Yaşam

Ağız Kokusuna Neden Olan Faktörler

Ağız kokusu veya nefes kokusunun tanımı basitçe ağızdan gelen hoş olmayan bir koku olarak söylenebilir. Halitozis vesilesiyle ortaya çıkabilir veya kronik bir durum olabilir. Bir insanın yediği yiyecekler, kötü ağız hijyeni, hastalıklar veya diğer faktörlerden kaynaklanabilir.

Kötü nefes veya ağız kokusu, ağızda hoş olmayan bir koku ile karakterize edilir.

Ağız kokusunun nedenleri arasında gıda, tütün ürünleri, zayıf diş hijyeni, sağlık sorunları, ağız kuruluğu, ağız yolu enfeksiyonları, diş sorunları veya ilaçlar sayılabilir.

Ağız kokusunun belirtileri arasında ağızda hoş olmayan bir koku veya tat, ağız kuruluğu veya dilde beyaz kaplama bulunur.

Ağız kokusunun tedavileri arasında; uygun diş hijyeni, gargara, sakız, sigarayı ve kötü alışkanlıkları bırakma olarak bahsedilebilir.

Ağız kokusu, uygun diş fırçalama, sigara ve kötü nefes oluşturacak kokulara neden olan gıdalar kaçınarak önlenebilir.

Ağız Kokusunun Sebepleri Ve Sağlık Riski Faktörleri Nelerdir?

Ağız kokusu için birçok risk faktörü ve nedeni vardır, sağlıklı insanlar bile arada sırada ağız kokusu yaşayabilir. Bazı yaygın ağız kokusu nedenleri şunlardır:

Yiyecek: Yiyecekler, ağızdan gelen başlıca kötü koku kaynağıdır. Bazı gıdalar, sarımsak, soğan, baharatlı gıdalar, (örneğin köri gibi) egzotik baharatlar, bazı peynirler, balık, asitli içecekler ve kahve gibi gıdalar ağızda bir koku bırakabilir. Koku çoğu zaman kısa ömürlüdür. Diğer gıdalar dişlerde sıkışabilir ve bu da kötü kokuya neden olan bakteri ve diş plağı büyümesini teşvik eder. Düşük karbonhidratlı diyetler ayrıca “keton nefesine” neden olabilir. Bu diyetler vücudun enerji kaynağı olarak yağ yakmasına neden olur. Bu enerjiyi üretmenin son ürünü, nefes verildiğinde meyvede aseton benzeri bir kokuya neden olan ketonlardır. Diyabetikteki bu meyveli koku kontrolsüz kan şekeri olduğunu gösterebilir.

Tütün ürünleri: Sigara ve çiğneme tütün ağızda kimyasal kalıntılar bırakır. Sigara içmek ayrıca diş eti hastalığı veya ağız kanseri gibi diğer kötü nefes nedenlerini de besleyebilir.

Zayıf ağız sağlığı: Bir insan dişlerini düzenli olarak fırçalamadığında veya diş ipi kullanmadığında, ağızda kalan yiyecek parçacıkları çürümekte ve kötü kokulara neden olabilmektedir. Kötü diş bakımı, ağızda plak birikmesine neden olabilir ve bu da kendi başına bir kokuya neden olabilir. Dişlerdeki plak birikimi ayrıca periodontal (diş eti) hastalığı denilen sağlıksız bir duruma neden olabilir. Plak sertleştiğinde tartar (taş) olarak adlandırılır. Tartar diş etlerini tahriş edebilen ve diş eti hastalığına yol açabilen bakteri içerir. Hafif diş minesi hastalığı formuna dişeti iltihabı denir; eğer dişeti iltihabı tedavi edilmezse, kötü sonuçlara neden olabilir.

 

Sağlık sorunları: Sinüs enfeksiyonları, zatürree, boğaz ağrısı ( farenjit ) ve diğer boğaz enfeksiyonları, soğuk algınlığı, grip bademcik taşları (tonsillolitler), pamukçuk , bronşit , postnazal damla , diyabet , asit reflü ( gastroözofageal reflü hastalığı veya GERD) ), laktoz intoleransı , diğer mide veya sindirim problemleri ve bazı karaciğer hastalıklar veya böbrek hastalıkları nefes darlığı ile ilişkili olabilir.

Kuru ağız: Ağız kuruluğu, en sık ağız kokusuna neden olan sebepler arasındadır. Tükürük, ağzın nemlenmesine ve temizlenmesine yardımcı olur ve vücut yeterince tükürük üretmediğinde, kötü nefes artabilir. Ağız kuruluğu tükürük bezi problemleri, bağ dokusu bozuklukları (Sjögren sendromu), ilaçlar veya ağız yoluyla nefes sebebiyle olabilir.

Alerjiler: Alerji tedavisinde kullanılan birçok ilaç ağız kuruluğu ve ağız kokusuna neden olabilir. Ek olarak, nazal burun akması, kötü nefesle sonuçlanabilecek yaygın bir alerji belirtisidir. Alerjilere bağlı sinüs tıkanıklığı aynı zamanda insanların ağızlarından nefes almasına ve ağız kuruluğuna neden olabilir.

Ağız enfeksiyonları: Boşluklar, diş eti hastalıkları veya gömülmüş dişler, nefesi kirletebilir.

Protezler: Düzgün temizlenmemiş gıda parçacıkları çürümeye veya bakteri ve kokuya neden olabilir. Gevşek oturan protezler ağızda kötü nefes almasına neden olabilecek yaralara veya enfeksiyonlara neden olabilir.

İlaçlar: Alerji ve diüretik tedavisi için antihistaminikler dahil birçok ilaç ağız kokusuna neden olabilir. Ağız kokusuna neden olabilecek diğer ilaçlar arasında triamteren ( Dyrenium ) ve paraldehit bulunur.

Sabah nefesi: Sabahları kötü nefes kokusu hemen hemen her insanda görülür. Tükürük üretimi uyku sırasında neredeyse durur, bu da kokuya neden olan bakterilerin büyümesine ve kötü nefes oluşmasına neden olur.

Gebelik: Gebe kalmak kendi başına kötü nefes oluşturmaz, ancak hamilelik sırasında sık görülen bulantı ve sabah bulantısı kötü nefes kokusuna neden olabilir. Ek olarak, hormonal değişiklikler, dehidratasyon ve iştah nedeniyle farklı yiyecekler yemek de hamilelik sırasında ağız kokusuna katkıda bulunabilir.

Ağız kokusunun diğer nedenleri: Burunda sıkışan nesneler (genellikle çocuklarda), alkolizm ve yüksek dozlarda vitamin takviyesi de solunum kokusuna neden olabilir.

Ağız Kokusu Hangi Belirtiler İle Ortaya Çıkar

Kötü nefes alıp almadığınızı nasıl anlatacağınız genellikle basittir. Diğerleri, kişinin kendinden önce ağız kokusu olduğunu fark edebilir, bu nedenle yakın tanıdığınız biri kötü nefes konusunda sizi uyarabilir. Ağız kokusunun en belirgin işareti veya belirtisi, ağızdan gelen hoş olmayan bir koku olduğunu fark etmektir.

Ağız kokusunun diğer belirti ve semptomları arasında

Nahoş veya ekşi tat veya tat almada değişiklikler

Ağız kuruluğu

Dil üzerinde beyaz bir kaplama

Hangi Sağlık Uzmanı Ağız Kokusunu Tedavi Eder?

Ağız kokusu olduğunda ilk durak genellikle diş hekiminizdir. Diş hekiminiz sağlıklı bir ağzınızın olduğunu tespit ederse, muhtemelen altta yatan bir sağlık sorununu aramak için doktora yönlendirilirsiniz.

Periodontal hastalığınız varsa, diş eti hastalıkları ve diş implantları konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimi olan bir periodontist görebilirsiniz.

Diş telleriniz varsa, kötü nefes yiyeceklerin tellerin içinde sıkışıp kalmasından kaynaklanır. Düzeltme için ortodontistinizi görebilirsiniz.

Bebeklerde veya küçük çocuklarda ağız kokusu, enfeksiyon belirtisi veya tanı konmamış tıbbi problemler olabilir. Bir bebek veya küçük bir çocuğun nefesi kokuyorsa, çocuk doktoruna veya diş hekimine danışın.

Kötü Nefes Konusunda Sağlık Uzmanı Ne Zaman Görülmeli?

Doğru ağız hijyeni ile ağız kokusundan kurtulmazsanız, ağız kokusu hala size eşlik ediyorsa tanı için diş hekimine veya doktora başvurmalısınız.

İnatçı ağız kuruluğu

Ağızda yaralar

Çiğneme veya yutmada ağrı veya zorluk

Kırık dişler veya diş ağrısı

Bademcikler üzerinde beyaz lekeler

Ateş veya halsizlik

Ayrıca, yeni bir ilaç aldıktan sonra, diş operasyonlarından sonra veya başka bir endişe ile ilgili semptomlar ortaya çıkarsa, ağız kokusu gelişirse bir doktora veya dişçiye başvurun.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu