Güzellik

Daha Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları

Benlik saygısı, saçın bolluğuna ve güzelliğine bağlı olamaz, ancak bu saç kaybetmeyi umursamadığımız anlamına gelmez. Genellikle sorun giderilebilir ve zaman içinde ele alabileceğimiz durumun ciddi olup olmadığını belirler.

Yaygın saç dökülmesi kadınlarda genellikle stres veya kötü beslenme ile alakalıdır. Bu durumlarda saç dökülmesine genellikle fiziksel yorgunluk, özgüven eksikliği ve düşük uyku kalitesi gibi diğer semptomlar eşlik eder.

Saçınıza iyi bakabilmek için beslenmenize dikkat etmelisiniz, daha az toksik ve daha fazla besin maddesi almalısınız.

Sağlıklı bir saçı korumak için, kanın saçın köküne gelmesini engelleyen ve kepek ve kaşıntı görünümünü destekleyen toksinler (tütün, alkol ve kahve), şekerler ve rafine veya trans yağları tüketmekten kaçının.

Tüm besinler genel sağlık için gereklidir, ancak aşağıdakiler özellikle saçlar için önemlidir:

Amino asitler: Özellikle l-lisin, l-sistein ve metiyonin. Bunları aldığınızdan emin olmak için günlük bakliyat ve fındık tüketin, bu da size B vitaminini de sağlayacaktır.

A vitamini: Havuç, sebze ve çoğu sarı veya turuncu sebzede bulunur.

Demir: Susam tohumlarında, nohut veya mercimekte, kırmızı ette bulunur. Bu yiyecekleri daha iyi asimile etmek için C vitamini içeren sebzeler ile birlikte tüketin.

Kükürt: Keratin sentezinde vazgeçilmezdir. Kepekli tahıllarda, lahana, pırasa, sarımsak ve soğanda bulunur.

Çinko: Kepek ve saç dökülmesini kontrol etmeye yardımcı olur. Kabak çekirdeği, nohut, kaju fıstığı ve kenevir tohumlarında bulunur.

Saçlar zayıfladığında, stresi azaltmak, beslenmeye özen göstermek ve bazı doğal ürünlere başvurmak, canlılığını ve parlaklığını geri kazandırır.

Kişi banyoda normalden daha fazla saç dökülmesi görmeye başlarsa, saçlar yıpranmış hale gelirse veya saçlar parlaklığını kaybederse, artık harekete geçme zamanı geldiğinin sinyali verilmiştir.

Bir insan saçında ortalama 100.000 saç teli vardır ve her biri yaklaşık beş yıl canlı kalır.

İlk faz kısalırsa, folikül sağlıklı yeni bir saç lifi oluşturamaz. Bu, örneğin stres varsa olur, çünkü bütün organizma stresten etkilenir.

Doğal Saç Bakımı İpuçları

Beslenme

Kök, saçları oluşturmak için yeterli besini alamamış olabilir. Bu, kansızlıkta olduğu gibi bir besin açığına bağlı olabilir. Bu durumda istiridye, yumurta, et veya kepekli tahıllar gibi yiyeceklerle demir alımının arttırılması gerekir.

Ayrıca, fındık, baklagiller, et ve kepekli tahıllarda bol miktarda bulunan B vitaminleri, özellikle de B6 eksikliği de olabilir. Bazen bira mayası veya buğday tohumu gibi takviyelere başvurmak faydalı olabilir.

Dengeli ve doğru beslenme, doğal ürünler açısından zengin minerallerin kaynağıdır; bununla birlikte, bazen saçın temel kurucu amino asidine sahip olması için sistein ile takviye edilmesi gerekebilir.

Besleyici Maskeler Ve Şampuanlar

Saç derisini beslemenin bir başka yolu, saç folikülünün ihtiyaç duyduğu şeyi topikal olarak sağlayan besleyici maskeler kullanmaktır. İz elementler bakımından zengin ballara güvenebilir, buğday veya yulaf gibi tahıl proteinleri, ebegümeci gibi bitkiler, organik atkuyruğu silikonu veya pirinç veya doğal protein içeren maskeler yapılabilir.

Doğal olmayan, kalıcı bir boya, aşırı kurutucu işlemler veya eksik demir alımı olduğunda, kısacası saçlar agresif işlemlere maruz kaldığında bu tedaviler uygulanmalıdır.

Ek olarak, saçlar aşırı güneşten (saç koruyucuları ile), kirlilikten ve tütünden korunmalıdır.

İki yemek kaşığı bal, yarım limon suyu, bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir yumurta sarısını karıştırarak ev yapımı bir maske hazırlayabilirsiniz. Yarım saat bekledikten sonra saçlar yıkanır. Ayda iki kez kullanabilirsiniz.

Erkek Alopesi

Erkeklerde en sık görülen alopesi androjeniktir. Erkeklik hormonu testosteron türevinin varlığı, daha fazla yağ salgılanmasına ve folikülün boğulmasına neden olur. AGA gelişiminde sorumlu tutulan en önemli iki faktör; genetik yatkınlık ve kıl folliküllerinin androjen sensitivitesinin artmasıdır.

Bu durumdan muzdarip olanlar, antiseboreik şampuanlar gibi ginseng, neem veya bir nasturtiyum bitkisi veya uyarıcı olarak yağ veya losyonlar, bitki özleri içeren şampuanlar kullanmalıdır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu