Anne-Çocuk

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir?

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir? Çocuk yetiştirmek uzun ve zorlu olduğu kadar eşsiz güzellikte bir deneyimdir. Bu uzun ve zorlu yolculukta çocuk için kritik dönüm noktaları vardır. Bunların en önemlilerinden biri de elbette tuvalet eğitimi sürecidir.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir? Bezden kurtulmak bebeklikten çocukluğa giden yolda atılan çok büyük bir adımdır. Bu adımı atmak için ne acele etmeli ne de geç kalınmalı yani tam da doğru zaman belirlenmelidir. Doğru zaman çocuğun ve aynı zamanda ona bakım veren kişinin bu sürece hazır olduğundan emin olunan zamandır ve her çocukta farklılık gösterecektir.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir
Çocuklara Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuğun yanı sıra ona bakım veren kişinin (anne, baba, bakıcı, büyükanne…) hazır olması gerektiğinin de altını çiziyoruz. Çünkü tuvalet eğitimi sabır ve sakinlik gerektiren bir süreçtir ve bu süreci iyi yönetebilecek güç ve zamana sahip olmak şarttır. Çocuğun hazır bulunuşluğunu neye göre değerlendireceğimizi özetleyecek olursak;

 

  1. Çocuğun 18-36 ay aralığında olması

 

  1. Tuvaleti geldiğinde evde kendine göre bir yerlere saklanarak ihtiyacını gidermesi

 

  1. Mükemmel şekilde olmasa da pantolonunu ve çamaşırını kendi başına indirebiliyor ve çekebiliyor olması

 

  1. Tuvaletini yapma, çamaşırını çekme, sifona basma ve ellerini yıkama eylem zincirini anlayabiliyor olması

 

  1. Klozet ve ya lazımlığın çocuğun ilgisini çekiyor olması

 

  1. Bir saatten fazla bezinin kuru kalabiliyor olması

 

  1. İhtiyaçlarını söyleyebilmesi, söyleyemiyorsa da jest ve mimikleriyle anlatabiliyor olması

maddelerini sıralayabiliriz.

Normal gelişim gösteren bir çocuk ortalama 18. ay itibari ile artık çişini ve kakasını tutma-bırakma konusunda kas olgunluğuna erişmiştir. Fakat bu kazanım tek başına tuvalet eğitimine başlamak için yeterli kriter değildir. Başarılı bir eğitim süreci için yukarıda saydığımız kriterlerin çocukta bulunması gerekir ve bu süreç 3 yaşa kadar uzayabilir. Bunun yanında çocuk tüm kriterlere sahip olmasına rağmen tuvaletten korkma, kardeş kıskançlığı, bakım veren kişinin olumsuz tepkileri, aileden birinin kaybı, anne-babanın boşanması gibi çeşitli nedenlerle eğitimi reddedebilir. Boyle durumlarda bakım veren kişi çocuğa ısrarcı davranmamalı, zaman tanımalı ve onu eğitimi reddetmeye iten sebebin ne olduğunu anlamaya odaklanmalıdır. Saptanan problem ortadan kaldırıldıktan sonra çocuk stressiz ve güvende hissettiği ortamda tekrar eğitim sürecine başlatılabilir. Eğer çocuk 4 yaşını geçmişse ve hala tuvalet alışkanlığı kazandırılamamışsa geç kalınmadan profesyonel bir yardıma başvurmak en doğru yol olacaktır.

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu