Güzellik

Cilt Bakımında 10 Altın Kural

Cilt bakımı özellikle kadınlar için oldukça önemlidir. Işıl ışıl ve sağlıklı görünen bir cilt kişinin aynı zamanda kendine güven duymasına olanak sağlar. Ancak güzelleşmek adına cilt bakımı uygularken aşağıda belirteceğimiz kurallara da dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde cildinizde daha büyük ve kalıcı sorunlar yaşayabilirsiniz. Yaşamınız boyunca cildinizin sağlıklı olması için işte cilt bakımında 10 altın kural:

Cilt Tipinizi Bilmeniz Gerekir

Doğru bir cilt bakımı yapmak için öncelikle cilt tipinizi bilmeniz gerekir. bir uzman yardımıyla hangi cilt tipine sahip olduğunuzu öğrenerek cildiniz için doğru bakım ürününü seçebilirsiniz. Cildinize uygun olmayan bakım ürünleri cildinize fayda sağlamak yerine zarar verecektir.

Cilt Temizliğinde Aşırıya Kaçmamak

Cilt temizliğinde abartılı olarak aşırıya kaçmak derinizin incelmesine neden olacaktır. Bu ise zamanla cildinizin kırışık oluşumuna daha elverişli hale gelmesine ortam hazırlar. Günlük cilt temizliği basit işlemlerle yapılabilir ancak her gün yapılan peeling cildinizde zararlı etkilere neden olacaktır.

Makyaj ve Cilt Bakım Ürünleri

Kullandığınız makyaj ve cilt bakım ürünlerinin son kullanma tarihine dikkat etmeniz gerekir. Tarihi geçmiş ürünler cildinizde başta akne olmak üzere cildinize ciddi derecede zarar verebilir.

Göz çevresi bakımı

Yüzünüzde en hassas olan kısım göz çevresidir. Göz çevrenizin ince yapıda olması bastırarak ovalamalarda veya kaşımanız durumunda zarar görmesine neden olacaktır. Öncelikle bu alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekir. Ayrıca bu bölge için özel kremler kullanmanın yanı sıra kremleri bu bölgeye uygularken yumuşak hareketlerle ve parmak uçları ile uygulamanız daha doğru olacaktır.

Sağlıklı Beslenme

Aşırı yağlı ve şekerli besinleri sürekli olarak tüketmeniz sivilce oluşumuna zemin hazırlayacaktır. Sağlıklı beslenerek hem vücudunuzu hem de cildinizi koruyabilirsiniz.

Günlük Cilt Temizliği

Gün içerisinde cildinizde oluşan kirler ve makyajın etkisi ile gözenekleriniz tıkanabilmektedir. Bu nedenle yatmadan önce cildinizi temizleyerek uyumanızda yarar vardır. Aksi takdirde gece boyu cildinizde gözenekler büyüyecek ve siyah nokta oluşumuna zemin hazırlayacaktır. Günlük cilt temizliği cilt bakımında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Farklı Cilt Bakım Ürünleri

Birden fazla cilt bakım ürününü cildinize uygulamaktan kaçınmalısınız. Bu cilt bakım ürünlerinin hepsini kullanmak yerine daha doğal malzemelerle hazırlayacağınız maskeler daha etkin sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Güzellik için Egzersiz

Hem sağlıklı bir vücuda sahip olmak hem de cildinizin yenilenmesini sağlamak için egzersizleri hayatınıza mutlaka dahil etmeniz gerekir. Stresi ortadan kaldırarak kan dolaşımınızı hızlandıran egzersiz cildinizin oksijenden daha fazla yararlanmasını sağlayacaktır.

Güneş kremi kullanımı

Kışın bile olsa güneşin zararlı etkilerinden cildinizi korumak için güneş kremi kullanımına dikkat etmeniz önemlidir.

Düzenli Uyku ve Su Tüketimi

Bedenin sağlığını koruması için iki önemli etken olan düzenli uyku ve yeteri miktarda günlük su tüketimi cildinizin de sağlığını korumada faydalı olacaktır. uyku ve su tüketimine dikkat ederek cildinizin canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayabilir ve kırışıklıklarınızı en doğal yolla erteleyebilirsiniz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu