Anne-Çocuk

Çocuğunuza Yemek Yemeyi Nasıl Sevdirebilirsiniz?

Çocuğunuza Yemek Yemeyi Nasıl Sevdirebilirsiniz? Çocukların sağlıklı büyümesi ve gelişimi için dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Peki çocuğunuz yemek yemeyi reddediyorsa ne yapmalısınız? Çocuğunuza yemek yemeyi nasıl sevdirebilirsiniz? gibi konuyla ilgili merak edilen bir çok soruyu sizler için yanıtladık. İşte merak edilen tüm detaylar yazımızda..

Çocuğunuza Yemek Yemeyi Nasıl Sevdirebilirsiniz? Anne babalar için çocuklara yemek alışkanlığı kazandırmak korkulu rüya haline gelebiliyor. Halbuki düşünüldüğünde yetişkinler bile yemek seçimi yapabiliyor. Aslında yemek yemeyi istememek çocukların aileleri tarafından uyguladıkları baskılara bir başkaldırı niteliğindedir. Her zaman bu durum söz konusu değil.

Çocuğunuza Yemek Yemeyi Nasıl Sevdirebilirsiniz
Çocuğunuza Yemek Yemeyi Nasıl Sevdirebilirsiniz

Israrcı Olmayın!

Belki bir yemeyi reddeden çocuğun tek sebebi onu yemek istememesidir. Ancak anne babaların bu gibi durumlarda yaptıkları en büyük hata ısrarla yemeği çocuğa yedirmek oluyor. Sağlıklı beslenmek oldukça önemli fakat bu şekilde ebeveynlerin yemek konusunda baskıcı bir tutum sergilemesi çocuk üzerinde ciddi etkilere sebep olabiliyor. Baskı altında yedirilen yemekler çocukta strese sebep olabiliyor hatta psikolojik travmalar yaşamasına neden oluyor. Mesela bir yemeği yememek için kimi çocuk midesinin bulandığı yalanına başvurabiliyor. Görüyor ki öyle davrandığında istemediği şeyi yapmaktan kurtuluyor. İleride psikolojik olarak stres altına girdiğinde, zor durumda kaldığında farkında olmadan kaçış olarak midesi bulanıyor. Bu durum da güvensiz bireyler yetişmesine yol açıyor.

Çocuğum çok yemek ayırıyor.” diyorsanız yapmanız gereken şeyler aslında çok basit. O günün yemeğini onun belirlemesini isteyebilir bu sayede onun fikirlerine önem verdiğinizi belli edebilirsiniz. Eğer seçtiği halde yapılan yemeği yemiyorsa asla ısrar etmeyin. Çünkü ısrarcı olmanız onun da inatlaşmasına ve yemeğe karşı nefret kazanmasına sebep olabilir. Sakin kalıp yememesini kabul ederseniz, aç olduğu için elbet yemek yemek isteyecektir. Ve bir önceki öğün yemediği yemeği önüne koyabilirsiniz. Başka seçeneği olmadığını gören çocuk karnını doyurmak için o yemeği yiyecektir. Çocuğunuzun aç kaldığını düşünüp fazla yemek yedirmeyin. Az ama sık yemek daha sağlıklıdır. Ayrıca yemek aralarında sağlıksız abur cuburlar ile karnını doyurmasına izin vermeyin, bu durum yemek saatinde iştahının olmamasına sebep olabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu