Anne-Çocuk

Başarılı Çocuklar Yetiştirmedeki Doğru Davranışlar

Her anne baba iyi ve başarılı bir çocuk yetiştirmek ister. Peki ya iyi ve başarılı bir çocuk yetiştirmek için anne baba olarak çocuklarımıza nasıl davranmamız neler yapmamız gerekiyor. Çocuğunuzun ilerleyen yaşlar da başarılı bir birey olabilmesi için bu davranışları anne baba olarak benimseyebilirsiniz;

Çocuğunuza Sorumluluk Vermelisiniz

Araştırmaların sonucuna göre çocuklara daha erken yaşta sorumluluk ve çocuğun devamlı yapabileceği bir işin verilmesi çocuğa hem sorumluluk duygusu hem de öz güven kazandırmış oluyor. Belirli bir iş ile ilgilenmesi sağlamak da çocuğun yeteneğinin gelişmesini sağlıyor.  İş sorumluluğu alarak yetişen ve büyüyen çocukların, çocukluk dönemlerinden yetişkinlik döneme geçtikten sonra empati hislerinin ve iş birliği yapma yeteneğinin daha çok geliştiği ve hayat ile mücadele etmeye daha hazır bir birey oldukları gözlenmiş.

Çocuklarınızdan Beklentileriniz Çocuğunuz ile Orantılı Olsun

Her birey ve her çocuk birbirinden farklı olarak dünyaya gelmekte ve herkesin yetenekleri başka bir seviyede şekillenmektedir. Bir ebeveyn olarak yapabileceğiniz en doğru davranış öncelikle çocuğunuzu doğru bir şekilde tanımak olacaktır. Çocuğunuz yetenek sahibi olduğu alanı ve bu alanda ki kabiliyetini doğru gözlemlemek ve ne kadarına yeterli olduğunun bilincinde olmalısınız. Çocuğunuzdan çocuğunuzun başarılı olabileceği kadarını beklemek ve istemek yerine onun yapabileceğinden çok daha fazlasını bekleyip isterseniz bu hem sizin beklentilerinizi karşılamaz hem de çocuğunuzun özgüvenini kırmış olur. Eğer yapabileceklerinin sınırı bilip kabul ederseniz, çocuğunuz hem sizin beklentilerinizi karşılamış olur hem de başarabildiğinin bilincinde olarak bunun sevincini yaşayabilir.

Sorunlar ile Başa Çıkmasını Sağlayın

Çocuklarınıza mutlaka ilerleyen yaşlarda karşılana çıkabilecek ve tek başına üstesinden gelmesi gerekenler sorunlar ile başa çıkmayı öğretmelisiniz. Tabi ki de onlara çocuk yaşta büyük sorunlar ile başa çıkmayı öğretin demiyoruz. Çocukluk dönemlerinde karşılarına çıkan kendilerine küçük sorunları ile bile siz ilgilenip bu sorunu ortadan siz kaldırırsanız çocuğunuz sorunlar ile kendi kendine başa çıkmayı hiçbir zaman öğrenemez. Öfkesini kontrol altında tutabilmesini de mutlaka ona aşılamalısınız. Mesela küçük bir örnek olarak, okulda ödev verildi ve çocuğunuz ödevini son güne bıraktığı için yetiştirememe telaşına düştü, sizde hemen çocuğunuzun ödevini kendiniz yapmaya başladınız, işte bu çocuğunuza yapmış olduğunuz bir iyilik değil. Belki kısa vadede iyilik olarak düşünebilirsiniz fakat bu yapmış olduğunuz çocuğunuza olan bir kötülük aslında. Bırakın ödevini son güne bırakmanın bedelini kendisi ödesin ve ödevini yetiştirme telaşını kendi yaşasın. Tabi ki de ödevini yetiştirmesine yardım edebilirsiniz ama sadece küçük bir yardım. Böylelikle çocuğunuz hem işlerini ertelemeyi öğrenir hem de kendi sorumlu olduğu konular için sorumluluk almayı öğrenmiş olur.

Başarısız Olduğunda Üzülmeyin

Anne babaların görevlerinden en önemlisi ise çocuğunun karşılaşabileceği riskleri hem en aza düşürmek hem de bu riskleri doğru bir şekilde yönetebilmektir. Ebeveynlerin mutlaka bilmesi ve kabul etmesi gereken en önemli şeylerden biri ise çocuğunun bazen başarısız olabileceği olmasıdır. Bir gerçek vardır ki başarılı olmanın en büyük parçasından biri de aslında başarısız olmaktır. Bırakın çocuğunuzun başarısız olduğu alanlar da olsun, çocuğunuz o başarısızlıktan mutlaka kendisine bir ders çıkaracak ve kendisinin başarılı olabileceği doğru bir tercih yapacaktır.

Çocuğunuzu Sosyalleştirin

Günümüz şartlarını değerlendirirsek sosyalleşebilmek ve sosyal becerilerimizin olması oldukça önemli bir konudur. Çocuğunuzun sosyal becerileri olması onun ilerleyen yaşlar da kendine daha çok güvenen özgüvenli bir birey olmasında oldukça etkili bir rol oynayacaktır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu