Teknoloji

Çakma Şarj Kablosu Kullanmak Telefona Zarar Verir Mi?

Çakma Şarj Kablosu Kullanmak Telefona Zarar Verir Mi? Pek çok telefon kullanıcısı zaman zaman telefonlarını orijinal şarj aletiyle şarj etmeyebiliyor. Tabii ki bunun sebeplerinden biri şarj adaptörünün kaybolması veya bozulması gibi nedenlerden kaynaklanabiliyor.

Çakma Şarj Kablosu Kullanmak Telefona Zarar Verir Mi? Söz konusunu akıllı telefonlarda cihazımızın kutusundan çıkan yani orijinal şarj aletiyle şarj etmeyip yan sanayi dediğimiz çakma ürün kullanırsak ne gibi zararlar verir. Çakma şarj aleti akıllı telefonlara zarar verir mi? Çakma şarj aleti telefonu bozar mı? gibi popüler soruların cevabını bu yazımızda vermeye çalışacağız.

Farklı Şarj Adaptörü Kullanmak Telefonumuza Zarar Verir Mi

Önce bu soruya cevap arayalım. Örneğin kullandığımız telefon Xiaomi olsun. Xiaomi veya başka marka olsun telefonu kendi şarj adaptörü ile şarj etmek oldukça önemlidir. Peki neden ? Çünkü akıllı telefonumuzun kaç watta kadar desteklemesini bilmememizden kaynaklanır.

Telefonumuzun ve kullandığımız adaptörün kaç watta kadar destek sunduğunu bilmemiz oldukça önemlidir. Hatta telefonumuzu sadece bu watttaki cihazla şarj etmemiz gerekir. Son yıllarda çıkan popüler akıllı telefonlar hızlı şarj özelliği de desteklemektedir. Söz konusu bu telefonları hızlı şarj adaptörü ile şarj etmeniz önerilir.

Çakma Şarj Kablosu Kullanmak Telefona Zarar Verir Mi
Çakma Şarj Kablosu Kullanmak Telefona Zarar Verir Mi

Çakma Şarj Kablosu Kullanmak Telefona Zarar Verir Mi

Farklı şarj adaptörünün telefona zarar verip vermeyeceğini cevap vermiş olduk. Peki söz konusu çakma yani orijinal olmayan şarj kabloları telefona zarar verir mi ? Öncelikle çakma şarj aletlerini kablo kalitesi ve kablo iletkenliği oldukça önemli. Bu tarz ürünler maliyetten kaçınmak için son derece ucuz teller kullanırlar. Orijinal olmayan yani piyasada yan sanayi olarak geçen telefonculara veya ucuz pazarlardan alının şarj kabloları telefona zarar vermektedir. Bu tarz ne olduğu belli olmayan kablolar telefona ciddi anlamda geriye dönüşü olmayan zarar vermektedir.

Peki ne yapmalıyız? Bununda cevabını verelim.

Orijinal Şarj Adaptörü ve Kablosu Kullanılmalı

Piyasada bulunan yan sanayi ürünler 20-30 tl den başlayıp artarak gider. Bu fiyat bandındaki ürünlerin telefona zarar vermediğini söylemek yanlış olur. Özellikle pazar yerleri ve telefon aksesuarı satan dükkanlarda bu fiyatlara bulunabiliyor. Bilişim uzmanları telefonun şarj adaptörünün ve kablosunu orijinal olmasından yana düşünüyor. Özellikle orijinal fiyatların yüksek olmasından kaçıp çakma yani yan sanayi dediğimiz ürünlere yönelen kullanıcıların uzun vadede başı ağrıyabilir.

iPhone Farklı Şarj Kablosu İle Kullanmak Zarar Verir Mi

Yukarıda verdiğimiz örnek android cihazlar için olsa da bu konuyu bir de iPhone kullanıcıları için ele alalım. iPhone şarj adaptörleri ve şarj kabloları bazı kullanıcılar için oldukça pahalı gelebiliyor. Hal böyle olunca kullanıcılar orijinal yerine yan sanayi ürünlere yönelebiliyor. Ancak orijinal yerine çakma ürünler kullanmak uzun kullanımda telefona ciddi hasarlar verebilir. Bunun sebebi piyasadaki şarj kabloların oldukça ucuza üretilmesi. Özellikle telefoncuların orijinal üründen farkı olmadığını iddia etseler dahi bu telefonu güvence altına almamaktadır.

Ne Yapmalıyız 

Aslında yapılması gereken son derece basit. Şarj adaptörü veya şarj kablosunun sertifikası olup olmadığını kontrol etmek. Bu sertifikalardan biri de ‘MFi sertifikası’. Söz konusunu ‘Mfi Sertifikası’ sadece ‘iphone,ipad ve ipod’ için üretilen ürünlere veriliyor. Aldığımız şarj adaptörü veya şarj kablosunun bu sertifikaya sahip olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Şayet aldığınız adaptör veya şarj kablosu bu sertifikaları içeriyorsa gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde Xiaomi, Samsung ve Huawei gibi markalarda da bu kural geçerlidir. Aldığınız adaptörün sertifikası olup olmadığına son derece dikkat etmelisiniz.

Evet bu yazıda sizlere Çakma şarj aleti telefona zarar verir mi? gibi popüler olarak sorulan sorulardan bazılarını cevaplamaya çalıştık.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu