Sağlık

Depresyon Türleri (Çeşitleri) Nelerdir?

Depresyon birçok farklı türü vardır en sık rastlananı ise majör depresif bozukluk (klinik depresyon olarak da adlandırılır) ve distimik bozukluk. Depresyon derecesine göre hafif, orta ve ağır şiddetli depresyon olarak kategorize edilir. Yaşanılan depresyon türünün doğru tespit edilmesi tedavi sürecinin doğru sürdürülebilmesi için oldukça büyük önem taşır.

Belirli bir durumda nedeni ne olursa olsun, uzmanların depresif bir hastalığın oluşumunda hemfikir olduğu semptomlar ve işlevler nelerdir?

Uzmanlar bazen bu belirtileri tartışsa da, çoğu aşağıdakileri kabul ediyor:

Bir depresif bozukluk, normal üzüntü ve kederden fazla olan üzücü veya huzursuz ruh hali ile karakterize edilen bir sendromdur. Daha spesifik olarak, depresyon hüznü, normalden daha fazla şiddet ve süre ile şiddetli semptomlar ve fonksiyonel problemlerle karakterize edilir.

Depresif belirtiler ve semptomlar yalnızca olumsuz düşünceleri, ruh hallerini ve davranışları değil aynı zamanda bedensel fonksiyonlardaki spesifik değişiklikleri de içerir (örneğin, aşırı ağlama, vücut ağrıları, düşük enerji veya libidonun yanı sıra yemek yeme, kilo veya uyku sorunları) . Nörovejetatif bulgular, klinik depresyon ile ilişkili işlevsellikteki değişikliklerdir. Bu, beyindeki sinir sistemi değişikliklerinin, azalmış veya artmış bir aktivite seviyesi ve işleyişi ile ilgili diğer sorunlara neden olan birçok fiziksel semptomlara neden olduğu düşünülmektedir.

Belli depresif bozuklukları, özellikle de bipolar depresyon ( manik depresyon) olan kişilerin, bu duruma karşı miras kalmış bir hassasiyeti var gibi görünmektedir.

Depresyon Türleri ve Belirtileri Nelerdir?

Depresif bozukluklar, kalp hastalığı ve diyabet hastalıkları gibi farklı biçimlerde ortaya çıkan duygu durum bozukluklarıdır. Bununla birlikte, bu türlerin her birinde, semptomların sayısında, zamanlamasında, ciddiyetinde ve sürekliliğinde farklılıklar olduğunu unutmayın. Bazen bireylerin yaşa, cinsiyete ve kültüre dayalı olarak depresyonu nasıl ifade ettiği veya yaşadığı konusunda da farklılıklar vardır.

Depresyon Türleri

Majör Depresif Bozukluk

Genellikle tek kutuplu depresyon olarak da adlandırılan majör depresyon, çalışma kabiliyetine müdahale eden depresif  ve huzursuz ruh hali dahil olmak üzere, arka arkaya en az iki hafta süren semptomların bir kombinasyonu ile karakterize edilir. Uyumak veya yemek yemedeki zorluklar, her iki davranışta da aşırı veya yetersiz olabilir. Depresyon bölümlerini devre dışı bırakmak bir ömür içinde bir, iki veya birkaç kez meydana gelebilir.

Kalıcı Depresif Bozukluk (Distimi)

Eskiden distimi olarak adlandırılan kalıcı depresif bozukluk majör depresyona kıyasla daha az şiddetli fakat genellikle daha uzun süreli bir depresyondur (disforik). Engeli olmayan ancak etkilenen kişinin tam randımanlı çalışmasını veya iyi hissetmesini engelleyen uzun vadeli (kronik) semptomları içerir. Bazen, inatçı depresif bozukluğu olan kişilerde ayrıca majör depresyon olayları yaşarlar. İkili depresyon, bu iki tür depresyonun birleşiminin adıdır.

Bipolar Bozukluk (Manik Depresyon)

Diğer bir depresyon tipi, eskiden manik-depresif hastalık ya da manik depresyon olarak adlandırılan bir grup duygu durum bozukluğunu kapsayan bipolar bozukluktur. Bu koşullar genellikle belirli bir kalıtım kalıbını gösterir. Bipolar bozukluklar, diğer depresif hastalık türleri kadar yaygın olmamakla birlikte, en az bir mani veya hipomani dönemi içeren ve aynı zamanda da depresyon dönemleri içerebilen bir ruh hali döngüsünü içerir. Bipolar bozukluklar sıklıkla kronik ve tekrar eder. Bazen, ruh hali anahtarları dramatik ve hızlıdır, ancak genellikle birkaç gün, hafta veya daha uzun süre boyunca gerçekleştikleri için kademelidirler.

Depresyon döngüsünde, kişi depresif rahatsızlık belirtilerinin herhangi birini veya tamamını yaşayabilir. Manik döngüdeyken, manik semptomların herhangi birini veya tümü yaşayabilir. Mania genellikle düşünmeyi, yargılamayı ve sosyal davranışı ciddi sorunlara ve utandırmaya neden olacak şekilde etkiler. Örneğin, güvensiz cinsel uygulamaları ya da akılcı olmayan bir işi manik bir aşamadayken ticari veya finansal zararlarla uygulayabilir.

Depresyon Ve Manik Dönem Belirtileri

Depresyonda olan veya manik olan herkes her semptomu yaşamaz. Semptomların ciddiyeti kişilere göre de değişir. Daha zayıflatıcı semptomlardan önce gelen daha az ciddi semptomlara genellikle uyarı işaretleri denir.

Majör depresyon veya manik depresyonun belirtileri:

 • Hüzün, endişe, öfke, huzursuzluk, hoşnutsuzluk veya “boşluk” gibi kalıcı hisler
 • Umutsuzluk ya da karamsarlık duyguları
 • Değersizlik, çaresizlik veya aşırı suçluluk duygusu
 • Seks de dahil olmak üzere, bir zamanlar bireylerin zevk aldığı hobilerden ve faaliyetlerden zevk hissetmeme
 • Apati / motivasyon eksikliği
 • Toplumsal tecrit, aile veya arkadaşlarla etkileşimi girmeme
 • Uykuda değişiklikler, uykusuzluk, sabah erken uyanış, huzursuz uyku ve aşırı uykulu olmak
 • İştah kaybı, iştahsızlık ve / veya kilo kaybı veya aşırı açlık, aşırı yemek yeme veya kilo alma gibi
 • Yorgunluk, azalmış enerji seviyeleri, aktivite veya düşüncede yavaşlık
 • Sürekli ağlama isteği
 • Ölüm veya intihar düşünceleri, intihar girişimi
 • Huzursuzluk, sinirlilik
 • Konsantre olmama, bir şeyleri hatırlama, karar verme veya sorumlulukları yerine getirmeme
 • Tekrarlanan baş ağrıları, sindirim bozuklukları veya kronik ağrı gibi tedaviye cevap vermeyen kalıcı fiziksel semptomlar

Manik Depresyonun Mani Belirtileri

 • Uygunsuz veya aşırı geniş ruh hali
 • Aşırı sinirlilik veya öfke
 • Şiddetli uykusuzluk veya azalmış uyku ihtiyacı
 • Artan konuşma hızı veya ses seviyesi
 • Bağlantısız, teğet düşünce veya konuşma
 • Düşüncelerle yarış hali
 • Ciddi derecede artan cinsel istek veya aktivite
 • Belirgin derecede artan enerji
 • Zayıf yargı
 • Uygunsuz sosyal davranış
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu