Yaşam

Aracınız Kışa Nasıl Hazır Olur, Nelere Dikkat Edilmeli?

Aracınız Kışa Nasıl Hazır Olur, Nelere Dikkat Edilmeli? Aracın kışa hazır olması için gerekli önlemler nelerdir, başlığı altında; kış şartlarında tüm araç sahiplerinin bilmesi gerekenler maddeler halinde bir araya getirilmiştir:

Ülkemizin bulunduğu konum itibariyle kış aylarının sert geçiyor olması, bunun için önlemleri de oldukça ayrıntılı ve dikkatli almaya sevk ediyor. Soğuk hava koşulları nedeniyle yapılması gerekli ilk madde, elbette kışlık lastiklere geçiş yapmak olacaktır.

Kış Lastiği Taktırın

Aracın yol tutuşu, performansı, yakıt tüketimini etkilemede rolü büyük olan kış lastikleri, kışın sizi yolda bırakmayacak bakım gerekliliğinin en temel nedenidir. 1 Aralık’tan başlayarak Nisan 2022’ye kadar geçerli olduğu yasal olarak belirtilen kış lastiği takma zorunluluğunu ciddiye almak, yolda başınıza gelebilecek sorunları önleyerek, sizi büyük bir masraftan kurtaracaktır.

Kış lastikleriniz kullanıma uygunsa, kontrol edilecek ikinci şey; lastiklerin havasının ne durumda olduğudur. Riskli bir sürüş ya da performans kaybının can sıkıcı olmaması adına, lastiğin ebatı hesaplanarak, lastiği ona göre bir basınç aralığında tutmak gözetilmelidir.

Yazın olduğu gibi kışın da kullanılması hayat kurtaran antifrizleri kontrol ederek, donmalara karşı araca uygun olan renkte antifriz kullanılmalıdır.

Aracınız Kışa Nasıl Hazır Olur, Nelere Dikkat Edilmeli
Aracınız Kışa Nasıl Hazır Olur, Nelere Dikkat Edilmeli

Aküyü Kontrol Edin

Soğuk havalarda araç için yapılacak en önemli bakımlardan biri de, donma olaylarından çabuk etkilenebilecek olan akülerdir. Aküdeki su seviyesi ve elektrot seviyesi kontrol edilerek, bu sorunun üzerine de bir tik atmak mümkün.

Hem klima sisteminin düzgün çalışması hem de direksiyon hareketlerinin rahat kontrol edilebilmesi gibi birçok anlamda etkisi olan V kayışı, araç bakımında olmazsa olmaz bir etkendir.

Kış şartlarında araç için gereken yağ seviyesi kontrol edilerek, eksilme vb. sorunları ortadan kaldırmak olasıdır.

Sürüş sırasında yoğun kar yağışına denk gelme durumu yaşanırsa, sileceklerin iyi çalıştığından emin olmanın; yine bakım servislerinden geçtiği unutulmamalıdır.

Kaygan bir asfaltta fren ve balataların iyi durumda olması, o an yaşanabilecek aksiliği önlemede kurtarıcı olacaktır.

Şehir içinde, etkin olmayan kış şartları hakim olsa bile; şehrin dışına tatil, gezi ya da iş amaçlı çıkıldığında hava şartları değişkenlik göstereceğinden; araçta muhakkak zincir, çekme halatı, takoz benzeri malzemeler olmalıdır.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu