Sağlık

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yöntemleri Nelerdir?

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yöntemleri Nelerdir? Ağız kokusu öncelikle kişinin kendini ve çevresinde bulunan kişilerin rahatsız olmasına sebep olacak bir durumdur. Bu durumdan kurtulmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Peki bunlar neler? İşte ağız kokusundan kurtulmanın yöntemleri..

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yöntemleri Nelerdir? Ağız kokusu oldukça rahatsız edici bir durumdur ancak bu bir  hastalık değildir. Ağız kokusu, yenilen yiyecek ve içeceklerden kaynaklanan bir durumdur. Bunun önüne geçmek ise oldukça basittir. İşte ağız kokusundan kurtulmak için yapılması gerekenler yazımızda yer almaktadır.

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yöntemleri Nelerdir
Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yöntemleri Nelerdir

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları

Ağız kokusu sözlü iletişimi olumsuz etkileyen durumlardan biri. Dünyada her dört kişiden birinde ağız kokusunun olduğu söylenmektedir. Ağız kokusu sebebiyle insanlar etrafındaki diğer insanlardan kaçmaya, kendine olan güvenini kaybetmeye başlıyor. Aslında çözümü olan bir problemdir. Ağız kokusunu geçirici yöntemlerden biraz bahsedelim.

  • Dişleri düzenli ve günde en az iki kez fırçalamak ağzınızın içinde oluşacak bakterileri oluşmasını engeller.
  • Dişlerinizi fırçalarken acele etmemeye ve normal diş fırçası kullanmaya dikkat etmelisiniz. Sadece diş fırçalamak değil her gün diş ipi kullanmak da bakterilerin oluşmasını engeller ve ağız kokusunun azalmasını sağlar.
  • Ağızda bulunan bakteriler dişlerimizden daha çok dilimizde bulunur ve ağız kokusuna sebep olurlar. Bu yüzden diş fırçaladığımızda ağız kokusunun sadece beşte birini yok ederken dilimizi de fırçalarsak bu oran beşte dörde kadar yükselir. Diş fırçasının dışında dil temizliğini de sağlayabileceğiniz dil fırçası almalısınız.
  • Yediğimiz bol baharatlı veya ağır kokulu yiyecekler de gün içinde ağzınızın kötü kokmasına sebebiyet gösterir. Hal böyle olunca da yediklerimize de dikkat etmemiz gerekir.
  • Gargara ile ağız kokusunu azaltmak da mümkündür. Ancak gargaraların bir kısmının içinde bulunan alkol de ağız kokusuna sebep olur. Bu yüzden alacağınız gargaranın içeriğine dikkat etmelisiniz.
  • Bol bol su tüketmek gerekir. Çünkü ağız kuruluğu da bakteri oluşmasına neden olup ağzınızın kokmasıyla sonuçlanır.
  • Düzenli olarak diş hekimine gözükmek gerekir. Ağzınızda oluşan bir diş eti rahatsızlığı veya dişlerinizde oluşan bir çürük de ağzınızın kokmasına sebep olur.
  • Doğal besinler de ağız kokusunu engellemeye yardımcı olur. Maydanozu bolca tüketin. Aynı şekilde tarçın da ağız kokusunu engelleyen besinler Bu yöntemler işe yaramazsa mutlaka doktorunuza başvurun.
Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu