Sağlık

Ananasın Sağlığımıza 7 Faydası

Ananas, birçok sağlık yararı sağlayan lezzetli, yoğun ve besleyici tropikal bir meyvedir ve en iyi yanı kalorisinin düşük olmasıdır. Hazımsızlıktan, doğal bir alerji tedavisi olarak kullanılmasına kadar birçok hastalığı tedavi etmek için dünya çapında yaygın bir çare olarak kullanılmaktadır, ananasın yararları burada bitmiyor.

Ananas, hastalık oluşumunu önlemeye yardımcı olan diğer özel antioksidanların yanı sıra yüksek C vitamini, B1 vitamini, potasyum ve manganez kaynağıdır. Çoğu insanın bu lezzetli meyve hakkında farkına varmadığı şey, tropik içeceklere lezzet katan bir malzemeden çok daha faydalı olması.

Ananas, günümüzde gördüğümüz en yaygın hastalıkların ve koşulların bazılarının semptomlarını azaltmak için birçok ilacın yanı sıra çalışan fito-besinlerle doludur. Ananasın yararları arasında kardiyovasküler hastalıklara karşı korunma, doğurganlığın artması, inflamasyonun azalması ve daha fazlası bulunur. Ananasın sağlığa faydalarının yanı sıra, tariflerde kullanmak kolaydır ve tabii ki lezzeti de harikadır!

Ananasın Sağlığa Faydaları

C Vitamini İle Bağışıklığı Güçlendirir

Ananas günlük antioksidan C vitamini değerinizin % 131’ini karşılayabilir. C vitamini genellikle öksürük, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını en aza indirmek için kullanılır. C vitamini suda çözünen bir vitamindir ve vücudun bağ dokusunun sağlığını korumada ve bir antioksidan görevi görmesinde rol oynar.

Bir antioksidan olarak, sağlıklı kan damarları ve organlarının korunmasından sorumlu vücuttaki ana protein olan kollajeni sentezleme kabiliyetine sahiptir. Ananasta bulunan C vitamini, güneş yanığı, kurumuş ve tahriş olmuş cilt gibi cilt problemlerine de yardımcı olabilir.

Bu avantajları elde etmek için ev yapımı vücut peelingine ananas bile ekleyebilirsiniz. Çünkü ananastaki C vitamini içeriğinin serbest radikal hasarını azalttığı bilinmektedir.

Doğurganlığı Arttırır

Çalışmalar antioksidanlar açısından zengin olan gıdalar yemenin kısırlığı önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Serbest radikaller üreme sistemine zarar verebileceğinden, bu serbest radikallerle savaşan ananaslar gibi antioksidan aktivitesi yüksek yiyecekler gebe kalmaya çalışanlar için önerilmektedir.

C vitamini, beta-karoten gibi ananastaki antioksidanlar ve bakır dahil olmak üzere mevcut olan diğer vitamin ve mineraller hem erkek hem de kadın fertilitesini etkiler. Antioksidanların, kan akışını arttırmaya ve genital organlarda uygun doku oluşumunu geri kazanmaya yardımcı olduğu, ayrıca sperm sayısını arttırmada yardımcı oldukları gösterilmiştir.

Kardiyovasküler Hastalıklara Karşı Korur

Ananas, lif, potasyum ve C vitamini içeriği nedeniyle kalp sağlığını destekler. Bir çalışma, ananas suyunun faydalarından birinin, fareler üzerinde yapılan çalışmalarda görüldüğü gibi, kardiyo-koruyucu kabiliyetlere sahip olması durumunda bulundu. Çalışma, ananas suyunun koroner kalp hastalığı riskini azaltabileceği, sindirim ve emilimin sağlanmasına yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır.

Yüksek potasyum alımları ayrıca inme riski, kas kütlesi kaybına karşı koruma, kemik mineral yoğunluğunun korunması ve böbrek taşlarının oluşumunda azalma ile ilişkilidir.

Potasyum açısından yüksek meyveler yüksek tansiyonun düşürülmesine de yardımcı olabilir. Ananas, tehlikeli enflamasyonun azaltılmasına ve yararlı antioksidanları nedeniyle sağlıklı tansiyonun geri kazanılmasına yardımcı olur.

Ananas ayrıca kanın pıhtılaşması ile mücadele edebilecek ve kalp krizi riskini azaltmak için günde bir aspirin alanlara doğanın cevabı olan güçlü bromelain etkileri nedeniyle kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Bromelain’in hem kalp krizi, hem de felce neden olan kan trombositlerinin birbirine yapışmasını veya kan damarlarının duvarları boyunca birikmesini engellediği gösterilmiştir.

Astımı Önler

Ananas gibi bitkisel gıdalarda bulunan beta karoten, astım gelişme riskini azaltmaya yardımcı olur. Toksinler, zayıf beslenme, kirlilik, antibiyotiklerin kötü kullanımı ve stres astım gelişiminde büyük rol oynar. Bu faktörlerin tümü iltihaplanmaya neden olur, fakat neyse ki ananasın yararlarından biri detoksifikasyon yeteneklerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ruh Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur

Ananasın yararlarından bir diğeri de ruh halinizi iyileştirmeye ve depresyon ve endişe ile mücadeleye yardımcı olmasıdır. Ananas, vücut tarafından ana “mutlu hormonlardan” biri olan yeterli serotonin üretmek için kullanılan amino asit triptofanın iyi bir kaynağıdır. Bu amino asidin yeterince tüketilmesi, B vitaminleri gibi diğer besinlere ek olarak önemlidir. Nörolojik sisteminizi, enerji ve iyi ruh hali hormonlarının üretilmesi için destekleyin.

Kanserle Mücadeleye Yardımcı Olur

2007 yılında Plant Medical Journal’da yapılan araştırma, ananas bromelaininin kanser tedavisinde kullanılan geleneksel kemo-ajandan çok daha etkili olduğu konusunda çığır açan bir makale yayınladı.

Hayvanlarda kanseri tedavi eden testlerde, bromelainin tedavi edilmemiş kontrol grubuna kıyasla 5-florasil’den (5-FU) daha etkili olduğu bulundu. 5-FU, 40 yıldan uzun bir süredir kanser tedavisinde kullanılmaktadır, ancak asıl sorun, kanserli hücreleri olduğu kadar sağlıklı hücreleri ve dokuları da öldürmesi veya geri dönüşümsüz olarak zedelemesidir.

Bromelain’in sadece daha etkili olduğu değil, 5-FU’dan daha güvenli olduğu da tespit edildi. Bromelain gibi doğal bileşikler, seçici sitotoksiteye sahiptir ve sağlıklı hücreleri zararsız bırakırken, apoptoz denilen kendiliğinden sökme işleminde kanserli hücreleri öldürebilirler.

Sitotoksisite, belirli hücrelere bir şey toksik olduğunda ve bromelain sadece kanserli hücrelere odaklanır. 5-FU gibi kemo-toksik ajanlar doğal bileşikler gibi davranmadığından, piyasada FDA onaylı hiçbir kanser tedavi edici ilaç bu işlemi taklit edemez.

İltihabı Azaltır

Ananasın yararları, artrit ve eklem ağrısı çekenlere yardım etme yeteneğini de içerir, çünkü mevcut olan bromelain, cerrahi işlemlerle ilişkili iyileşmeyi hızlandırabilir. Ayrıca burkulmalar dahil spor yaralanmalarını tedavi etmek için çok kullanışlıdır ve ağrının azalmasına yardımcı olabilir.

Bromelain, şişmeye neden olan metabolitleri bloke ederek iltihaplanma üzerinde çalışır. Ayrıca, kandaki fibrini parçalayan, böylece şişliğin azalmasına yol açan bir kimyasal madde aktive ederek şişliği azaltmak için de etkilidir. Bromelain genellikle iyileşme süresini hızlandırmak ve genellikle cerrahi işlemlerle ilişkili inflamasyonu azaltmak için ameliyatlardan önce alınması önerilir.

Son zamanlarda kolit, kolonun iltihabı çeken 100 farede bir araştırma yapıldı ve sonuçlar, aktif bromelain enzimli taze veya pastörize edilmemiş donmuş ananas suyu ile uzun süreli diyet takviyesinin güvenli olduğunu ve iltihaplanma şiddetini etkili bir şekilde azalttığını gösterdi.

Paranazal sinüslerin iltihabı olan sinüzit muzdarip hastalar üzerinde bir başka çalışma daha yapıldı. Buna enfeksiyon,  alerji veya otoimmün bir sorun neden olabilir. Çalışma, ananasta bulunan bromelainin, standart tedaviden çok daha hızlı bir iyileşmeye neden olduğunu gösterdi.

Yüksek Lif İçeriğiyle Sindirime Yardımcı Olur

Sindirim için, ananastaki yeme proteinleri peptitlere ve amino asitlere ayırmada güçlü bir yardımcı olarak işlev görür. Ülseratif kolit, asit reflü semptomlarını hafifletebilir ve genel sindirim işlemlerine yardımcı olur.

Ayrıca yaygın gıda alerjileri nedeniyle otoimmün tepkileri önlemeye yardımcı olur. Japonya’da yapılan araştırmalar, yeme ananasının, bromelain enziminin varlığına bağlı olarak buğday, arpa ve çavdar ürünlerinde bulunan protein glütenine alerjisi olan çölyak hastalığı olanlara yardımcı olduğunu göstermiştir.

Yüksek Fiber İçeriği Birçok Hastalığı Önler

Lif içeriği yüksek olan meyveler kolorektal kanser riskinizi azaltabilir. Fiber ayrıca kan şekeri seviyenizi düşürebilir. Tip 2 diyabetliler kan şekeri, lipitler ve insülin seviyelerinde iyileşme belirtileri gösterebilirler.

Bir orta boy ananasın yaklaşık 13 gram lif içermesi nedeniyle, ananas yemek bu sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarmak için harika bir yoldur. Yüksek lif içeriğinden dolayı, ananasın yararlarından biri kabızlığın önlenmesine yardımcı olabileceği ve düzenliliği ve sağlıklı bir sindirim sistemini destekleyeceğidir.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu