Sağlık

Daha İyi Bir Hafıza İçin Mutlaka Tüketmeniz Gereken 6 Besin

İnsan varoluşunun hüzünlü, fakat mutlak bir gerçeği, yaşlandıkça hafızamızın zayıflayacağıdır. Hayatımız boyunca, bilişsel yeteneklerimiz zirve yapsa da nihayetinde belli yaş dönüm noktalarına ulaştığımızda dibe vurmaya başlayacak. Mesela, 30’lu yılların ortalarında, görsel çalışma belleği zirveleri görürken, 60’lı yılların sonrasında kelime belleğimiz azalmaya başlar.

Fiziksel olarak aktif olmayı sürdürmekle birlikte, arkadaşlarla ve ailelerle sosyalleşmek, okuma ve bulmaca gibi zihinsel olarak uyarıcı faaliyetlerde bulunmak, zihnin keskin tutulması yollarından biri olsa da, yediğimiz yiyecekler de bilişsel işlev için ekstra bir avantaj sağlayacaktır. İşte daha iyi bir hafızaya sahip olmak için tüketmeniz gereken besinler;

Yağlı Balık

Omega-3 yağ asitleri güçlü beyin besinidir. Deniz ürünleri ve kabuklu deniz hayvanlarında bulunan omega-3’lerin en iyi kaynakları, somon balığı, ton balığı, ringa balığı, midye, hamsi, sardalya, uskumru ve alabalık gibi yağlı balıklardır. Yaşamın her aşamasında, omega-3 yağ asitleri beyin sağlığında çok önemli bir rol oynar. Hamilelik sırasında, düzenli olarak deniz ürünleri tüketen veya balık yağı ile takviye alan kadınlar, bebek gelişimine büyük katkı sağlar.

Meyveler

Bol miktarda antioksidan ve fitokimyasal kaynak olan, dut meyveleri mükemmel beyin gıdalarıdır. Çilek, yabanmersini, böğürtlen, dut, huckleberry ve diğer meyveleri tüketmek, beyindeki nöronların nasıl iletişim kurduğunu, nöronlara zarar verebilecek, nöroplastisiteyi ve sinir iletimini artıran inflamatuar süreçlerde yer alan sinyallemeye aracılık eder. Ayrıca meyveler, anti-oksidatif, anti-enflamatuar, anti-viral ve anti-proliferatif özellikleri nedeniyle Alzheimer hastalığı ve Parkinson hastalığı gibi yaşa bağlı hastalıkların başlangıcını önler ya da geciktirir.

Kuruyemişler

Kuruyemişler, metabolizmaya ve kalp sağlığına katkıda bulunan proteinler, lifler, vitaminler, antioksidanlar ve diğer fitokimyasallar bakımından zengindir. Genellikle, her tür fındık – kaju fıstığı, yer fıstığı , badem, ceviz ve ceviz, birkaç isim – insülin duyarlılığını artıran, kanser riskini azaltan ve kronik inflamasyonu azaltan tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri içerir. Bu kardiyovasküler sisteminizi iyi çalışır durumda tutmak, günümüzde ve sonrasında yaşamda daha iyi bilişsel işlevlerle sahip olmak için son derece etkilidir.

Zerdeçal

Keskin sarı baharat olan Zerdeçal, gerçekten gezegendeki en dinamik şifalı otlar biridir. Hala zerdeçal katkılı ilaçlar geliştirmek için çalışan uzmanlar, bunun bağışıklığı iyileştirmek, depresyona karşı savunmak, sindirime yardımcı olmak, kalbi korumak ve fiziksel sağlığı güçlendirmek gibi etkileri olduğunu savunuyor.

Turplu Sebzeler

Brokoli, lahana, lahana, brüksel lahanası ve bok choy gibi sebzelerden K vitamini bakımından oldukça zengindir. Yağda çözünen bir vitamin olan K vitamini, sfingolipidlerin oluşumu için gereklidir. K vitamininin biliş ve davranıştaki rolü ile ilgili veriler sınırlıyken, yeni kanıtlar yaşlı yetişkinlerde hafızayı artırabileceğini göstermektedir. İlginç bir şekilde, K vitamini açısından zengin bir diyet benimsemek, bozulmuş hafıza işlevinin etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olabilir.

Kahve

Her gün birkaç fincan kahve içilmesinin, beyin sağlığı için büyük faydaları vardır. Kahve, çeşitli antioksidanlar için iyi bir kaynak olmasına rağmen, kahve içindeki kafein de beyin sağlığına iyi gelir. Kafein beyni çeşitli şekillerde etkiler. Reaksiyon süresini, görsel dikkati ve pasif öğrenmeyi artıran uyanıklığı artırır. Düzenli olarak tüketildiğinde, ruh halini artırır ve depresyon riskini azaltır.Tabii ki, çok fazla kafein anksiyeteye ve uykusuzluğa neden olabilir, bu nedenle kafein alımınızı günde 200 mg (günde yaklaşık 2.5 fincan kahve) veya günde 400 mg (günlük toplam 5 fincan) ile sınırlayın.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu