Teknoloji

Bilgisayar Korsanlarının Hedefindeki Teknolojiler!

Bilgisayar Korsanlarının Hedefindeki Teknolojiler! Son yıllarda birçok teknolojik gelişme yaşanmaktadır. Bu teknolojik gelişmelerden de NFT token ile metaverse, zirve yapan bir yükseliş gerçekleştirmektedir.

Bilgisayar Korsanlarının Hedefindeki Teknolojiler! Siber güvenlik kuruluşları, önümüzdeki sene içerisinde gerçekleşebilmesi ihtimal dahilinde olan temel teknolojik dijital güvenlik eğilimlerini detaylandırılmaktadır. Yaşamın bir parçası haline gelen son teknolojik gelişmeler, gelecek yılların bilgisayar korsanlarının hedef eğilimleri arasında yer almaktadır.

Bilgisayar Korsanlarının Hedefindeki Teknolojiler!
Bilgisayar Korsanlarının Hedefindeki Teknolojiler!

NFT Token

Son zamanların gözde teknoloji ürünü NFT token, siber saldırıların odak noktasını oluşturacağı iddia edilmektedir. Geleceği oldukça parlak görülen bu kripto para birimi, metaverse evreni ile doğrudan bağlantılı bir yapı içermektedir. Bu teknolojik kripto para birimi, bir yanda fotoğraflarla oluşturan token varlıkların milyonlarca dolara satılmasını sağlamakta, diğer yanda dijital bir varlık olarak sahiplenmesinin kanıtlanmasını da mümkün kılmaktadır.

NFT kripto para biriminin, geleceğin ekonomik sistemini yeniden tanımlayacağı iddia edilmektedir. Finans dünyası için devrim niteliğinde benzersiz özellikler sunması konuşulmaktadır. Teknolojik dijital varlık olan NFT token, toplum tarafından daha çok kabul gördükçe, siber saldırıların hedefi haline geleceği söylenmektedir. Nitekim geçen aylarda, bilgisayar korsanları tarafından hedef aldığı insanlara kötü amaçlı NFT token oluşturulup, hediye ettikleri de görülmüştür. Hediye edilen bu NFT tokeen, ne zaman görüntülenmek istense, o zaman bu şahısların cüzdanlarına korsanlar erişim sağlayabilmektedir.

Siber Suç Odağı Metaverse

Mtaverse evreni, önümüzdeki yıllarda da adından bahsettirecek özellikleri içermektedir. ileriki yıllarda insanoğlunun hem çalışma hem oynama hem de genel manada birbirleriyle sosyal etkileşim kurma biçimini de değiştirebileceği iddia edilmektedir. Bu evren, derinlemesine bir dijital deneyim vaat eden, aynı zamanda hem sanal hem de artırılmış gerçeklik olarak tanımlanan teknoloji anlamı taşımaktadır.

Diğer yandan ise dijital özellikli cihazlar ile değişik dijital sosyal platformlara olan bağımlılığı ortaya çıkarma handikabı da barındırmaktadır. Kişisel verilerin gizliliği gibi problemleri de beraberinde getirmektedir. Tam manasıyla eğlenceden ibaret olmayan metaverse, siber suçluların WEB 2.0 üstünden olumsuz manada etkisi de görülecektir. Hem dolandırıcılığa hem de manipülasyona açık ve artıracak bir zemin olduğu ön görülmektedir.

Deepfake oltalama saldırı türünün inandırıcılığı ile uydu gibi uzay içindeki nesnelere yönelik ve tedarik zincirini sekteye uğratacak saldırılarda artış gözlemleneceği düşünülmektedir. Kripto para birimleri her zaman ki gibi bilgisayar korsanlarının hedefinde olmaya devam edecektir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu