Sağlık

Çocuğunuzdaki İşitme Kaybını Anlamanın Altın Kuralları

Çocuğunuzdaki İşitme Kaybını Anlamanın Altın Kuralları Nelerdir? Çocuklarda işitme kaybı gibi bir konunun üzücü olduğu bellidir. Fakat erken teşhis ile pek çok hastalığın önüne geçilebildiği gibi işitme kayıplarının da önüne küçük yaşlarda geçilebilir. Geçici ve kalıcı işitme kayıpları gibi durumlar çocuklarda işitme kaybını anlamanın yolları ile daha işin başında engellenecektir.

Çocuğunuzdaki İşitme Kaybını Anlamanın Altın Kuralları Nelerdir? Çocuğunuzun davranışları genelde en büyük ipucudur. Televizyon seyretmeyi bütün çocuklar sevdiği için dikkatli olun. Eğer ufaklık sürekli televizyonun yanına doğru gidip seyrediyorsa ya da sesini açmaya çalışıyorsa işitmede sorun yaşıyor olabilir. Daha küçük yaşlarda olan çocuklarda ise yaşıtlara göre konuşmaya başlamanın gecikmesi, seslere karşı tepki vermeme, sesin nereden geldiğini fark edememe, yumuşak bir sesle çağrıldığı halde ilk anda bakmama gibi belirtiler çocuklarda duyma sorunları olduğuna işaret eder. Yenidoğan bebeklerde bu durumu tespit etmek çok daha zordur. Hastanelerde doğan bebeklerde işitme kapasitesinin ölçülmesi kanuni bir zorunluluktur.

Çocuğunuzdaki İşitme Kaybını Anlamanın Altın Kuralları
Çocuğunuzdaki İşitme Kaybını Anlamanın Altın Kuralları

İşitme Kaybını Anlamanın Altın Kuralları

  • Sesin nereden geldiğini bulamıyorsa
  • Anlamada ve kelime kullanmada sürekli bir gelişim göstermiyorsa
  • Yumuşak bir sesin geldiği yöne ilk çağırışta bakmıyorsa
  • İlk çağrıya cevap vermiyorsa
  • Televizyonu normal sesle dinlemiyorsa ve sürekli televizyonun yakınına gidiyorsa
  • Kendi yaşıtlarına göre konuşması geri kalmışsa

Konuşmada Yaşanan Güçlükler

Çocuğun göstereceği zihinsel gelişim içinde anlama ve konuşma becerilerinin çoğalması da vardır. Eğer bir işitme kaybı söz konusuyla çocuk çevresindekileri anlamada ve konuşmada zorluk çeker. Çevreye tepkisi yeterli olmaz. Duymakta zorlanan çocuklar sonuçta içlerine kapanıp durgunlaşırlar ki bu da ebeveynler ve anaokulu öğretmenleri için konu hakkında büyük bir ipucunu oluşturur. Konuşmada görülen zorluk, kelimeleri yuvarlayarak konuşma diğer önemli belirtilerdir.

Çocuklarda Görülen İşitme Kayıplarının Nedenleri Nelerdir?

Doğuştan işitme kaybı olan çocukların bu zor durumunun en büyük nedenlerini akraba evlilikleri, annenin hamilelikte bilinçsizce ilaç kullanması, doğumda çocuğun oksijensiz kalarak mor renkte doğması gibi sebepler oluşturur. Yaşanan kulak ağrıları ile başlayan hastalıklar da listeye dahildir. Çocuklarda işitme kaybı nasıl anlaşılır konusu işitme yetisi geri kazanılabilir denilerek nispeten ferahlatıcı bitirilebilir.  Öğrenme güçlükleri ve duyma sorunları okul hayatı ve sosyal açıdan da oldukça önemlidir. Bu yüzden erken teşhis edilmelidir.

 

 

 

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu