEHB belirtileri evde ve okulda yıkıcı davranışlara neden olur. Oturmak ve konsantre olmak için yönlendirildiğinde, DEHB olan bazı çocuklar için neredeyse bunları yapmak imkansız olabilir. Bu, öğrenme eksiklikleri, okulda geri düşme, hareket etme ve çok fazla risk alma ile sonuçlanabilir.

Yetişkinler için de birçok zorluğu vardır. Disiplin ya da bir bireyi odaklanmaya zorlamakla ilgili değildir; daha ziyade, etkili tedavi, sık sık beraberindeki stres ve kaygıyı azaltırken, endişeyi azaltmak, konsantrasyon ve odaklanmayı arttırmanın en iyi yollarını belirlemekle ilgilidir. DEHB, özellikle depresyon belirtileri de mevcutsa, dikkat ve hafızadaki düşük bilişsel işlevlerle ilişkilidir.

Tıp dünyası DEHB’yi iyileştirmeyen ve sadece bazı semptomları bastıran reçeteli ilaçlara odaklanmaktadır. Ayrıca, bu ilaçlar büyümeyi engelleme, uyku problemleri, iştah azalması ve kalp problemleriyle bağlantılıdır. Daha da kötüsü, reçete yazılan en yaygın ilaçlardan bazıları kişilik değişiklikleri, intihar düşünceleri ve diğer rahatsız edici yan etkilerle bağlantılıdır.

Merkezi bir sinir sistemi uyarıcısı olarak bilinen ilaçlar, zaten DEHB’nin semptomları olan sinirselliğe, ajitasyona ve kaygıya neden olabilir. Ayrıca ilaçların son derece bağımlılık yaptığı bilinmektedir. Yukarıda sıralananlara ek, halüsinasyonlar, kas seğirmeleri, yüksek tansiyon ve aşırı ruh hali değişimleri ilaçların yan etkilerindendir.

Neyse ki, tehlikeli reçeteli uyarıcılar olmadan DEHB semptomlarının çoğunu hafifletmenin bir yolu var. Doğal tedaviler takviyeleri, sağlıklı bir beslenme programını ve yıkıcı semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı yaşam tarzı değişikliklerini içerir.

DEHB Belirtileri Nelerdir?

Bir kişinin ne tür bir DEHB olduğu, semptomların ciddiyeti ve yaşamını ne ölçüde bozduğu önemli değildir. Günümüzde araştırmacılar, beslenme, çevre ve diğer faktörlerin DEHB’ye katkıda bulunduğunu, daha iyi ya da daha kötü etkilediğini kabul ediyorlar.

Çocuklar, gençler ve yetişkinlerde DEHB belirtileri:

Hareketsiz duramama

Kolayca sıkılma ve dikkat dağınıklığı

Söylenenleri dinlememek veya duymamak

Temel talimatları takip etmedeki zorluk

Zayıf hafıza

Okul çalışmaları ve kişisel eşyalar dahil olmak üzere eşyalarını kaybetme

Hızlı ve durmadan konuşma

Görevleri tamamlama zorluğu

Etkin olmayan organizasyon becerileri

Sabırsızlık

Genel huzursuzluk

Kaygı

Uykusuzluk

Geniş ve sık sık duygusal değişim

Duygusal patlamalar

İnsanlara, durumlara ve çevreye düşük tolerans

Öfkeye eğilim

Kararsız kişisel ilişkiler

Araştırmalar ayrıca DEHB’li bireylerin bağımlılık için yüksek risk altında olduğunu göstermektedir. Bağımlılık riski, reçeteli uyarıcıların ötesinde, alkol ve yasadışı uyuşturuculara kadar uzanmaktadır.

DEHB’nin Belirtilerine Neden Olan Faktörler?

DEHB’nin birçok olası nedeni vardır. Araştırmalar, ebeveynlerin hem davranışına hem de çevresine olduğu kadar çocuğun beslenmesine ve büyüdüğü ortam ile de bağlantılar göstermiştir.

Sigara

Avrupa Çocuk Ergen Psikiyatrisi’nde yayınlanan son bir Avrupa çalışmasına göre, hamilelik sırasında maternal sigara kullanımı DEHB’nin gelişimi ile ilişkilidir. Buna ek olarak, çalışma aynı zamanda doğum sonrası ebeveynlerden birinin sigara içmesinin çocuklarda DEHB ile ilişkili olabileceğini kaydetti. Hayatta erken yaşlarda kurşun ve PCB gibi diğer kimyasal maddelere maruz kalmak da DEHB’ye neden olabilir.

Beslenme

Beslenmedeki kimyasal gıda katkı maddeleri, buğday, rafine şeker, gıda alerjileri ve yapay tatlandırıcılar dahil olmak üzere DEHB’ye bağlantılar göstermeye devam etmektedir. Araştırmacılar neden gittikçe daha fazla çocuğa DEHB teşhisi konduğunu bilmiyor olabilirken, beslenmeyle ilgili çizelgeleri gözden geçirmek bize biraz fikir veriyor. Tahıl tüketimi, şeker, tuz, işlenmiş gıdalar ve GDO’lar artarken, taze meyve, sebze ve sağlıklı et tüketimi azalmaktadır.

Ayrıca, çevrenin (kurşun veya arseniklere maruz kalma gibi) ilk yıllarda ve sonraki yıllarda da DEHB’nin gelişimini etkilediğine dair kanıtlar vardır. Aslında, dikkatsizlik, dürtüsellik ve zayıf bilişsel işlev gibi DEHB belirtileri, güvenli olduğu düşünülen seviyelerde bile arsenik ile ilişkilidir.

Beyin Yaralanması

DEHB’nin bir başka olası kök nedeni travmatik beyin hasarıdır. Yaralanmanın hafıza ve dikkat eksikliği gibi çeşitli semptomlara, ayrıca davranış ve dürtüsel davranışa neden olabileceği görülmektedir.

Genetik

Bu dış risk faktörlerine ek olarak, çalışmalar DEHB’nin bazı kişilerde genetik bir bağı olduğunu göstermektedir. Ebeveynlerde veya büyükanne ve büyükbaba da DEHB varsa, çocukların semptomları geliştirme olasılığı daha yüksektir ancak araştırmada bu noktada, bunun DEHB’nin gelişmesine neden olan genetik bir yatkınlığın beslenme ve yaşam tarzı benzerliği olup olmadığı kadar açık değildir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu