Sağlık

Bağışıklık Sistemini Kansere Karşı Kuvvetlendirmenin Yolları

Bağışıklık Sistemini Kansere Karşı Kuvvetlendirmenin Yolları Nelerdir? Tüm dünyada ve ülkemizde kanserle mücadele eden insanların sayısı giderek artmaktadır. Verilere göre Türkiye’de bulunan 233.834 yeni kanser vakaları sadece 2020 yılında tespit edilmiştir.

Bağışıklık Sistemini Kansere Karşı Kuvvetlendirmenin Yolları Nelerdir? Bu sayının ise 2021-2022 yıllarında da artacağı düşünülmektedir. Kanser hastalığı bu kadar artarken önlem almak ise bir gereklilik haline gelmektedir. Peki neler yapılmalıdır nasıl önlemler alınmalıdır.

Bol bol su tüketimi sağlamak

Gün içinde su tüketimi yeterli düzeyde olması oldukça önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Gün içinde sıvı ihtiyacının bilincinde olunmalı ve yeterli düzeyde su tüketimi sağlanmalıdır. Yeterli bir şekilde tüketilen su yalnızca kişi kanserden değil aynı zamanda bir çok farklı hastalıklara karşı da korumaktadır. Bu noktada ise doktorun kişiyi yönlendireceği düzeyde su tüketimi yapılmalıdır. Su tüketimi yaparken saat başı olacak şekilde yapılmalı ve hepsi aynı anda içilmemelidir.

Bağışıklık Sistemini Kansere Karşı Kuvvetlendirmenin Yolları
Bağışıklık Sistemini Kansere Karşı Kuvvetlendirmenin Yolları

Günde en az 3 porsiyon sebze ve meyve tüketimi yapılmalı

Meyve ve sebzeler, besin değerleri oldukça önemli besinlerdir. Meyve ve sebzelerin içerisinde yer almakta olan A, C, E vitaminleri, mineraller, antioksidanlar, Folik asitler ve bazı fenolik bileşikler bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlayarak kişileri kansere karşı korumaktadır. Bu sebepten ötürü uzmanlar günde en az 3 porsiyon olacak şekilde sebze ve meyve tüketimi yapılmasının altını çizmektedir. Kansere karşı savaşta mutlaka beslenme düzeninde meyve ve sebzelere yer verilmelidir.

Düzenli bir biçimde yulaf tüketimi yapılmalı

Yapılmış olan bilimsel çalışmalar neticesinde yulafın diyabete, kansere, mikrobiyal enfeksiyonlara, yüksek kolesterole yönelik etkili sonuçlar ortaya koyduğu görülmektedir. Düzenli aralıklarla tüketilen yulaf kişiyi kansere karşı koruma konusunda oldukça önemlidir.

Kefir ve yoğurt listeden çıkarılmamalı

Kefir ve yoğurt, probiyotik etki gösteren besinler arasındadır ve bağırsak florasını geliştirerek bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Ayrıca kefir ve yoğurdun antioksidan içermesi de bağışıklık sisteminin güçlenmesine ekstra katkı sağlamaktadır.

Şeker oldukça az tüketilmeli

Yapılmış olan araştırmalara göre şeker bağırsak florasını bozmakta ve bağışıklık sistemini baskılamaktadır. Bu sebepten dolayı glikoz bazlı şeker tüketilmemeli vücudun ihtiyaç duyduğu şeker ise meyve ve sebze gibi besin değeri yüksek besinler ile karşılanmalıdır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu