Anne-Çocuk

Çocuklarda Güneş Yanıklarına Dikkat!

Çocuklarda Güneş Yanıklarına Dikkat! Çocuklarda güneş yanıkları denildiği zaman akıllarda basit bir olay canlanır. Oysaki güneş yanıkları ciddi semptomlardandır. Ciddi bir şekilde alınan güneş yanıkları ileriki zamanlarda cilt kanserine yol açabiliyor.

Çocuklarda Güneş Yanıklarına Dikkat! Güneş yanıkları güneşin ışınlarına, özellikle yakıcı ışınlarına uzun süre maruz kalınma durumunda görülür. Çocuklarda güneş yanıkları önemli bir cilt problemidir. Çocuklarda güneş yanıklarının derecesi ve sonuçları her çocuk için aynı değildir.

Çocuklarda Güneş Yanıklarına Dikkat!
Çocuklarda Güneş Yanıklarına Dikkat!

Çocuklarda Güneş Yanıkları

Bazı cilt tipindeki çocuklar daha çok risk grubu içerisindedir. Hangi çocuklar güneş yanığında daha çok etkilenir ve risk grubu içindedir? diye sorarsanız; açık renkte cilt tenine ve renkli gözlere sahip çocuklar risk grubundadır diyebiliriz. Bir çocukta güneş yanığı olduğunu nasıl anlarız? Çocuğun cildi kızarmıştır. Çocuğun cildinde ısınma vardır. Güneş yanığının derecesine göre, yanık çok şiddetli ise ciltte su toplaması Çocuğun cildinde yanmadan birkaç gün sonra soyulmalar görülür. Bu belirtiler hafif belirtilerdir. Eğer çocuklarda güneş yanıkları ciddi boyutlarda ise çocuğunuzda titreme, kusma, mide bulantısı ve baş ağrısı görülür. Çocuklarda Güneş Yanıkları Çocuğunuzdaki güneş yanığını önemsememezlik yapmayın. Çünkü güneş yanığı güneşe çok uzun süre maruz kalındığında ileriki dönemler de cilt kanserine dönüşebilir.

Güneş Yanığı Olan Çocuklara Ne Yapmak Gerekir?

Öncelikle güneş yanığı için bir doktora danışın. Çocuğunuzu güneşli bölgeden çekip gölge bir bölgeye alın. Çocuğunuza bol miktarda sıvı verin. Çünkü çocuğunuzun cildinde ısınma olduğu için vücutta sıvı tüketimi artar. Ciltteki yanığı hafifletmek ve sızlamasını önlemek için güneş sonrası kremi sürün. Güneş yanıklarında yanık oluşmadan önce önlem almak en doğrusudur. Güneş olmayan havalarda bile çocuğunuza güneş kremi kullanmak Çocuğunuz dışarıya çıkacağı zaman şapka ve örtü ile zararlı ve yakıcı güneş ışınlarından belli miktarda koruyabilirsiniz. Çocuklarda güneş yanıkları ciddi hasarlar verebilecek bir problemdir, görmezden gelmezlik etmemelisiniz

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu