Yaşam

Beyaz Biber Tüketmek İçin Nedenler

Baharat kralı olarak bilinen ve dünyada en çok kullanılan baharat olan karabiber tropik iklimlerde yetişen bir ağaçtan elde edilir. Bu ağaçtan elde edilen tohumlara işleme tekniklerine göre farklı renkler ve farklı aromalar kazandırılır.

Beyaz Biber tüketiminin artması ve buna bağlı hem üretiminin hem fiyatının artmasının en temel sebebi bu eşsiz baharatın sağlığa faydalarıdır. Eşsiz aroması, renksiz oluşu ve saflığı ile yemek yapmayı sevenler tarafından gün geçtikçe daha çok tercih edilmektedir. En saf ve renksiz tatlandırıcı olan bu baharat gıdaların renginde her hangi bir değişikliğe sebep olmadan mükemmel şekilde hoş aroma ve lezzet verir.

Beyaz Biberin Faydaları

  • İltihabı Azaltır
  • Doğru Sindirimi Destekler
  • Antioksidan Açısından Zengindir
  • Kurkimin Emilimini Artırır
  • İshalin Tedavisine Yardımcı Olur
  • Kan Basıncını Düşürür

Potasyum, kalsiyum, çinko, manganez, demir ve magnezyum gibi hayati fonksiyonlarda kullanılan, önemli mineralleri bol miktarda içerir.

Anti bakteriyel ve antioksidandır. Hastalıklara karşı koruma sağlar, vücut direncini artırır.

Beyaz Biber Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beyaz biber nedir? Kabuğu temizlenerek olgun biberlerden yapılan bir baharattır.

Açık renkli yemeklerde ve soslarda görünümü korumak ve eşsiz bir lezzet katmak için kullanılır.

Beyaz biber ile karabiber arasında görünümleri, üretiliş şekilleri ve lezzetleri bakımından dikkate değer farklılıklar vardır. Bununla birlikte, her ikisi de benzer bir sağlık yararlarına sahiptir.

Beslenme açısından, beyaz biber antioksidan açısından yüksektir ve doygun bir miktarda lif, manganez ve demir içerir.

Bu biber türü ve bileşenleri, iltihaplanmayı azaltmaya, kan basıncını düşürmeye, sindirimi arttırmaya, ishali tedavi etmeye ve kurkumin gibi diğer faydalı bileşiklerin emilimini arttırmaya yardımcı olabilir.

Beyaz biberi, sağladığı birçok sağlık yararından yararlanmak için sağlıklı, çok yönlü bir diyet ve diğer şifalı baharatlar ve bitkilerle birlikte aktif bir yaşam tarzına dahil edin.

Karabiber – Beyaz Biber Karşılaştırması

Hem beyaz hem de karabiber,  Piper nigrum bitkisinden gelir. Bu çiçekli asma meyvesi için yetiştirilir, daha sonra kurutulur ve karabiber olarak kullanılır veya lezzet vermesi için yiyeceklere öğütülür.

Karabiber, sıcak suda pişirilen, kurutulmuş ve ardından bir baharata öğütülmüş olgunlaşmamış biber bitkisinin druplarından yapılır. Öte yandan beyaz biber, koyu kabuk rengi alınmış halde olgunlaşan biber bitkisinin tohumundan elde edilir. Kabuk, tohumun suya batırıldığı ve kabuğun yavaşça ayrıştırıldığı retting adı verilen bir işlemle çıkarılır.

Görünümün yanı sıra, beyaz biberle karabiber arasında lezzet bakımından da bazı farklılıklar vardır. Beyaz biber daha yumuşak bir tada sahipken, karabiber daha karmaşık ve keskin bir lezzet olarak kabul edilir. Karabiber de daha uzun süre dayanır, beyaz biber ise çabucak bayatlar ve lezzetini çok çabuk kaybeder.

Her ikisi de, benzer anti-enflamatuar ve antioksidan etkilerini sağlayan karabiberlerde bulunan bir kimyasal olan piperin sayesinde benzer sağlık özelliklerini içerir. Bu biberlerin, farklı baharatlı lezzetlerini kapsaisin olarak adlandırılan bir bileşiğin varlığından elde eden, jalapenos gibi diğer acı biber çeşitleriyle karıştırılmaması gerektiğini unutmayın.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu