Anne-Çocuk

Çocuklarda Göz Problemini Göz Ardı Etmeyin!

Çocuklarda Göz Problemini Göz Ardı Etmeyin! Erken yaşta fark edilen göz problemi düzeltilebilir ya da başarılı bir şekilde hafifletilebilir. Çocuğunuzun gözünde herhangi bir problem fark ettiğiniz zaman doktora gitmeyi asla ihmal etmeyin. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi gözde de oldukça büyük önem taşır. Bizde bu yazımızda konuyla ilgili merak edilenleri ele aldık.

Çocuklarda Göz Problemini Göz Ardı Etmeyin! Çocuk sağlığı anne babalar için son derece önemlidir. Özellikle göz sağlığını korumak için çocuklara küçük yaşlarda müdahale edilmelidir. Göz problemleri çocuklarda yaygın olarak görülen sorunlar arasında yer alır. Bu sorunlar bazen ciddi boyutlara ulaşabilir.

Bu nedenle çocuklarda göz problemini göz ardı etmeyin. Bunun için ilk iş çocuğu uzman bir hekime muayene ettirmektir. Eğer bir göz hastalığı varsa bu sayede erken teşhis edilmiş olacaktır. Çocuğun göz sağlığında meydana gelen bir okul başarısını, günlük yaşamını ve daha birçok durumu olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle çocuğun doğumundan itibaren bebeklik öncesinde, anaokulunda ve okul hayatı boyunca görme düzeyi düzenli olarak kontrol ettirilmelidir. Bu kontrol aile hekimi, çocuk doktoru ya da bu konuda eğitim almış sağlık personelleri tarafından yapılır.

Çocuklarda Göz Problemini Göz Ardı Etmeyin!
Çocuklarda Göz Problemini Göz Ardı Etmeyin!

Çocuklarda Göz Sağlığı

Çocuklarda göz sağlığı için dört yaşından evvel mutlaka görme keskinliği teste tabi tutulmalıdır. Eğer çocukta görme taraması yapılmamışsa, bir çocuk doktoru tarafından göz hekimine yönlendirme yapılmışsa, anormal görme davranışı ya da görme şikâyeti varsa, çocuk tıbbi sorunlara sahipse ya da çocukta öğrenme güçlüğü, nöropsikolojik durum, gelişimsel gecikme varsa bu durumda mutlaka doktora başvurulması gerekir. Bu gibi durumlar yaşanmasına rağmen hastalıklara karşı herhangi bir önlem alınmazsa ileri dönemlerde sorunların tedavisi daha zor hale gelecektir. Çocuklarda göz problemi varsa ve buna yönelik gözlük lens kullanılıyorsa bu durumda gözlük ve lenslerin her yıl kontrolden geçmesi gerekir. Göz sorunu olmayan çocuklarda ise rutin kontrol iki senede bir yapılır. Bazı çocuklar okullarda göz sorunundan dolayı başarısız olabilir. Böyle bir durum hissedildiğinde hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Bu sayede ciddi sorunların önüne geçilebilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu