Anne-Çocuk

Bu 8 Besinle Beslenen Çocuklar Çok Zeki

Canınızdan çok sevdiğiniz; gözünüzden bile sakındığınız çocuklarınızın daha sağlıklı, daha zeki olmasını istiyorsanız bu sekiz besine hayatınızda yer verin.

1- Yumurta

Çocukların beyin gelişimini en çok destekleyen besinler arasında yer alan yumurta, çocukların menüsünde mutlaka yer almalı. Kaliteli ve organik yumurta, her gün olmasa da, gün aşırı çocuklara yedirilmesinde fayda var. Yumurtaya karşı çocuğunuzun bir alerjisi yoksa yumurtayı sevimli gösterecek şekiller ile çocuğunuza yumurtayı sevdirebilirsiniz.

2- Yulaf Ezmesi

Son yıllarda yulaf ezmesinin ne kadar yararlı olduğuna dair bilimsel yazıların yayınlanmasının ardından, yulafa verilen değer arttı. Lif ve protein bakımından zengin olan yulaf ezmesi, kalp ve beyin damarlarının korunmasını sağlamlaştırmakta. Yapılan araştırmalar sonucunda; yulaf yedirilen çocuklar beyinlerini daha iyi kullanmışlardır. Yulaf ezmesini, şekerli tatlandırmak yerine, meyvelerden yararlanabilirsiniz. Yulaf ezmesi ile tarçın çok hoş bir ikili oluştururken, baharatların beyin hücrelerini koruduğu aklınızda bulunsun.

3- Elma Erik

Bir atasözüne göre; elma girmeyen eve doktor girer sözünden anlayacağınız gibi elmanın çok büyük bir şifa kaynağı olduğu kanıtlanmış bilimsel bir gerçek. Özellikle çocuklar tatlı istediklerinde, elma ve erikten faydalanabilirsiniz. Antioksidan açısından zengin bir içeriğe sahip olan elma ve eriği çocuğunuzun menüsüne eklerken, mevsiminde ve doğal olmasına dikkat edin.

4- Kuruyemişler Ve Tohumlar

Faydaları saymakla bitmeyen kuruyemiş ve tohumlar çocuklarınız için çok önemli. İçerisinde; vitamin, mineral, esansiyel yağ asitleri bulunan kuruyemişler ve tohumlar aynı zamanda, çocuğunuzun sinirlerini yatıştırıp, onların mutlu olmasını sağlamaktadır. Çocuğunuza her gün üç ceviz yedirmeniz, onun beyin gelişiminin oluşmasında yardımcı olacaktır.

5- Balık

Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine yardımcı olan balık aynı zamanda D vitamini kaynağı. Özellikle Omega-3 bakımından zengin balıklar olan; ton balığı, somon, sardalye gibi yağlı balıkları çocuklarınızın menüsüne eklemeniz gerekmekte. Çocuğunuzun hafızasını güçlendiren bu balıkları, kirlenmemiş denizlerden temin etmeniz çok önemli. Haftada en az iki kere balık tüketmeye özen gösterin.

6- Yeşillik

Yeşillikler ile çocuklarınızı erken yaşta danıştırırsanız, ilerleyen yıllarda yeşillikler ile barışık çocuklar yetiştirirsiniz. Özellikle Ispanak, lahana çocuklarınızın yemek listesinde yer almalı. İlerleyen yıllarda çocuğunuzun demans olma riskini azaltan ıspanak ile çocuğunuzun damak tadına uygun yemekler yapabilirsiniz. Vitamin deposu ıspanak ile yumurtayı birleştirip, sağlıklı bir kahvaltı güne çocuğunuz başlayabilir. Beyin hücrelerini geliştiren lahana ile çorbalar yapabilir ve daha birçok çeşitler üretip çocuğunuza sevdirebilirsiniz.

Yeşilliklerinizi, doğal olanlardan seçmeniz halinde onların faydalarına erişebileceğinizi unutmayın.

7- Yoğurt

Yoğurdun kalsiyum kaynağının olmasının yanında, beyin sağlığını koruyucu etkisi olduğu ortaya çıktı. Yoğurdu tam yağlı seçmeniz halinde; çocuğunuzun beyin aktivitesi artarken, aynı zamanda beyin hücre zarı gelişimine yardımcı olur. Yoğurdu çocuğunuza sevdirmek için; yoğurdu meyvelerle tatlandıracağınız gibi yoğurdun içine doğal bitter çikolata ekleyebilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuzun beynindeki kan akımı artar ve zihni daha canlı olur.

8 – Doğal Et

Çocuğunuzu işlenmiş gıdalardan; özellikle, sucuk, salam, sosis gibi yiyeceklerden uzak tutun. Çocuğunuzu, doğal etler ile beslemeniz; onun zihinsel ve bedensel gelişimine fayda sağlayacaktır.

Çocuklarınıza sağlıklı yeme alışkanlığı oluşturmanız için erken yaşta onlara; sebzeyi, meyveyi, kuruyemişleri ve yararlı yiyecekleri sevdirip sağlıklı ömür sürmelerini sağlayın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu