Yaşam

Beyaz Dişler Ve Daha Parlak Bir Gülümseme İçin İpuçları

Gri veya sarımsı dişler rahat gülümsememenize mi neden oluyor? Yaş aldıkça, bazı yiyecek ve içecekleri tüketmek dişlerinizi lekeleyebilir. Bazı şeylerden kaçınmak ve özel karışımları dişlerinize uygulamak dişlerin beyazımsı parlaklığını geri kazanmaya yardımcı olabilir. Aşağıdaki öneriler ile ışıltılı gülümsemenizi geri yüklemenize yardımcı olabilecek bazı öneriler sunuyoruz.

Yüzeysel diş lekeleri; beyazlatıcılarla, beyazlatıcı şeritlerle ve diğer kitlerle yapılan macun gibi tezgah üstü malzemeler kullanılarak azaltılabilir. Genel olarak, leke çıkarıcıların ana bileşenleri hafif ağartıcı ve diş macunundaki aşındırıcılardır.

Diş Beyazlatma Kitleri

Evde diş beyazlatma kitlerinin çoğu karbamid peroksit veya hidrojen peroksit içerir. Bu kimyasallar yüzeysel ve daha derin renk bozulmalarının giderilmesine yardımcı olabilir. Kite bağlı olarak, bileşikler bir diş fırçası ile fırçalanır ya da üst ve alt diş kalıplarına, dişlerin üzerine yerleştirilir, zaman içinde değişebilse de yaklaşık 45 dakika boyunca ağızda tutulan jel formundadır.

Beyazlatıcı Şeritler

Beyazlatıcı şeritler genellikle insanların evde dişlere uygulayabilecekleri yaklaşık % 5 hidrojen peroksit emdirilmiş bir polietilen şerit içerir. Genellikle yaklaşık bir hafta boyunca günde birkaç dakika takılırlar.

Beyazlatıcı Diş Macunları

Düzenli kullanılan diş macunları, jeller ve sıvılar çoğu lekeleri çıkarabilir, ancak çoğu yukarıda belirtilen ağartıcıları içermez, bu nedenle dişlerinizi daha beyaz yapmak için az veya bir etkisi olmayabilir.

Beyaz Dişler İçin Ev Çözümleri

Limon suyuyla karıştırılan karbonat, diş beyazlatmaya yardımcı olmak için birçok kişi tarafından talep edilir. Tükürük akışı, elma, armut ve havuç gibi yiyeceklerin ovma hareketi de dişleri beyaz tutmaya yardımcı olur. Çileklerin lekeleri çıkaran büzücü ve plak çıkarabilen C vitamini içerdiği kabul edilir. Şekersiz sakız, tükürüğün dişleri yıkamasına ve gıdalardaki asitleri nötralize etmesine yardımcı olur. Bunların beyaz dişlere kavuşmak için “ev ilaçları” olarak kabul edilir.

Sadece Kendi Dişlerinizi Beyazlatabilirsiniz

Kron, yapıştırma, kaplama, dolgu, diş implantı veya köprü gibi bazı diş müdahaleleriniz varsa, diş beyazlatıcılarına dikkat edin. Beyazlatıcılar doğal dişler üzerinde çalışır, ancak diğer imal edilmiş veya değiştirilmiş dişlerde çalışmaz. Sonuç olarak, beyazlatıcıların kullanılması bazı dişlerin daha beyazlaşmasına neden olabilir, ancak işlem yapılan diğer diş işleriyle iyi uyuşmaz.

Diş Lekelerinin Önlenmesi

Dişleri kaplayan beyazımsı tabaka olan diş minesi yaşlandıkça azalır; minenin altında daha sarımsı olan dentin vardır. Yaşlandıkça, yiyecekler ve emayeye saldıran veya rengini bozan veya boyayan sıvılar, dentine maruz kalmaya neden olabilir. Boyanmamış yiyecekleri ve sıvıları yiyip içerek ve beyazlatıcıları dikkatlice kullanarak beyazlatma tedavisi yaklaşık bir yıl sürebilir. Bununla birlikte, insanlar beyazlamayı fazla abartırlar. Beyazlatıcıları çok fazla, çok sık veya çok konsantre kullanmak, dişlerin mavimsi veya mavi-gri renklenmesinde yarı saydam görünmesine neden olabilir.

Dişleri Beyaz Tutmak İçin Sigarayı Bırakın

Dişlerin lekelenmesine ve renginin bozulmasına neden olan en yaygın ve en kötü bileşiklerden biri tütündür. Sarımsı çizgiler ve sararma ile birlikte lekeler sigara (ve çiğneme) tütünüyle hızlı bir şekilde oluşabilir. Tütün ürünleri aynı zamanda birçok kanser türü için riski de arttırmakta ve ağız ve diş eti hastalıklarının bozulmasına katkıda bulunmaktadır.

Diş Lekelerine Sebep Olan İçecekler

Diş lekelerine ve renk bozulmalarına neden olan yaygın içecekler kahve, çay, koyu renkli gazlı içecekler ve birçok meyve suyu, özellikle de koyu renkli olanlardır. Temel kural: Bir içecek (veya yiyecek) beyaz bir tişörtü lekeleyebilirse, muhtemelen diş lekelerine de neden olabilir.

Diş Lekelerine Neden Olan Diğer İçecekler

Sizin için göreceli olarak iyi olabilecek bazı içecekler, dişlerin boyanması açısından çok iyi olmayabilir. Kırmızı şarap, kızılcık suyu ve üzüm suyu, dişlerin boyanmasına sebep olur. Öyleyse bu içecekleri içmemeli misiniz? Cevap hayır, ancak bu sıvıları içtikten sonra ağzınızı çalkalamayı ve dişlerinizi iyi fırçalamayı unutmayın. Lekelenmiş içecekleri beyaz tişörtün üzerine dökerseniz, lekelenmesini önlemenin en iyi yolu, suyla yıkamak ve hafif temizleyicilerle ovalamaktır. Aynısı dişleriniz için de geçerlidir; Leke kalıcı hale gelmeden önce durulayın ve fırçalayın.

Diş Lekelerine Neden Olan Yiyecekler

Önceki konuda, dişleri lekeleyebilen bazı içecekleri ele alınmıştık. Bu konu ise, sağlık için mükemmel olan ancak dişleri lekeleyebilen bazı yiyecekleri sunar; yaban mersini, böğürtlen ve kuş üzümü bunlara örnektir. Bu meyveleri yemeyi bırakmayın. Sadece dişlerinizi lekelenmeye karşı korumak için bu tür yiyecekleri içeren bir yemekten hemen sonra ağzınızı yıkamayı ve dişlerinizi fırçalamayı unutmayın.

Spor İçecekleri Dişler İçin Kötü mü?

Şekerli içecekler dişleriniz için uygun değildir. Limonata gibi diğer asitli içecekler zamanla emayeyi aşındırabilir. Bu içeceklerin yudumlanması, diş yüzeylerini emaye aşındırıcı maddelere maruz bırakır. Bu içecekleri tüketirseniz, tişört kuralını hatırlamak en iyisidir: Lekeyi azaltmak için suyla durulayın ve alanı fırçalayın.

Diş Lekelerine Neden Olabilecek İlaçlar

Yiyeceklerin ve içeceklerin yanında bulunan diğer bileşikler dişlerinizi lekeleyebilir. Bu maddelerin bazılarının bir listesi şunları içerir:

Klorheksidin veya setilpiridinyum klorür içeren ağız gargaraları

Tetrasiklin (dişlerin gelişmesinde gri dişlere neden olur)

Demir içeren ilaçlar

Florür (genellikle fazla olan dişlerde renk bozulmasına neden olabilir)

Bazı antihistaminikler, antipsikotikler ve yüksek tansiyon ilaçları

Bazı hastalarda dişler o kadar lekelidir ki beyazlatma yöntemleri yardımcı olmaz. Beyazlamaya yanıt vermeyen dişleriniz varsa, yapıştırma gibi diğer seçenekler için (dişi beyazımsı renkli bir malzemeyle kaplama) diş hekiminize başvurun.

Günlük Bakım Yardımcı Olabilir

Durulama ve diş ipi ile birlikte dişlerin günlük fırçalanması (diş ipi ile dişler arasında sıkışan maddelerin çıkarılması) gereklidir; günde iki kez fırçalama ve diş ipi kullanmak iyidir. Ancak, yemeklerden ve atıştırmalıklardan sonra üçüncünün de yapılması dişlerin günlük bakımı için en iyisidir. Her ne kadar bazı diş uzmanları elektrikli ve sonik diş fırçalarının manuel bir diş fırçasından daha iyi olduğunu söylese de, manuel diş fırçası doğru kullanıldığında dişlerinizi temiz ve beyaz tutmak için iyi bir iş çıkartabilir.

Düzenli Olarak Diş Hekiminizi Ziyaret Edin

Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin. Ülkemizde birçok diş hekimi, 6 aylık muayenelerin profesyonel diş hekimi tarafından yapılan temizlik işleminin lekesiz veya çürüksüz dişleri sürdürmelerine yardımcı olacağını söylüyor. İyi diş bakımı, çoğu insanın gülüşlerinde kendini gösterecektir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu