Sağlık

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri belirtileri, tümörün nerede ve ne kadar yaygın olduğuna bağlı olarak değişir. Akciğer kanseri uyarı işaretleri her zaman mevcut veya tanımlanması kolay değildir. Akciğer kanseri bazı durumlarda ağrıya veya diğer semptomlara neden olmayabilir. Akciğer kanserli bir kişi aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

Belirti yok: Akciğer kanseri olan kişilerin % 25’inde, kanser ilk önce rutin bir göğüs röntgeni veya BT taramasında, iki boyutlu bir röntgenden bazen bozuk para lezyonu olarak adlandırılan küçük bir kitle olarak keşfedilir veya BT taramasında, yuvarlak tümör, bozuk para gibi görünür. Küçük, tek kitlelere sahip bu hastalar, kanser keşfi sırasında sıklıkla hiçbir belirti göstermez.

Kanserle ilgili belirtiler: Kanserin büyümesi, akciğer dokularının ve çevresindeki dokuların istila edilmesi nefes almayı engelleyebilir, öksürük, nefes darlığı, hışıltılı solunum, göğüs ağrısı ve öksürük gibi semptomlara yol açabilir (hemoptizi). Örneğin, kanser sinirleri istila etmişse, kol dışından (Pancoast sendromu denir) aşağı inen omuz ağrısına veya ses kısıklığına yol açan ses tellerinin felce neden olabilir. Yemek borusunun istilası yutma zorluğuna neden olabilir (yutma güçlüğü). Hava yolunun tıkanması durumunda, akciğerin bir kısmının çökme durumu oluşabilir ve tıkalı alanda enfeksiyonlara (apseler, zatürree ) neden olabilir.

Metastazla ilgili semptomlar: Kemiğe yayılmış olan akciğer kanseri, kemik tutulum bölgelerinde dayanılmaz bir ağrı oluşturabilir. Beyne yayılmış olan kanser, bulanık görme, baş ağrıları, nöbetler veya vücudun bazı bölgelerinde zayıflık veya duyu kaybı gibi inme semptomları gibi bazı nörolojik semptomlara neden olabilir.

Paraneoplastik semptomlar: Tümör hücreleri tarafından hormon benzeri maddelerin üretilmesinden kaynaklanan semptomlar sıklıkla akciğer kanserlerine eşlik eder. Bu paraneoplastik sendromlar en yaygın olarak SCLC ile ortaya çıkar, ancak herhangi bir tümör tipinde ortaya çıkabilir. SCLC ile ilişkili yaygın bir paraneoplastik sendrom, kanser hücreleri tarafından adrenokortikotrofik hormon (ACTH) olarak adlandırılan ve böbrek üstü bezleri tarafından hormon kortizolünün aşırı baskılanmasına neden olan bir hormonun üretilmesidir (Cushing sendromu). KHDAK ile görülen en sık paraneoplastik sendrom, kan dolaşımında yüksek kalsiyum seviyelerine neden olan paratiroid hormonuna benzer bir maddenin üretimidir.

Spesifik olmayan semptomlar: Akciğer kanserleri de dahil olmak üzere birçok kanserde görülen spesifik olmayan semptomlar arasında kilo kaybı, zayıflık ve halsizlik bulunur. Depresyon ve ruh hali değişiklikleri gibi psikolojik belirtiler de yaygındır.

Kişi Ne Zaman Doktora Başvurmalıdır?

Aşağıdaki akciğer kanseri ile ilişkili semptomlar gelişirse, bir sağlık uzmanına danışılmalıdır.

Yeni bir kalıcı öksürük veya mevcut bir kronik öksürüğün kötüleşmesi

Balgamda kan

Persistan bronşit veya tekrarlanan solunum yolu enfeksiyonları

Göğüs ağrısı

Açıklanamayan kilo kaybı ve / veya yorgunluk

Nefes darlığı veya hışıltı gibi solunum güçlüğü

Hangi Uzmanlar Akciğer Kanserini Tedavi Eder?

Akciğer kanseri tedavisi takım yaklaşımı gerektirir. Cerrahi onkologlar, kanserlerin giderilmesinde uzmanlaşmış cerrahlardır. Göğüs cerrahları veya genel cerrahlar ayrıca akciğer kanserlerini de cerrahi olarak tedavi edebilir. Medikal ve radyasyon onkologları, sırasıyla ilaç tedavisi ve radyasyon tedavisi ile kanser tedavisinde uzmandır. Akciğer kanserli kişilerin bakımında rol alabilecek diğer uzmanlar arasında ağrı ve palyatif bakım uzmanlarının yanı sıra akciğer uzmanları (tıbbi akciğer hastalıkları) bulunur.

Akciğer Kanserinin Evrelemesi Nasıl Belirlenir?

Bir kanserin evresi, bir kanserin vücutta yayılma derecesinin bir ölçüsüdür. Evreleme, bir kanserin büyüklüğünün ve çevresindeki dokuya penetrasyonunun yanı sıra lenf bezlerinde veya diğer organlarda metastaz varlığının veya yokluğunun değerlendirilmesini içerir. Akciğer kanseri tedavileri belirli aşamalara yönelik olduğundan, belirli bir kanserin tedavisini belirlemek için evreleme önemlidir. Bir kanserin evrelemesi ayrıca belirli bir hastanın prognozunu tahmin etmekte kritik öneme sahip olup, daha yüksek evreli kanserler genellikle düşük evreli kansere göre daha kötü prognoza sahiptir.

Doktorlar, bir akciğer kanserini doğru bir şekilde test etmek için laboratuvar (kan kimyası) testleri, röntgen, BT taramaları, kemik taramaları, MRI taramaları ve PET taramaları gibi çeşitli testler kullanabilir. Anormal kan kimyası testleri kemik veya karaciğerdeki metastazların varlığına işaret edebilir ve radyolojik işlemler bir kanserin boyutunu ve bunun yayılımını belgeleyebilir.

Doktorlar, NSCLC’ye, önem sırasına göre I ila IV arasında bir aşama atamaktadır:

1.aşamada, kanser akciğer ile sınırlıdır.

II ve III. Evrelerde, kanser göğüs ile sınırlıdır (evre III olarak sınıflandırılan daha büyük ve daha invaziv tümörlerle).

Evre IV kanseri göğüsten vücudun diğer bölgelerine yayılmıştır.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu