Anne-Çocuk

Çocuğa Özgüven Kazandırmak İçin Yapılması Gerekenler

Çocuğa Özgüven Kazandırmak İçin Yapılması Gerekenler! Çocuğa etkinlik yaptırılmalı ve etkinlik yaptığında çocuğunuza güzel oldu demelisiniz. Çünkü çocuk beğenildiğini anladığı anda daha çok yapmak isteyecektir. Ve özgüveni artacaktır.

Çocuğa Özgüven Kazandırmak İçin Yapılması Gerekenler! Çocuğa bazı görevler vermelisiniz; oyuncak toplamak gibi. Özverili birey olmasını sağlayacaktır. Çocuğunuz kötü yapsa bile kötü dememelisiniz. Çünkü bu onun özgüvenini zedeleyebilir. Ona nasıl daha iyi yapabileceğini uygulayarak göstermelisiniz. Böylelikle çocuğun beğenilmesi onun özgüvenli olmasındaki en büyük adımdır. Ve bu süreçte sabırlı olmalısınız.

Çocuğa Özgüven Kazandırmak İçin Yapılması Gerekenler
Çocuğa Özgüven Kazandırmak İçin Yapılması Gerekenler

Çocuğa Özgüven Kazandırmak İçin Dışarda Yapılması Gerekenler

Yaratıcı drama gruplarına yollayabilirsiniz. Onu parka götürüp akranlarıyla sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz. Yaşına uygun bir spor dalı belirlenmeli ve yapması için teşvik edilmelidir. İçeriği hakkında çocuğa bilgi verilmelidir. Onun anlayabileceği şekilde konuşulmalı ve sporun yararlı bir şey olduğu anlatılmalıdır. Çocuğa uyum sağlayabilecek spor hocası seçilmelidir. Bu alandaki kişisel gelişimi izlenmelidir. Çocuk kendinde olan yetenekleri keşfettiğinde daha tutkulu, istekli olacaktır. Çocuğunuzdan olan beklentinizi onun yaşına göre belirleyip gerçekçi ve sabırlı olun.

Çocuğa Özgüven Kazandırılırken Okulda Yapılması Gerekenler

Çocuğun durumu hakkında nasıl bir yol izlenebileceği öğretmene sorulmalı ve bu süreçte konuyla alakalı gerekli değerlendirmeler yapılıp bu doğrultuda birlikte ilerlenmelidir. Öğretmen sabırlı, istikrarlı olmalı ve çocuğun gelişim alanlarına dikkat etmelidir. Çocuğa görev vermeli, oyun oynatmalı, sınıfta daha çok söz almasını sağlamalıdır. Etkinliklere dahil etmeli, küçük sorumluluklar vermelidir. Çocuk etkinlikleri başarıyla yaptığında takdir edilmelidir. Bu süreçte gerekirse rehber hocadan destek alınmalıdır. Zayıf derslerinde ek ders aldırılmalıdır. El yeteneğini geliştirecek etkinlikler yapılmalıdır.

Arkadaşlarıyla bol bol sosyalleştirilmelidir. Sanat çalışmalarına karşı teşvik edilmelidir. Bir müzik aleti ve sanat dalı yeteneğine göre belirlenmelidir. Okuma-yazma çalışmaları yaptırılmalıdır. Süreç uygulanırken hangi alanı isteyip istemediği sorulmalıdır. Sergiler, müzeler gezdirilmeli, estetik algısı geliştirilmelidir. Çocuğa etkinlik yaptırırken çocuk yapmadığında zorlanmamalıdır. Kendi isteği doğrultusunda yapmalıdır. Tiyatro kulübü oluşturulmalıdır. Skeçler uydurması sağlanabilir. Çeşitli alanlarda organizasyonlar düzenlenmelidir. Şarkı söylemesi teşvik edilebilir. Yeteneğin keşfi çok önemlidir.

Özetle; Çocuğun yeteneklerinin keşfedilmesi sağlanmalıdır. Ve yeteneğine uygun alanda çalışmalar yapılması sağlanmalıdır. Anne ve baba mutlaka bu konuda deneyimini arttırabilecek okumalar ve araştırmalar yapmalıdır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu