Eğitim & Kurs

Başarılı Bir Şekilde Karar Vermenin 4 Yolu

Hayatımızın her alanında sürekli karar vermek durumunda kalıyoruz. Peki kararlarımızın doğru olup olmadığını nasıl bilebiliriz? Geleceği göremeyiz tabiki ancak karar verme aşamasını daha başarılı bir şekilde atlatmanın yolları mevcuttur.

Her karar yeni bir başlangıçtır.

Karar vermek ve seçim yapmak gelecekle alakalıdır ve bu nedenle bir anlamda geleceği speküle ettiğimiz söylenebilir ancak ne olacağını bilemeyiz. Yani her kararımız kendi içinde bir hipotezdir ve bizim yapabileceğimiz tek şey bu hipotezi dinlemektir. Hipotez size “bunu yaparsan bu olur, şunu yaparsan şu olur” diyecektir.

Hipotezi dinlemeden karar vermek mi ?

Şu anki durumda düşünmeniz gereken iki şey vardır. Bunlardan birincisi hipotezlerinizin doğru olup olmadığı yani gerçekten basit bir şekilde “bunu yaparsan bu olur” hipotezi doğru mudur bunu bilmelisiniz. Hem karar vermeye çalışıp hem de aklınıza gelen hipotezlerin doğruluğunu düşünmek psikolojik bir süreçtir. Tüm işaretlere ve önceden haber veren ihtimallere rağmen kaç kere yanlış kararları aldığınızı hatırlayın. İşte bu karar verirken tüm işaretleri görmezden gelerek istediğiniz karara odaklanmanızdan kaynaklanmaktadır.

Karar alırken ve seçim yaparken doğruyu bulmak için kullanılan 4 yol vardır.

1. Adım adım ilerlemek

Çoğu zaman insanlar sorunların tamamını değil de sadece bir parçasını görebilirler. Bu yüzden kendinize şu soruyu sormalısınız: Karşımda duran problemin ne kadarını şu anda çözmem gerekiyor? Böyle bir soruyu kendinize sormak hem sorunu parça parça ele almanıza hem de daha detaylı düşünmenize olanak sağlayacaktır. Bir sorun karşısında vereceğiniz kararları parça parça verin ve imkanınız varsa sorunu bekletip daha rahat düşünebildiğiniz bir ortamda üzerine kafa yorun.

2. Seçim uzmanı nerede?

Bir yakınınızı ya da tanıdığınız ve mantıklı olduğunu düşündüğünüz bir insana konuyu anlatın ve karar verme konusunda yardımcı olmasını isteyin. Hatta direk olarak kararları neden vermemeniz gerektiğini ondan anlatmasını isteyin. Başka bir insanın bakış açısı herzaman yardımcı olmuştur. Bu konuda bir de şu nokta var, yardım istediğiniz insanın anlattıklarına kolayca kanmamalısınız. Söylediklerinde yanlış ya da bilmediği yönler olabilir ve bu gibi durumlarda her ne kadar karşınızdaki insan mantıklı gelen kararı size açıklasa da diğer seçeneği seçmekten korkmayın. Bir çok lider çevresindeki insalara danışır ama çoğu zaman kendi kararlarını alır.


3. Sonuçları düşünün

Vereceğiniz kararlardan kimler etkilenecek? Peki bu etkilenecek insanlardan hangisi daha zayıf ya da aynı etkiden daha fazla etkilenecekler? Doğru karar vermenin asıl testi, karaların güçlüleri nasıl etkileyeceği değil güçsüzleri nasıl etkileyeceğidir. Bu nedenle etkilerin kimler üzerinde olduğunu ve her bir yapı taşını iyice düşünmelisiniz. Eğer kararınız genel anlamda daha iyi sonuçlar veriyorsa seçmekten çekinmeyin ya da tam tersi şekilde genel anlamda üzücü sonuçlar çıkıyorsa da bu karardan kaçmaktan çekinmeyin.

4. Başa dönmekten korkmayın

Hipoteziniz iyi sonuçlar doğuruyor olsa da olmasa da orijinal hipotezinize dönmekten ve tekrar en baştan, yeni bilgilerle düşünmekten çekinmeyin. Yeni elde ettiğiniz bilgilerin size neler söylediğini dinleyin ve ayrıntıları göz önünüze getirin.

Tabi ki geleceği kimse göremez ancak tahmin etmek, dahası elinizdeki bilgileri kullanarak doğru sonuçlara ulaşmak aslında oldukça mümkün. Tek ihtiyacınız olan acele etmemek, sakin bir ortamda, mümkünse başkalarına da danışarak düşünmektir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu