Yaşam

B12 Vitaminini Dozaj Önerileri Ve B12 Vitaminine Dair Bilmeniz Gerekenler

Kobalamin veya yakından bildiğimiz ismiyle B12 vitamini, beyin ve sinir sistemi aktivitelerinde anahtar bir rol oynayan suda çözünen bir vitamindir. Bu yüzden, B12 vitamininden eksik beslenenlerde veya intrensek faktör sentez eksikliği olanlarda, 5-6 yıla kadar B12 semptom ve bulgular gelişmeyebilir.

B12 vitamini, tablet biçiminde, dilin altına bıraktığınız damlalar halinde (dil altı B12 olarak adlandırılır), oral sprey biçiminde, jel formülasyonlar halinde ve hatta enjeksiyon şeklinde alınabilir. Bu tip B12 vitamini takviyelerinin herhangi birini kullanabilirsiniz, ancak saygın bir kaynaktan yüksek kaliteli bir ürün seçtiğinizden emin olun. B12 vitamini enjeksiyonlarını merak ediyorsanız, bir eksikliğin onaylanması ve bu sürece nasıl devam edileceği konusunda doktorunuzla konuşun. Ve bazen yaşlıların B12 vitamininin oral sprey formlarını ve oral sprey formlarını daha iyi tamamladıklarını, çünkü vitamini mideden emmede zorluk yaşadıklarını unutmayın.

B12 vitamini düzeylerini tam gıdalardan başka bir şeyle arttırmak isteyen yetişkinler için, B12 vitaminini bütün yiyecek bazlı B kompleks takviyesinin ya da yüksek kaliteli, yiyecek bazlı multivitamin’in bir parçası olarak alın. Bunlar, fonksiyonlarını yerine getirmek ve birbirlerini dengelemek için vücutta birlikte çalışan tam bir B vitamini spektrumunu içerecek, bu yüzden bu gruba “karmaşık” isim verilecektir. B vitamini kompleksi takviyesi içerisinde,  en iyi sonuçlar için birbirlerinin hazır bulunmasını gerektiren diğer önemli B vitaminlerini (biyotin, tiamin , niasin ve riboflavin gibi) bulacaksınız .

Diğer vitaminlerle karşılaştırıldığında, çok fazla miktarda B12 vitaminine ihtiyacımız yok ancak arzımızı hemen hemen her gün yenilememiz gerekiyor. B vitaminleri suda çözünebilir ve vücuttan kolayca dışarı atılır, bu nedenle kan dolaşımında önerilen miktar seviyelerini korumak ve B12 vitamini eksikliğini önlemek için sık sık B vitamini besin kaynaklarını yememiz gerekir.

NIH’ ye göre, B12 vitamini için önerilen günlük miktar:

0-6 ay bebekler: 0,4 mikrogram

Bebekler 7-12 ay: 0,5 mikrogram

Yeni yürümeye başlayan çocuklar 1-3 yıl: 0,9 mikrogram

4-8 yaş arası çocuklar: 1,2 mikrogram

9-13 yaş arası çocuklar: 1,8 mikrogram

Yetişkin erkekler ve 14 yaş üstü kadınlar: 2,4 mikrogram

Hamileler: 2,6 mikrogram

Emziren kadınlar: 2,8 mikrogram

NIH, 50 yaşın üzerindeki yetişkinlerin günlük B12 vitamini takviyesi almasını veya B12 vitamini ile takviye edilmiş yiyecekleri tüketmesini önerir. Tavsiye edilen miktar, yaşlı insanlarda sağlıklı B12 vitamini seviyelerini koruduğu gösterilmiş olduğu için günde 25-100 mikrogram arasıdır.

B12 Vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B12 Vitamini, B vitamini kompleksi içerisinde vücudun düzgün çalışması için az miktarda ihtiyaç duyduğu suda çözünür bir besindir.

B12 Vitamini enerji seviyelerine, ruh haline, hafızaya, kalbe, saça, cilde ve sindirim sistemine yarar sağlar. Ayrıca DNA ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi için de gereklidir.

B12 Vitamini eksikliği, kronik yorgunluk, duygu durum bozuklukları, nörodejeneratif bozukluklar, kalp sorunları, anemi ve bebeklerde nöral tüp defektleri gibi birçok sağlık sorununa yol açabilir.

B12 vitamini eksikliğini gidermek için sığır eti karaciğeri, organik et ve yabani somon balığı gibi daha doğal B12 vitamini kaynaklarını tüketin. Ayrıca günlük olarak bir probiyotik almalı ve enflamatuar yiyecekleri ortadan kaldırarak bağırsak sağlığınıza özen göstermelisiniz.

Beslenme tercihleriniz veya yaşınız nedeniyle B12 vitamini eksikliği riski altındaysanız, gıda bazlı bir B kompleksi takviyesi almayı düşünebilirsiniz.

B12 Vitamini Fazla Alınırsa Zararlı Mıdır?

B12 vitamini suda çözünür bir vitamin olduğundan, vücudun ihtiyaç duymadığı herhangi bir fazlalığı (idrarımızdan) temizleme kabiliyeti vardır. Sonuç olarak, B12 vitamini güvenli ve toksik değildir; yine de önerilen miktara uymak ve her zaman bir doktora danışmadan herhangi bir ek doz almamak en iyisi olmasına rağmen. Her ne kadar B12 vitamini yan etkileri nadirdir, bazı insanlar baş ağrısı, şişme, endifle ve kaşıntı çok fazla B12 vitamini gıda takviyesine bir tepki gösteriyor demektir.

Ayrıca, bazı kişilerin sindirim sorunları nedeniyle B12 vitaminini uygun bir şekilde emmekte zorlandıklarını unutmayın. Bu insanlar için, gittikçe daha fazla B12 vitamini almak, sorunlarını çözmeyecektir. Bağırsak sağlığıyla ilgili bir sorun olabilecek ilk başta bir eksiklikle mücadele etmelerinin nedenini tanımlamaları gerekecek.

B12 Vitaminin Ayurveda ve Geleneksel Tıptaki Yeri

Ayurveda tıbbında, geleneksel Çin tıbbında; sağlık sorunları bir kişinin akışında dengesizlikler olduğunda ortaya çıkar. Homeostaza izin veren doğru bir enerji dengesidir. B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda ve hücre metabolizmasında, sinir fonksiyonunda ve DNA üretiminde önemli bir rol oynadığından, dengenin sürdürülmesi için vücut tarafından ihtiyaç duyulmaktadır.

Sağlıkla ilgili endişeleri gidermek için ilaçlara ve diğer geleneksel ilaç biçimlerine yönelmek yerine, doğal tıp uygulayıcıları önce besin eksikliği belirtileri ararlar. Bir kişi halsiz, karamsar, unutkan ve odaklanamıyorsa, B vitaminlerinin alımının artmasına izin vermek için beslenme değişiklikleri yapılması önerilebilir.

Artı, B12 vitamini eksikliği genellikle bağırsak ve sindirim sistemi ile ilgili bir sorundan kaynaklanır, bu da vitamini uygun bir şekilde emmeyi zorlaştırır. Bu, hastanın diyet seçimlerinin ve genel dengenin ele alınması gerekmesinin bir başka nedenidir. B12 vitamini alımının artması ile birlikte, iltihaplanmayı tetikleyen ve sindirim sisteminizin sağlığını değiştiren yiyecekleri çıkarmak da önemlidir.

B12 Vitamini Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

B12 vitamini emilimi, birisinin alkolizm veya ağır sigara öyküsü varsa engellenebilir. Alkol ve nikotine ek olarak, uzun süreli antibiyotik kullanımı da midenin B12 vitaminini emme ve kullanma özelliğini azaltabilir. Bu nedenle, mide asidi kontrol eden ilaçlar kullanan herhangi biri, B12 vitamini takviyelerine ihtiyaç duyma konusunda doktorlarıyla konuşmak isteyebilir.

Potasyum takviyeleri ayrıca B12 vitamini yararlarının emilimini de azaltabilir, bu nedenle takviye formunda büyük miktarda potasyum alırsanız, olası bir B12 vitamini eksikliğine dikkat etmeniz gerekir. Besin kaynaklarından elde edilen potasyum bir soruna yol açmamalı, ancak çok yüksek miktarlarda B12 vitamini eksikliği için birini ayarlayabilir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu