Anne-Çocuk

Bebeklerde Bez Bağlama Tekniği Nasıl Olur?

Bebeklerde Bez Bağlama Tekniği Nasıl Olur? Aileye yeni katılan bebeklerde bez bağlama tekniği nasıl olur? Ellerinizi su ve sabunla iyice yıkayın. Bebeğinizin bezindeki yapışkanı çıkarın.

Bebeklerde Bez Bağlama Tekniği Nasıl Olur? Bir elinizle bebeğinizin ayak bileklerini hafifçe tutun ve altını hafifçe yukarı kaldırın. Bebek bezini üst kısmından kavrayın ve aşağı doğru çekin. Bebeğinizin poposunu yavaşça yere indirin. Bebek bezini sarın ve yapışkanla kapatın. Daha sonra atılmak üzere bir köşeye koyun.

Bez Bağlama Teknikleri

Erkek bebekler için bezi temizlemeye kasık bölgesinden başlamanız, ardından penisi ve daha sonra kalçaların arasını temizlemeniz gerekir. Temizliğe her zaman daha temiz bölgeden başlamalısınız. Bebek bezi çıkarıldıktan sonra erkek bebekler rahatlayarak idrar yapma eğilimindedir. Islak mendille temizlerken, sızıntıları önlemek için bebeğinizin penisini aşağı doğru eğin. Daha sonra bebeğinizin bezini kuru ve yumuşak bir bezle kurulayın.

Bebeklerde Bez Bağlama Tekniği Nasıl Olur
Bebeklerde Bez Bağlama Tekniği Nasıl Olur

Kız bebeklerde bez temizliğine en temiz bölge olan kasıklardan başlanmalıdır. Kız bebeklerde dışkının birikebileceği daha fazla deri katmanı vardır. Bu nedenle kız bebeklerin cinsel organlarının her seferinde yumuşak bir mendil ile iyice temizlendiğinden emin olmak önemlidir. Temizlik her seferinde önden arkaya doğru yapılmalıdır.

  • Bebeğinizi yumuşak ve kuru bir bezle kurulayın.
  • Eğer pudra kullanıyorsanız, bez bölgesine biraz serpin.
  • Bebeğinize yeni bezini takın.
  • Ellerinizi su ve sabunla yıkayın.

Temizledikten sonra yeni bir bez takın. Bezin çok sıkı veya çok gevşek olmadığından emin olun. Bez ile bebeğinizin cildi arasında boşluk olmamalıdır. Bezler her 2-3 saatte bir veya ıslandığında ya da kirlendiğinde değiştirilmelidir. Bezler her 2-3 saatte bir veya ıslandığında ya da kirlendiğinde değiştirilmelidir. Bebeğin ishali varsa bezi daha sık değiştirilmelidir.

Bebek Nasıl Yıkanmalı

Bebeğinizi her gün veya iki günde bir yıkayın. Hafif, kokusuz bir temizleyici ve ılık su kullanın. Bebeğinizin başına parmak uçlarınızla nazikçe masaj yapın ve durulayın. Bebeğinizin vücudunu yukarıdan aşağıya ve önden arkaya doğru yıkayın. Bebeğinizi tamamen durulayın ve yumuşak bir havluya sarın. Bebeğinizin cildini kurulayın.

Bebeğinizin saçını her gün yıkamanıza gerek yoktur. Bebeğinizin saçını haftada bir veya iki kez yıkayabilirsiniz. Bebeğinizin tırnaklarını haftada bir veya iki kez kesmelisiniz. Bebeğiniz yaklaşık 6 aylık olduğunda katı gıdalarla beslemeye başlayabilirsiniz. Az miktarda yiyecekle başlayın ve bebeğiniz katı yiyecek yemeye alıştıkça miktarı kademeli olarak artırın.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu