Sağlık

Anormal Adet Kanaması Durumunda Yapılması Gerekenler

Adet kanamalarının 7-8 gün süreyle devam etmesi normaldir. Adet kanamalarınızın düzeni yok ise, adet kanamalarınız normalden uzun veya çok kısa sürüyor ise, kanama dönemleriniz değişiklik gösteriyor ise, muhtemelen anormal adet kanamanız bulunmaktadır. Bu yazımızda size düzensiz adet kanamalarının sebeplerini, fazla adet kanamanızın sebeplerini, anormal adet kanamalarının sebeplerini, tanısını ve tedavi yöntemlerini anlatacağız.

Yumurtalama Nasıl Oluşur?

Adet döneminin zamanı geldiğinde yumurtalıklar tarafından salgılanan enzimler harekete geçer. Bu enzimler vücutta değişikliğe neden olur. Her ay, adet kanaması başlamadan yaklaşık 12-15 günlük bir süreden sonra yumurtalıklardan birisi serbest kalır. Oluşan bu olaya yumurtlama denilmektedir. Follopian ismi verilen tüplere yumurta düşer ve sperm ile döllenmenin başlayacağı yere ulaşmak için uğraşır. Olur da yumurta döllenmezse gebelik oluşumu olmaz ve hormonal düzeyler azalır. Bu azalmalar devam ederse durum kendisini adet kanamasını olarak gösterecektir.

Adet dönemleri kanamanın başlaması ile başlar ve gelecek ay adet kanamasının ilk gününe kadar devam eder. Adet dönemi yaklaşık olarak 28 gün süreyle devam eder. Fakat adet dönemi 28 günden fazla veya az da olabilir. Eğer adet dönemi 35 günden fazla ve 28 günden az olur ise bu durum anormal adet düzeni olarak görülmektedir.

Anormal Adet Kanaması veya Fazla Adet Kanaması

 • Adet dönemleri arasındaki kanamalar
 • Cinsel birleşmeler sonrasında olan kanamalar
 • Adet dönemlerinin her hangi bir zamanında oluşan lekeler
 • Adet kanamalarının normal süresinden fazla olan kanamalar

Fazla Adet Kanaması Nedenleri

 • Hamilelik
 • Düşük yapmalar
 • Dış gebelik
 • Doğum kontrol yöntemlerine bağlı sebepler
 • Rahim ağzı iltihapları
 • Miyomlar
 • Kanser
 • Medikal sebepler

Fazla Adet Kanaması Tanısı:

Fazla adet kanaması tanısının konulabilmesi için hastanın aile geçmişinin taranması gerekmektedir. Muayene sırasında doktorunuza adet düzeninizden bahsetmelisiniz. Bunun için de adet takvimi yapmanız gerekmektedir.

Fazla Adet Kanaması Tedavisi:

Fazla adet kanaması ya da anormal adet kanaması tedavisi bir çok etken üzerinden yapılır. Bu etkenler arasında kişinin yaşı, adet kanamalarının şiddeti, çocuk sahibi olmak isteyip istemedikleri vardır. Doktorun uyguladığı tedavi birkaç adet kanaması sonrasında değerlendirilir. Eğer hamile kaldığınızı düşünüyor iseniz, doktorunuz tarafından testler yapılabilir. Sonrasında ise tedaviye karar verilir.

Tedavi yöntemleri arasında en çok tercih edileni doğum kontrol haplarıdır. doğum kontrol hapları adet kanamalarının düzensizliği azaltarak ağrıları azaltır. Kanamanın kontrol altına alınmasını sağlar.

Diğer bir tedavi yöntemi ise cerrahidir. Cerrahi de en sık uygulanan yöntem ise rahmin alınma işlemidir. Rahmi alınan kadın bir daha hamile kalmaz.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu