Anne-Çocuk

Bebeklerde ve Çocuklarda İshal Nasıl Durdurulur?

2 yaş ve altındaki çocuklarda en yaygın ishal nedeni olan viral gastroenterit veya mide gribi olarak da bilinen rota virüsüdür. Bununla birlikte, viral gastroenterit yetişkinleri de etkileyebilir.

Bebeklerde en sık görülen ishal nedenleri:

Süt alerjisi ( laktoz intoleransı ) veya yer fıstığı, yumurta vb. Gibi diğer yaygın gıda alerjileri

Annenin sindirimi zor olan bir şey tükettiğinde formüle veya bazen emzirmeye verilen reaksiyonlar.

Yeterli sıvı tüketmemek veya çok fazla tüketmek (meyve suyu gibi).

Kirli yüzeylere, oyuncaklara veya insanlara dokunmak ve sonra ellerini ağızlarına koymak gibi bakteriyel enfeksiyonlar. Gündüz bakım merkezlerindeki bebeklerin, ishale yol açan bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilecek bakterilerin büzülme riski daha yüksek bulunmuştur.

Sağlıklı bakterilerin öldürülmesinden dolayı bağırsak / sindirim sisteminde değişikliklere neden olabilecek antibiyotiklerin alınması.

Bebeklerin bağırsak hareketlerinin yetişkinlerinkinden daha yumuşak olmasının normal olduğunu unutmayın. Dışkıları da zaman zaman farklı renklere bürünebilir ve bağırsak hareketleri günde bir kereden fazla olabilir (özellikle bebeklerde), ancak bu genellikle endişe nedeni değildir. Bebeğinizin ishali birkaç günden fazla sürerse doktorunuzla konuşun, özellikle de dehidratasyon belirtileri fark ederseniz, daha az ıslak çocuk bezi, ağlarken kuru gözler, ağız kuruluğu, batık gözler veya uyuşukluk, üç veya daha fazla kötü kokulu ishal dışkı, dışkıda rektal kanama, kan veya antibiyotik içerken ciddi ishal. İshalli bebeklerde ateş de olabilir, çok telaşlı görünebilir veya yemeğe ilgisiz görünebilir.

Bebeklerde ve Çocuklarda İshal Nasıl Durdurulur?

Bebekler özellikle ishal ile birlikte meydana gelebilecek dehidrasyona duyarlıdır. Ayrıca, bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmemiş ya da güçlü olmadığı için alerji ya da hastalıklar nedeniyle ishal olma olasılığı daha yüksektir. Bebeklerin yüzde 3’ünün süt ürünlerinde bulunan proteinlere alerjisi olduğu tahmin edilmektedir. Bu, çoğu formülde bulunan süt ve annenin süt tüketmesi durumunda anne sütünden elde edilen sütü içerir. Süt proteini alerjisine işaret eden belirtiler arasında ishale ek olarak kusma ve kızarıklık gelişmesi sayılabilir. Bebeklere veya küçük çocuklara yetişkinlere yönelik ishal önleyici ilaçlar vermek güvenli değildir. Aksine, bunun yerine bu tedavi yöntemlerini denemeniz önerilir:

Bebeğe / çocuğa normalden daha fazla sıvı verin: Anne sütünü veya daha sık su içeren mama vermeyi deneyin; Ancak, meyve suyu gibi şekerli içeceklerin ishal semptomlarını daha kötü hale getirebileceğini unutmayın, bundan kaçının.

Probiyotik yiyecek verin:  Bebeğiniz ek gıdaya geçtiyse; kefir, yoğurt, kültürlü sebzeler veya takviyeler ve hatta oral damlalar gibi kültürlü veya fermente yiyeceklerin hepsinde probiyotikler bulunur. Sindirim sistemindeki sağlıklı bakterileri geri kazanmaya yardımcı olurlar ve birçok sindirim rahatsızlığını azaltmak için faydalı olabilirler.

Bebeğiniz bezini sık sık değiştirmek zorunda kalmanız nedeniyle cilt tahrişi ve kızarıklık geliştirirse, çok nazik olun. Temizlemek için bir bez ve ılık su kullanın, deriyi kurumaya bırakın. Ardından, çinko oksit gibi koruma için bir merhem veya nem bariyeri uygulayın.

Artık çoğu çocuk doktoru, bebeklere / bebeklere ishal, özellikle de sodyum kaybettiklerinde bir elektrolit kaynağı vermeyi önermektedir.

Çocuk iyileşmeye başlarsa ishal bir ila üç gün içinde geçmelidir. Hala devam ediyorsa mutlaka doktorunu arayın. Diğer sağlık problemlerini ekarte etmek ve bağırsak veya maya enfeksiyonundan muzdarip olmadığından emin olmak isteyeceksiniz.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu