Yaşam

B12 Vitamini Nedir? Vücuttaki Rolü Nedir?

B12 Vitamini birçok formda bulunur ve mineral kobaltı içerir, bu yüzden B12 vitaminli bileşikler topluca kobalaminler olarak adlandırılır. İnsan metabolizmasında aktif olan iki vitamin B12 formu, metilkobalamin ve 5-deoksiadenoilkobalamindir.

B12 Vitamini merkezi sinir sistemine birçok önemli yolla yarar sağlar: Sinir hücrelerinin sağlığını korumaya yardımcı olur (nörotransmiter sinyalleme için gerekli olanlar dahil) ve hücrenin miyelin kılıfı olarak adlandırılan sinirlerin koruyucu örtüsünü oluşturmaya yardımcı olur. Bu, B12 vitamini düzeyleri düşük olduğunda, hemen hemen her bilişsel fonksiyonun zarar görebileceği anlamına gelir.

B12 Vitamini ayrıca sindirim ve kalp sağlığına da yardımcı olur, bu nedenle bir eksiklik hem sindirim bozukluklarına hem de kalp hastalığı riskinde artışa neden olabilir. Besin kaynaklarında, hidroksokobalimin B12 vitamini enjeksiyonlarında veya intramüsküler vitamin olarak gelebilir.

Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün (NIH) Diyet Ofisi, dünyadaki tüm insanların yüzde 5 ila 15’inin hayatlarının bir döneminde B12 vitamini eksikliği yaşadığını tahmin ediyor. 2000 yılında Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlananlar diğer çalışma, bu sayının daha da yüksek olabileceğini ve insanların yüzde 39’unun B12 vitamini eksikliğinden muzdarip olduğunu göstermektedir.

B12- B6- B Kompleksi ve Folik Asitin Sağlığa Faydaları

B12 Vitamini:

B12 Vitamini, uygun kırmızı kan hücresi oluşumu, DNA sentezi ve nörolojik fonksiyon gibi birçok önemli vücut fonksiyonu için gereklidir.

B12 Vitamini eksikliği kronik yorgunluk, kas ağrıları, eklem ağrıları, nefes darlığı, duygu durum bozuklukları, zayıf diş sağlığı, anormal sağlık sorunları ve zayıf hafıza gibi semptomlara neden olabilir.

En iyi B12 vitamini içeren yiyecekler arasında sığır eti, tavuk karaciğeri, somon, ringa balığı, uskumru ve ton balığı gibi balıklar, yoğurt ve çiğ süt bulunur.

B6 Vitamini:

B12 vitamini gibi, B6 vitamini de (piridoksin olarak da bilinir) bir dizi fiziksel ve psikolojik fonksiyonda önemli bir rol oynar, ancak bu vitamin amino asit metabolizması için gereklidir. B6 Vitamini faydaları arasında sağlıklı bir metabolizmanın sürdürülmesine, sinir ve karaciğer fonksiyonunun güçlendirilmesine, cilt ve göz sağlığının iyileştirilmesine ve enerji seviyelerinin arttırılmasına yardımcı olma yeteneği bulunur.

B6 Vitamini eksikliği, ruh hali değişiklikleri, yorgunluk, kas ağrıları, konfüzyon, kötüleşen PMS semptomları ve kötüleşen anemi gibi semptomlara neden olabilir. Araştırmalar ayrıca B6 vitamini eksikliğinin artmış kalp hastalığı, nörodejeneratif hastalıklar ve nöbet, migren ve duygu durum bozuklukları gibi nöropsikiyatrik bozukluklarla ilişkili olduğunu göstermektedir.

En iyi B6 vitamini yiyecekleri arasında hindi göğsü, ot beslenen sığır eti, tavukgöğsü, ton balığı, barbunya, nohut, avokado, fıstık, fındık, ayçiçeği tohumu ve susam yer alır.

B Kompleksi:

B kompleksi takviyeleri, vitamin de dahil olmak üzere B vitaminlerinin bir kombinasyonunu içerir:

B1 (tiamin)

B2 (riboflavin)

B3 (niasin)

B5 (pantotenik asit)

B6 (piridoksin)

B7 (biyotin)

B9 (folik asit)

B12 (kobalamin)

Genel olarak, B vitaminleri metabolizmanıza ve enerji seviyenize fayda sağlar. B vitamini bir zamanlar tek bir besin maddesi olarak kabul edildi, ancak bilim adamları “B vitamini” ekstraktlarının aslında birkaç vitaminden oluştuğunu keşfettiler, bu yüzden ayırt edici sayılar verildi.

Sırf bu vitaminlerin adlarının hepsinin “B” ile başlaması, bunların tamamen aynı olduğu anlamına gelmez. Tüm B vitaminleri benzersiz yapılara sahiptir ve farklı işlevleri yerine getirmekten sorumludur. Ayrıca, her bir B vitamini için ihtiyaç duyduğumuz miktar değişir, bu yüzden her birine eşit miktarda tüketmemeliyiz.

“B kompleksi” olarak adlandırılan şey genellikle ayrı bir ek olarak veya multivitamin’in bir parçası olarak bulunur.

Tüm B vitaminleri suda çözünebilir, bu yüzden çok fazla tükettiğinizde vücuttan atılır ve idrarda çözülür. Bu, vücudunuzun B vitaminlerini depolayamayacağı anlamına gelir, bu nedenle yediğiniz yiyeceklerde bol miktarda B vitamininin bulunmasının yan etkisi yoktur.

Folik Asit:

Folik asit, folat veya B9 vitamininin sentetik şeklidir.

Folat hücre bölünmesinde önemli bir rol oynar ve DNA kopyalayıp oluşturarak yeni hücreler oluşturmaya yardımcı olur. Folat ayrıca vücudun B12 vitaminini kullanmasına yardımcı olur ve DNA sentezi için gerekli olduğu için hamilelik için önemli bir vitamindir.

Folik asit ve B12 vitamini birbirine bağlıdır çünkü ikisi de metiyonin sentazda rol oynar. Temel olarak, B12 vitamini folik asidi tekrar aktif hale getirir, böylece vücut tarafından kullanılabilir ve B12 vitamini bu rolü yerine getirmek için folik aside bağlıdır. Bu vitaminlerden birindeki bir eksiklik, diğerinde bir eksiklik yaratacaktır.

Folat gıdalarda doğal olarak bulunurken, folik asit takviyeleri veya takviye edilmiş gıdalarda bulunan sentetik folat formudur. Bazı folik asit içeren yiyecekler, güçlendirilmiş pirinç ve zenginleştirilmiş spagetti, folat yiyecekler ise dana eti karaciğer, ıspanak, börülce ve avokadodur.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu