Sağlık

Astım Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Astım Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir? Astım nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Astım hastalığı artık günümüzde her kişide mutlaka görülmektedir. Bebeklik çocukluk döneminde pek çok rastlanan hastalık yetişkinlerde ve yaşlılarda oldukça fazladır.

Astım Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir? Hava yollarının kirli veya aşırı kurak olmasına bağlı kronik hastalığın nefes yolunda başlayan bir hastalık türüdür. Astım hastalı lığın en büyük seyri alerjidir. Hastalığın artışında kapalı ortamlarda yaşama ev tozu akarları dışardaki bazı hayvanlara ve polene karşı alerjiler etkileyebilir. Çevrenin vermiş olduğu etkiler kokular duman toz hailde buna eklenebilir.

Astım hastalığının vermiş olduğu ataklar nefes almada zorluk çekmekle başlar. Alerjik astım alerjik rint eşlik eder alerjik faktörlere bağlı gelişen bir hastalık türüdür.

Astım Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler
Astım Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Alerjik Astım Nedenleri

Alerjik astım nedenleri nedir? Ailenin geçmişine bakıldığında altta yatan bir alerjik durum var ise kişiyi mutlaka etkiler. Meslek türlerinde solunum yoluna bağlı olarak kimyasal maddelerle uğraşan bu maddelere maruz kalan kişilerde bu hastalığın belirtisi vardır. Bebeklik döneminde alerji değerlerinin artması etkileyebilir. Yine çocukluk döneminde ağır şekilde üst solunum yolu enfeksiyonları astım hastalığını tetikler. Ağır geçen grip sonrası g ve altta yatan bir astım hastalığı belirtisi oluşur. Geçemeyen boğaz ağrıları tedavisi tam yapılmadığında akciğerleri etkiler ve bu hastalığa zemin sağlar. Annenin hamilelik döneminde sigara kullanması bebeği etkiler. Yoğun sigara dumanına maruz kalan bebek doğduğunda nefes darlığı yaşayabilir ve alerji değerleri oldukça fazlalaşır.

Astım Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır

Astım hastalığı tedavisi nasıl yapılır? Astım tedavisi uzun süre devam edebilir. Hastalığın ağırlık derecesine bağlı tedavi şekli uygulanır. Alerjik astım hastası alerji ilaçları ile desteklenmelidir. Atak dönemlerinde mutlaka hastayı rahatlatmak için solunum yolu spreyleri kullanılır. Nefes darlığı fazla olan kişilerde kortizon tedavisi devreye girer. Hasta bu sayede atak sayısı azalır. Ağızdan alınan in halleler akciğerlerin açarak hastayı rahatlatır.

Astım Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir

Astım hastaları nelere dikkat etmelidir? Öncelikle astım hastaları asla sigara içmemeli ve sigara içilen ortamlarda asla bulunmamalıdır. Yatak odasında halılar kilimler perdeler pelüş oyuncaklar ve raflardaki kitaplar yani toz tutan eşyalar bulunmamalıdır. Yatak yorgan yün yâda pamuk yerine sentetik olmalıdır. Çarşaf ve yastıklar haftada bir kez 60 derece yıkanmalıdır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu