Sağlık

Akciğer Kanseri Teşhisi, Tedavisi Ve Önleme Yolları

Akciğer kanserinin en büyük nedeni sigara içmek gibi bilinse de hiç sigara kullanmayan kişilerde de görülme ihtimali vardır. Erken evrelerde teşhis edildiğinde tedavisi mümkün olan bu kanser türünün nasıl teşhis edildiğini ve tedavi yollarını ayrıntılı olarak inceledik. En önemlisi akciğer kanserini önleme yolları yazımızda…

Akciğer Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorlar, akciğer kanserini teşhis etmek için çok çeşitli teşhis prosedürleri ve testleri kullanır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

Yaşam öyküsü ve fizik muayene: Doktorlar akciğer kanseri için şüpheli semptom ve bulguların varlığını ortaya çıkarabilir. Sigara içmek gibi kanser gelişimi için semptomlar ve risk faktörleri hakkında soru sormaya ek olarak, doktorlar solunum güçlüğü belirtileri, solunum yolu tıkanıklığı veya akciğerlerdeki enfeksiyonlar tespit edebilirler. Cildin mavimsi bir rengi olan ve mukozadaki kandaki yetersiz oksijen nedeniyle oluşan siyanoz, akciğerin kronik hastalığından dolayı tehlikeye girmiş bir fonksiyona işaret eder. Aynı şekilde, clubbing olarak bilinen tırnak yataklarının dokusundaki değişiklikler de kronik akciğer hastalığını gösterebilir.

Göğüs röntgeni: Akciğer kanserinin herhangi bir yeni semptomları için göğüs röntgeni mevcut en yaygın ilk tanı adımıdır. Göğüs röntgeni prosedürü sıklıkla göğsün önünden arkaya doğru bir görünüm ve yandan bir görünüm içerir. Herhangi röntgen prosedürü gibi, göğüs röntgenlerinde de hasta küçük bir miktar radyasyona maruz kalır. Göğüs röntgenleri akciğerlerde şüpheli alanları ortaya çıkarabilir, ancak bu alanların kanserli olup olmadığını belirleyemez. Özellikle tıp uzmanları, akciğerlerdeki kalsifiye nodülleri veya göğüs röntgeni üzerinde hamartomalar adı verilen iyi huylu tümörleri ve bu mimik akciğer kanserini tanımlayabilir.

BT taramaları: Hem metastatik hem de akciğer tümörlerini incelemek için göğüs, karın ve / veya beyin üzerinde BT (bilgisayarlı tomografi) taramaları yapılabilir. BT taramaları, vücudun enine kesitsel görünümlerini oluşturmak için birden fazla görüntüyü bir bilgisayar yardımıyla birleştiren X-ışını prosedürleridir. Halka şeklindeki büyük bir X-ışını makinesi, vücudun etrafında farklı açılarda görüntüler çeker. BT taramalarının bir avantajı, akciğer nodüllerinin tespitinde standart göğüs X ışınlarından daha duyarlı olmalarıdır, yani daha fazla nodül göstereceklerdir. Bazen tıp uzmanları, organları ve konumlarını belirlemek için taramadan önce intravenöz kontrast madde verir. En sık görülen yan etki, prosedürden önce verilen intravenöz kontrast maddeye ters bir reaksiyondur. Bu genellikle hızlı bir şekilde kaybolan kaşıntı, kızarıklık veya kurdeşen ile sonuçlanabilir. Kontrast maddeye şiddetli anafilaktik reaksiyonlar ( solunum zorluğu ile hayatı tehdit eden alerjik reaksiyonlar) nadirdir. Karın BT taramaları karaciğerde veya adrenal bezlerde metastatik kanseri tanımlayabilir ve bir doktor beyindeki metastatik kanserin varlığını ve derecesini ortaya çıkarmak için başın BT taramalarını isteyebilir.

Pozitron emisyon tomografi (PET) taraması: Kısa ömürlü radyoaktif ilaçlar kullanan özel bir görüntüleme tekniğidir. BT taramaları ve MRG taramaları anatomik yapılara bakarken, PET taramaları metabolik aktiviteyi ve dokuların işlevini ölçer. PET taramaları, bir tümör dokusunun aktif olarak büyüyüp büyümediğini belirleyebilir ve belirli bir tümör içindeki hücrelerin tipini belirlemede yardımcı olabilir. PET taramasında, hasta, iki göğüs röntgeni olarak yaklaşık radyasyona maruz kalma miktarını alan kısa bir yarı ömürlü radyoaktif ilaç alır. İlaç, enjekte edilen ilaca bağlı olarak bazı dokularda diğerlerinden daha fazla birikir. İlaç, pozitronlar olarak bilinen parçacıkları, aldığı dokulardan alır. Pozitronlar vücutta elektronlarla karşılaştığında, reaksiyon üreten gama ışınları ortaya çıkar. Bir tarayıcı bu gama ışınlarını kaydeder ve radyoaktif ilacın biriktiği alanı haritalandırır. Örneğin, glikozun (vücutta ortak bir enerji kaynağı) bir radyoaktif madde ile birleştirilmesi, örneğin büyüyen bir tümörde glikozun nerede kullanıldığını hızlı bir şekilde gösterir. PET taraması, PET-CT taraması olarak bilinen bir teknikte CT taraması ile de entegre edilebilir. Entegre PET-CT’nin yalnızca PET taramasına göre evreleme doğruluğunu (aşağıya bakınız) arttırdığı gösterilmiştir.

Akciğer Kanseri İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Akciğer kanseri için tedavi, öncelikle kanserin, kemoterapinin veya radyasyon tedavisinin cerrahi olarak çıkarılmasını ve bu tedavilerin kombinasyonlarını içerir. Hedefli tedaviler ve immünoterapi tedavileri de daha yaygın hale geliyor. Belirli bir birey için hangi tedavilerin uygun olacağına dair karar, hastanın genel sağlık durumunu olduğu kadar tümörün yerini ve derecesini de dikkate almalıdır.

Diğer kanser türlerinde olduğu gibi, doktorlar da küratif (kanserin yok edilmesi) veya palyatif (bir kanseri tedavi edemeyen ancak acıyı azaltabilecek önlemler) amaçlayan tedaviler önerebilirler. Doktorlar birden fazla tedavi türü önerebilirler. Bu gibi durumlarda, birincil terapinin etkilerini arttırmak için eklenen terapiye adjuvan tedavi denir. Bir adjuvan tedavinin bir örneği, ameliyattan sonra kalan tüm tümör hücrelerini öldürmek amacıyla bir tümörün cerrahi olarak çıkarılmasından sonra uygulanan kemoterapi veya radyoterapidir.

Cerrahi müdahale: Doktorlar genellikle tümörün sınırlı evreli (evre I veya bazen evre II) KHDAK için cerrahi olarak çıkarılmasını sağlar ve akciğerin dışına yayılmayan kanser için tercih edilen tedavi yöntemidir. Akciğer kanserlerinin yaklaşık % 10 ila% 35’i cerrahi olarak çıkarılabilir, ancak çıkarılması her zaman bir tedaviye neden olmaz, çünkü tümörler zaten yayılmış olabilir ve daha sonra tekrarlayabilir. İzole edilmiş yavaş büyüyen bir akciğer kanseri olan insanlar arasında, % 25 ila% 40’ı tanıdan beş yıl sonra hala hayatta. Bir tümör rezeksiyon için anatomik olarak uygun olsa da, kişinin ameliyatta hayatta kalma yeteneğini sınırlandıracak başka ciddi durumları (ağır kalp veya akciğer hastalığı gibi) varsa ameliyatın mümkün olamayacağına dikkat etmek önemlidir.

Seçilen cerrahi prosedür, tümörün boyutuna ve konumuna bağlıdır. Cerrahlar göğüs duvarını açmalı ve akciğerin kama rezeksiyonu (bir lobun bir kısmının çıkarılması), bir lobektomi (bir lobun çıkarılması) veya bir pnömonektomi (tüm akciğerin çıkarılması) gerçekleştirmelidir. Bazen akciğer bölgesindeki lenf düğümleri de çıkarılır (lenfadenektomi). Akciğer kanseri için cerrahi, genel anestezi, hastaneye yatış, haftalarca ay boyunca takip bakımı gerektiren önemli bir cerrahi işlemdir. Ameliyatın riskleri kanama, enfeksiyon ve genel anestezi komplikasyonları gibi komplikasyonları içerir.

Akciğer Kanserini Önlemek Mümkün Mü?

Sigarayı bırakmak ve tütün dumanına maruz kalmayı ortadan kaldırmak, akciğer kanserini önleyebilecek en önemli önlemdir. Nikotin zamkı, nikotin spreyleri veya nikotin solunum cihazları gibi pek çok ürün sigarayı bırakmaya çalışan insanlara yardımcı olabilir. Pasif sigara dumanına maruz kalmanın en aza indirilmesi de etkili bir önleyici tedbirdir. Ev tipi bir radon test kiti kullanmak, evdeki artan radon seviyelerini tespit edebilir ve düzeltebilir. Düşük doz BT taraması gibi kanserlerin erken saptanmasına izin veren yöntemler, cerrahi rezeksiyon ile tedavi edilebilecek ve yaygın, tedavi edilemez metastatik kanser olmaları önlenebilecek küçük kanserlerin belirlenmesinde de değerli olabilir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu