Sağlık

Çocuklarda Sık Görülen Böbrek Hastalıkları

Çocuklarda Sık Görülen Böbrek Hastalıkları Nelerdir? Günümüzde aşırı artan sağlıksız beslenme alışkanlıkları çocuklarda böbrek hastalıkları oluşmasına davetiye çıkarmaktadır.

Çocuklarda Sık Görülen Böbrek Hastalıkları Nelerdir? Paketli gıdalarla hazır yiyeceklerin aşırı tüketimi, gün içinde yeterli su ve sıvı tüketmemek, idrarı tutmak gibi nedenlerde böbrek hastalıklarına temel oluşturabilir. Yaşam tarzı dışında çocuklarda diyabet, obezite, tansiyon, idrar yolu enfeksiyonları, dehidrasyon ve kronik kabızlık böbrek hastalıklarına neden olur.

Çocuklarda Böbrek Hastalıkları

Süt çocuklarında ve nadiren doğumdan sonraki ilk 1 ay içerisinde doğuştan böbrek yetmezliği görülebilmektedir. Okul çağındaki çocuklarda ise idrarda kanama, idrar yaparken yanma, idrarda protein varlığı böbrek hastalığı işaretidir. İdrar yolu enfeksiyonu pyelonefrit hastalığı erken dönemde tedavi edilmediğinde enfeksiyon ilerleyerek böbreklere gidip kalıcı sağlık sorunlarına neden olmaktadır. İdrar kanalında darlık olması nedeniyle idrar yapmada zorlukta tedavi edilmediğinde böbrek hasarına neden olur.

Çocuklarda Sık Görülen Böbrek Hastalıkları
Çocuklarda Sık Görülen Böbrek Hastalıkları

Çocuklarda böbrek hasarı meydana geldiği zaman ilk tansiyon problemleri meydana gelir. Tansiyon dışında üre değerinde yükselmeye, gelişim geriliğine, anemi kansızlık hastalığına, obezite ve diyabete, böbrek taşı oluşumuna ve çok ileri aşamalarda kalıcı böbrek hasarı ve diyaliz tedavisine mecbur bırakabilir. Anne karnındaki bebekte böbrek yetmezliği olması gebelik zehirlenmesine neden olur.

Çocuklarda Böbrek Hastalıklarının Görülme Sıklığı

Vücuttaki besinlerin mide ve karaciğerle beraber sindirimi ve toksin maddelerin uzaklaştırılmasında görev alan böbrekler yaşanan hasarlar 3 aydan daha uzun sürerse çocuklarda kronik böbrek hastalığı oluşmasına neden olur. Yapılan araştırmalarda en sık 5-12 yaş arası çocuklarda böbrek hastalıkları meydana gelmektedir. Yapılan istatistiksel çalışmalarda Türkiye’de %0,12 oranında yani ortalama 1000 de 1 çocukta kalıcı böbrek hastalıkları meydana geldiği tespit edilmiştir. Çocukluk çağında en sık görülen böbrek hastalıkları; idrar kanalı darlıkları, vezikoüreteral reflü, tek böbrekli olma, yapışık böbrek, vasküler damar hastalıkları, kistik böbrek ve böbrek taşları olmaktadır.

Çocuklara Böbrek Hastalıklarının Belirtileri

İdrarda kanama ya da aşırı koyu renkli idrar olması. İdrar miktarında azalma. Göz, el ve bacaklarda şişlik ödem meydana gelmesi. İdrar yaparken yanma ya da idrarı tutamamak. Ateş, iştahsızlık, kusma, soluk cilt ve uzun dönemde gelişme geriliği bebeklerde ve çocuklarda böbrek hastalığı belirtileri arasında bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu