Yaşam

Bin Bir Derde Deva! Karanfil Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları

Karanfil yağı faydaları saymakla bitmiyor. İltihaplı sivilcelerin tedavisinde, sivilce izlerinin ve cilt lekelerinin iyileşmesinde, diş ağrısı ve diş eti sorunlarının giderilmesinde, kan dolaşımının hızlandırılmasında ve saç dökülmesinin önlenmesinde en büyük yardımcımız olan Karanfil yağının yararlarını anlatacağız. İşte, karanfil yağının faydaları ve karanfil yağının kullanım alanları Wasquare.com’da…

Karanfil yağı, şifa özelliği ile evlerinizde mutlaka bulunması gereken bir doğal yağdır. Bugüne kadar karanfil yağını hiç denemediyseniz, bundan sonra kullanmak için bir çok neden bulacaksınız. Çünkü, bu yazıdan sonra karanfil yağına bakış açınız değişecek. Karanfil yağı, diş ve diş eti sorunlarından, cilt sorunlarına, kan dolaşımını hızlandırmasından saç dökülmesini önlemeye kadar gerçekten bin bir derde deva bir yağ. Diş ağrısını azaltma özelliği ile çok bilinen karanfil yağının, diğer özelliklerini de öğrendikten sonra ondan vazgeçemeyeceksiniz.

Doğal bir ağrı kesici ve anti-enflamatuar olan karanfil yağı, aynı zamanda antimikrobiyal özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmek başta olmak üzere bir çok hastalığın tedavisinde de etkin rol oynar. Eğer evinizde kimyasal temizlik ürünler istemiyor ve doğal ürünler tercih ediyorsanız, bu konuda da karanfil yağından yardım alabilirsiniz.

Karanfil Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

Karanfil yağının faydaları başta da belirttiğimiz gibi saymakla bitmiyor. Ağız sağlığından, cilt güzelliğine ve karaciğere kadar bir çok faydası bulunan karanfil yağının bazı kullanım alanlarını sıralayalım:

Cilt İçin Karanfil Yağı Kullanımı:

Akne Tedavisi ve Cilt Sağlığı:

Akne oluşumunu önlemede karanfil yağının etkisi bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Sadece önlemekle kalmıyor, karanfil yağı sivilceleri yok etmek için de doğal bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Karanfil yağını sivilceler için kullanırken şu yolları izleyebilirsiniz;

2 tatlı kaşığı ham bal ile 3 damla karanfil yağını iyice karıştırın. Yüzünüzü tamamen temizledikten sonra maske şeklinde karışımı cilde uygulayın. Maskeyi 5 – 6 dakika yüzünüzde bekletin ve ardından da ılık su ile yüzünüzü durulayıp nemlendirin.

2 – 3 damla saf karanfil yağını losyonunuza ya da cilt kreminize ekleyerek özellikle akne oluşan bölgelere düzenli olarak sürün. Bu sayede akne oluşumu engellenecek, var ola akneler ise azalacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, karanfil yağının miktarını çok kaçırmamak.

Cilt Lekeleri İçin:

Uzman gözetiminde, doğrudan cilde uygulanan Karanfil yağının cilt lekeleri ve ciltteki yara izlerini giderdiği ve hafiflettiği kanıtlanmıştır. Çünkü karanfil yağı, nazik şekilde ölü cildi temizler ve daha sağlıklı bir cilt görünümü sağlar.

Saçlar İçin Karanfil Yağı Kullanımı:

Saç Dökülmesini Azaltır:

Az miktarda karanfil yağını saç derisine sürmek, saç dökülme oranını azaltır ve saç büyümesini destekler. Aynı zamanda bu yağ sayesinde saçlarınız daha hızlı uzar ve daha parlak görünür. Kan dolaşımını hızlandıran karanfil yağı, kafa derisinde de bu etkiyi yapar ve saç dökülmesinin önüne geçer.

Doğal Saç Kremi Özelliği:

Karanfil yağının zeytinyağı ile karışımı ile birlikte saç kremi özelliği olduğunu biliyor muydunuz? Bir damla karanfil yağını zeytinyağı ile karıştırın ve siz de mucizeye tanık olun. Nemli saçlarınıza hazırladığınız bu kremi uygulayın ve bir havluya sararak 15 – 20 dakika kadar bekleyin. Daha sonra durulamadan saçlarınızı tarayın.

Genel Sağlık İçin Karanfil Yağının Faydaları

Diş Ağrısı:

Başta da söylediğimiz gibi, karanfil yağının en bilinen kullanım alanı diş ağrısıdır. Doğal bir ağrı kesici olan karanfil yağı, özellikle ağrı kesici ilaç alamayan hamile kadınlar için diş ağrısının giderilmesinde oldukça etkilidir. Diş eti ağrılarında da karanfil yağından yardım alabilirsiniz.

Baş Ağrısı:

Düzensiz yemek, düzensiz uyku, uzun saatler çalışmak gibi nedenlerle sık görülen baş ağrılarında ilaç kullanmak istemiyorsanız, karanfil yağından yardım alabilirsiniz. Hem beden, hem de zihin üstünde yatıştırıcı etkisi olan karanfil yağı, ağrınızı azaltır ve giderir. 2 çay kaşığı Hindistancevizi ya da badem yağı, 1 tatlı kaşığı deniz tuzu ve 2-3 damla karanfil yağı karışımı ile alnınıza masaj yapabilirsiniz.

Gözdeki Arpacık:

Ağrılı bir göz enfeksiyonu olan arpacık tedavisinde de karanfil yağından yardım alabilirsiniz. Antibakteriyel özelliği olan karanfil yağı, acıyı azaltır ve göz enfeksiyonlarının önlenmesine de yardımcı olur.

Bulantılar:

Mide bulantısının kontrol edilmesinde de karanfil yağının bilinen etkileri vardır. Özellikle hamile kadınlar, sabah bulantıları için karanfil yağının tatlı aromasını solursa, bulantılar azalır. Araba tutması nedeniyle sorun yaşayanlar da seyahat sırasında karanfil yağından yardım alabilir.

Yüksek Antioksidan:

Yaban mersininden 30 kat daha fazla antioksidan içeren karanfil yağı, kanser dahil olmak üzere vücutta serbest radikallerin neden olduğu hasarı tersine çevirir.

Ülser ve Sindirim Yardımı:

Karanfil yağının en geleneksel kullanım alanlarından biri şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim sistemi sorunlarıdır. Karanfil yağının ülser oluşumunu engelleme konusunda yardımcı olduğu bazı araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

Güçlü Antibakteriyel:

Yapılan araştırmalarla karanfil yağının antimikrobiyal özelliği de kanıtlanmıştır. Zaten bu özelliği sayesinde akne sorununa çözüm olarak da görülmektedir.

Bağışıklık Sistemi:

Karanfil yağı antibakteriyel ve antiviral yetenekleri sayesinde soğuk algınlığı ve grip gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalıkların önlenmesinde yardımcıdır. Karanfil yağı aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yardımcı olur.

Düşük Kan Basıncı:

Tansiyon hastalarının mutlaka kullanması gereken bir yağ olan karanfil yağı, doğal bir kan incelticidir. Hatta o kadar güçlüdür ki, tek başına kullanılması gerekir.

Karaciğer Koruyucu:

Karanfil yağı içerisindeki öjenolün gerçekten güçlü bir anti-enflamatuar olduğunu kanıtlayan ilk çalışma Journal of Immunotoxicology tarafından yayınlandı. Karaciğeri hastalıklara karşı koruyan bu madde karanfil yağında bol miktarda bulunuyor.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu