Anne-Çocuk

Çocuklarda Böbrek Sağlığını Korumanın Yolları

Çocuklarda Böbrek Sağlığını Korumanın Yolları Nelerdir? Sebze ağırlıklı ve hafif beslenme tarzı benimsenmelidir. Hazır endüstriyel gıdalardan uzak durulmalıdır. İşlenmiş gıdalardaki yoğun tuz ve şeker böbreklerin iş yükünü arttırmaktadır.

Çocuklarda Böbrek Sağlığını Korumanın Yolları Nelerdir? İlk 1 yaş çocuklar tuzdan 3 yaşına kadarda şekerden olabildiğince uzak tutulmalıdır. Protein, karbonhidrat ve yağ miktarı dengeli olan bir beslenme planlanmalıdır.

Böbrek Sağlığı İçin Beslenme Nasıl Olmalı

Meyve seçimi olarak şeker olanı düşük nar, portakal, mandalina gibi meyveler tercih edilmelidir. Uzun saatler sıvı desteği için salatalık tüketilebilir. Kuruyemişler sağlıklı yağ içermeleri sebebiyle tüketilebilir. Hiçbir gıda tek seferde çok fazla verilmemelidir. Porsiyonlar halinde parça parça yedirebilirsiniz. Çikolata, dondurma, şekerlemeler haftada 1 seferle sınırlandırılmalıdır.

Çocuklarda Böbrek Sağlığını Korumanın Yolları
Çocuklarda Böbrek Sağlığını Korumanın Yolları

Yemeklerin yanında olabildiğince salata ya da yoğurt hazırlamaya çalışın. Süt ürünlerinin tüketimini arttırabilirsiniz. Fazla yemeye neden olduğu için televizyona dalarak yemek yemelerine izin vermeyin.

Çocuklara günde 1,5 litreye kadar su içirebilirsiniz. İdrarını tutmaması ertelememesi gerektiğini söyleyin. 3 saatte bir tuvalete gitmesi böbrek sağlığını koruyacaktır. Haftada 3 gün hafif-orta şiddette antrenman yapmak böbrek ve genel vücut sağlığını koruyacaktır. Böbrek hastalıklarında kullanılacak ilaçların çok dikkatli seçilmesi gerekmektedir. Doktor onayı olmadan hiçbir ilaç ya da bitkisel takviye çocuğunuza vermeyin.

Alerjik reaksiyonu olan bebekler ve çocuklar, ne yazık ki çok fazla ilaç kullanmak durumunda kalır. Alerjen madde için çiğneme tabletleri, alerji şurupları, alerjiye bağlı astım ya da koah ilaçları başta olmak üzere uzun süreli tedavi görürler. Uzun aylar hatta yıllar boyunca sürekli kullanılan ilaçlar böbrek rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu nedenle uzun süreli ilaç kullanımlarında bir ay ya da iki aydan sonra bir süre kesip yeniden başlamak önemlidir. Bu süreçte sürekli su içmek gerekir. Vücudun hiçbir şekilde susuz bırakılmaması gerekir.

Çocuklarda Böbrek Hastalıklarının Takibi

Kronik böbrek hastalığı tanısı koyulan çocukların takipleri normal çocuklara göre daha sık ve ayrıntılı yapılmaktadır. Sürekli tansiyon, idrar tahlilleri, kan değerleri, böbrek fonksiyon testleri, vitamin ve mineral düzeyleri kontrol edilir. Kontroller sırasında uygun şekilde ilaçlı ya da ilaçsız tedaviler planlanır. İlaçsız tedavide beslenme düzenlemesi yapılır. Örneğin limon suyu tüketimi böbrek taşlarının büyümesini engellemeye fayda sağlar. Çocukta idrar miktarında azalma görüldüğü durumlarda ihmal edilmeden hızlıca doktora gidilmelidir. Böbrek fonksiyonlarını yerine getiremeyecek kadar kötüleştiği zaman kendisiyle beraber kalp ve diğer organları da etkilemeye başlar. Bu son aşamada hastada diyaliz tedavisine başlanır ve böbrek nakli için başvuru yapılır.

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu