Güzellik

Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ayaklarımız, gün boyunca vücudumuzun bütün yükünü taşıyarak gereğinden fazla yorulmaktadırlar. Özellikle bütün kış boyunca, ayakkabıların içerisinde kapalı kalarak yıpranırlar. Bayanlar buna karşın, ellerine ve yüzlerine gösterdikleri özeni çoğu zaman ayaklarına göstermektedirler.

Bu yüzden, ayaklarımızın da bakıma ihtiyacı olduğunu bilmeli ve ayaklarımıza hak ettikleri ilgiyi göstermeliyiz. Ayak bakımı, ayakların daha güzel ve sağlıklı görünmesi için yapılan uygulamaların tamamına denir. Sıradan bir ayak bakımı ayakların düzenli olarak temizlenip nemlendirilmesi ile kolaylıkla yapılabilir. Fakat bu tarz bir bakım, yalnızca sorunsuz ayaklar için yeterlidir ve bazı ayaklar bundan çok daha fazlasını isterler. Topukları çatlayan veya çeşitli ayak problemleri yaşayan bayanların, daha ayrıntılı ve emek isteyen bir ayak bakımını tercih etmeleri gerekmektedir.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak bakımı yapmanın çeşitli aşamaları ve püf noktaları vardır.

Pedikür

Pedikür, ayak bakımının olmazsa olmazıdır. Pedikür yapmaya başlamadan önce, ayaklarınızı ılık suda 15 dk. bekletin. Bu uygulama, ayaklarınızın ve tırnaklarınızın daha yumuşak bir hale gelmesini sağlayarak pedikür işlemini kolaylaştırır. Daha sonra, bir ponza taşı yardımıyla ayaklarınızdaki ölü hücrelerden kurtulun. Törpü işlemine geçmeden önce, tırnaklarınızı ideal kısalığına ulaştırın ve ardından törpüleyerek pürüzsüzleştirin. Tırnaklarınızın daha estetik ve bakımlı görünmesini istiyorsanız, törpüleme işlemi bitikten sonra tırnaklarınıza tırnak parlatıcısı uygulayabilirsiniz. Son olarak da yoğun nemlendirici içeren bir losyon yardımıyla ayaklarınıza masaj yapmayı ihmal etmeyin.

Besleyici Bakım

Ayaklarınızı biraz şımartmak istiyorsanız, ayak besleyici ve canlandırıcı bakımları uygulamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Uzmanlar, ayaklarında zaman zaman ödemden şikâyet eden bayanlara, ayaklarına bitki banyoları yaptırmalarını tavsiye ediyorlar. Kurutulmuş papatya ve taze limon kabuklarını, derince bir kapta kaynatıp soğutun. Ardından, ayaklarınızı bu kabın içerisine daldırıp bir süre beklettikten sonra ayaklarınızdaki ödemin gözle görülür bir şekilde azaldığını fark edeceksiniz. Bitki banyoları, aynı zamanda cildinizi parlaklaştırır ve ayaklarınızın daha güzel görünmesini sağlar.

Topuk çatlaklarından kurtulmak istiyorsanız, jojoba yağını denemenizde fayda görüyorum. Ayaklarınıza her gün E vitamini ile birlikte jojoba yağını masaj yaparak sürdüğünüz takdirde, topuklarınızdaki çatlakların zaman içerisinde kaybolduğunu gözlemleyeceksiniz.

Ayak kokusu

Toplumda yaygın görülen bir ayak problemidir ve birden fazla sebebi vardır. Ayaklarımızda, yaklaşık 250.000 kadar ter bezi bulunmaktadır. Ayakların terlemesiyle birlikte, ayakkabı içerisindeki karanlık ve havasız ortamda çeşitli bakteriler üremektedirler. Bu bakteriler ayakta kötü kokulara yol açarak, kişinin toplumda hor görülmesine ve dışlanmasına sebep olabilir. Bunun dışında, bazı metabolik hastalıklar da(diyabet, tiroit bezi rahatsızlıkları vb.) ayak kokusuna yol açabilirler. Ayak kokusunu önlemek için yapılabilecekler;

Çoraplarınızı her gün değiştirin.
Lastik veya sentetik ayakkabılar yerine, gerçek deri ayakkabılar tercih edin.
Ayaklarınız yıkadıktan sonra mutlaka kurutun ve çoraplarınızı bu şekilde giyin.
Ayak terlemesini önlemek amacıyla iyontofer tedavisi uygulayabilirsiniz.

Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ayakkabılarınız mutlaka deneyerek satın alın.
Ayakkabı denerken, ayağa kalkıp yürümeyi ihmal etmeyin.
Alacağınız ayakkabının ayağınızı sıkmadığından emin olun.
Ayakkabı alırken işaret parmağınızın boşta kalmamasına özen gösterin, eğer işaret parmağınız ayakkabıya çok rahat giriyorsa o ayakkabı size bol gelmektedir. Unutmayın, bol ayakkabılar da en az dar ayakkabılar kadar ayak sağlığını tehdit etmektedir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu