Sağlık

Cilt Kanserinden Korunma Yolları

Cilt kanseri, tüm kanserler içinde en yaygın görülen kanserler arasındadır. Ülkemizde cilt kanserleri türlerinden biri olan Melanom, son 30 yılda %237 oranında artış göstermiştir. Cilt kanserinde ölüm oranı her 100 hastada 1 olarak bilinmektedir. Erken teşhis her kanser vakasında olduğu gibi cilt kanserinde de hayati önem taşıyor.

Vücudumuzdaki en büyük organ olan deriyi nasıl koruyacağımız, cilt kanserinde korunma yolları yazımızda…

Cilt Kanseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Cilt kanseri üç ana tipte sınıflandırılabilir: bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanom
  • Cildinizde olağandışı renkler veya mor, renk, boyut veya şekil şeklinde herhangi bir değişiklik görürseniz sağlık uzmanınıza ulaşın.
  • Deri kanseri muayene ve biyopsi kombinasyonu ile teşhis edilir.
  • Tedavi, kanserin tipine, yerine ve evresine bağlı olacaktır.
  • Doğal tedaviler ve yaşam tarzı değişiklikleri cilt kanseri semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Cilt Kanserinden Korunma Yolları ve Tedaviye Yardımcı Olacak Alternatif Yöntemler

Hayatınızdan Toksinleri Kaldırın Ve Daha Sağlıklı Alternatifler Bulun

Musluk suyu, genellikle sağlığınız için toksik olan klor, florür ve arsenik gibi kimyasallar içerir.

Tehlikeli kimyasalları ve toksik ürünleri evinizden çıkarın. Evinizde sağlığınızı tehdit eden ilk 10 kimyasalları içeren ürünleri tanımlayın ve bunları daha güvenli alternatiflerle değiştirin.

Toksik kimyasal bazlı ürünlere karşı daha güvenli ve sağlıklı bir alternatif olarak, doğal veya organik temizlik ürünleri ve güzellik ürünleri kullanın (özellikle sodyum defne sülfat, propilen glikol vs.’den kaçının). Ya da daha iyisi, kendiniz yapmaya çalışın (bu, en az kirleticiyi sağlamak için genellikle en güvenli yoldur).

Dışarı çıkın! Açık ve taze havada nefes almak ve hafif-orta şiddette egzersiz yapmak için harcanan zaman, kaygıyı hafifleterek ve vücudunuzdaki toksinleri temizlemeye yardımcı olarak zihinsel, duygusal ve fiziksel refahınızı artırabilir. Güneş gözlüğü takın veya koruyucu kıyafetler giyerek hastalığınız nedeniyle gerekli önlemleri aldığınızdan emin olun.

Temizlenin

Tıpkı evinizi ve çevrenizi detoksiden geçirirken, vücudunuzda mevcut tahriş edicileri gidermek, cilt kanseri semptomlarını hafifletmeye yardımcı olurken sindirim sisteminizi dengelemek için karaciğer temizliği ile detoks yapabilirsiniz. Herhangi bir temizlik veya diyet değişikliği ile vücudunuzu dinlemek önemlidir. Temizlik, grip benzeri semptomlar gibi yan etkilere neden olabilir. Bu depolanan toksinlerin salınmasının bir sonucudur ve normaldir. Bununla birlikte, herhangi bir baş ağrısı, bulantı veya grip benzeri semptomlar yaşarsanız, her zaman doktorunuza danışın veya alabileceğiniz herhangi bir temizlik ajanını azaltın. Vücudunuzda zor olabilecek herhangi bir konvansiyonel kanser tedavisinden geçiyorsanız, bir temizlik öncesi ve sırasında ek önlemler alın ve doktorunuzla olası endişeleriniz hakkında konuşun.

Kanserle Mücadeleye Yardımcı Olan Yiyecekleri Tüketin

  • Yeşil yapraklı sebzeler, önemli vitamin ve mineraller içeren ıspanak ve lahana gibi lifli sebzeleri tüketin.
  • Ot beslemeli et, yumurta, deniz balığı, kuruyemiş ve tohum gibi temiz, sağlıklı proteinler yiyin.
  • Avokado, soğuk preslenmiş zeytinyağı, hindistancevizi yağı, ghee veya arıtılmış yağ gibi zengin sağlıklı yağ kaynaklarını kullanın.
  • Çilek (böğürtlen, yaban mersini, kurt üzümü, vs.) dahil olmak üzere Antioksidan zengini besinler, cevizler, enginar kalbi, karanfil, çilek, kakao (aşırıya kaçmadan) ve sarımsak tüketin.
  • Başlangıç için, bir alışveriş listesi edinin ve şifalı yiyecekler diyetini izlemeye çalışın. Organik, bütün yiyecekleri yiyin ve GDO’lu olan yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçının. Bilinen herhangi bir gıda alerjeniniz varsa kaçının ve yeni bir diyetin en iyi nasıl uygulanacağı hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sağlık kuruluşu veya beslenme uzmanı ile konuşun.

Tüketmemeniz Gereken Yiyecekler

Kanser vücutta asitli ve toksik bir ortamda büyüdüğünden, beslenmede iltihaplanmayı artıran yiyecekleri çıkarmak önemlidir. İşlenmiş gıdaları, rafine yemeklik yağları, şekerleri (mısır şurubu ve yapay tatlandırıcılar), hayatınızdan çıkarın ve yüksek omega-6 oranına sahip yiyecekleri tüketmekten kaçının.

Mısır ile beslenen sığır ve tavuk eti, mısır ve soya ürünleri, glüten, trans yağlar, kızarmış yiyecekler, şarküteri etleri veya koruyucu veya nitrat eklenmiş yiyecekler gibi yiyeceklerden kaçının.

Cilt Kanserini Tedavisine Yardım Edici Takviyeler

D Vitamini: D vitamini, özellikle D3 vitamini şeklinde, sağlık ve bağışıklık sistemi işleyişi için çok önemlidir.

Pankreas Enzimleri: Bu enzimler iltihabı kontrol altına almak, kan akışını optimize etmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kanseri önlemeye yardımcı olmak için önemlidir.

Probiyotikler: Vücudunuzu probiyotiklerle beslemek, sağlıklı bağırsak bakterilerini güçlendirmeye yardımcı olur. Yüksek kaliteli bir probiyotik takviyesinin ve yiyeceklerin faydaları, daha güçlü ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini ve diğerlerinin yanı sıra sağlıklı sindirimi de içerir.

Zerdeçal: Zerdeçal, özellikle aktif bileşik kurkumin, birçok sağlık yararına sahiptir. Bunlar arasında bağışıklık sağlığının artırılması ve potansiyel olarak kanser tedavisine yardımcı olma yer alır.

Dikkat

Beslenme ve egzersiz değişiklikleri yapmadan önce sağlık uzmanınıza danışın, özellikle şu anda tıbbı kanser tedavisi görüyorsanız, başka sağlık koşullarınız varsa veya hamileyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu