Sağlık

Ağız Kokusu Nasıl Geçer? Ağız Kokusundan Doğal Yollarla Kurtulma

Ağız kokusu, ağızdaki çoğalan bakterilerin bir sonucudur. Geceleri uyurken vücudunuz istirahat halinde olduğu için bakterileri yok eden sürekli tükürük akışı yoktur. Bu nedenle, uyanma saatlerine kadar dişlerinizde ve dilinizde büyük bir tabakalaşma ve bakteri birikimi olur ve bu da kötü nefes kokusuna neden olur.

Kötü kokan bir nefesle uyanırken, sabahları diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak bu sorunu kolayca çözer. Bununla birlikte, üzücü bir sorun olan ağız kokusuna tıp dilinde halitozis denir.

ağız kokusu

Ağız kokusu, solunan nefesten belirgin derecede rahatsız edici, kötü koku ile karakterize edilir. Sorunun en sık kökeni zayıf ağız hijyeni, diş eti hastalığı, diş boşlukları ya da bakteriler ile kaplanmış bir dildir. (iltihaplanma nedeniyle beyaz ya da sarı renkli kaplama). İkincil nedenler ağız kuruluğu, yetersiz beslenme veya kontrolsüz diyabet olabilir.

Ağız kokusu belirli zamanlarda da kendini gösterebilir. Kahve, soğan ve sarımsak gibi yiyecekler ve içecekler de genellikle geçici olmasına rağmen ağız kokusuna neden olur.

Dünya nüfusunun yüzde 25 ila 30’u bu sorunla karşı karşıya kalsa da, tipik olarak tıbbi bakım gerektirmez. Bununla birlikte, ağız kokusu kalıcı bir sorun olarak ortaya çıktığında, utanç verici bir hal alır ve bu nedenle kokudan kurtulmak için fırçalama ile geçmeyebilir.

Siz de bu sorunla karşı karşıya olanlardan biri olduğunuzu anladıktan sonra, anında kötü nefesten kurtulmak için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

Yöntem 1: Tarçınlı gargara

İhtiyacınız olan malzemeler:

Tarçın tozu – 1 çay kaşığı

Karbonat  – 1 çay kaşığı

Bal – 2 çay kaşığı

Limon – Yarım (1 çorba kaşığı limon suyu)

Sıcak su – 1 su bardağı

ağız kokusu nasıl geçer

Adım 1. Bir kavanoza tarçın tozu ve karbonat koyun

1 çay kaşığı tarçın tozunu bir kavanoz veya sıkı bir kapağı olan bir şişeye koyun.

1 çay kaşığı karbonat ekleyin.

Tarçın, yalnızca ağız kokusunu gidermekle kalmaz, aynı zamanda kokuya neden olan bakterileri öldüren etkili bir bileşendir. Çiğneme ile tarçın sakızının oral bakterileri yüzde 50 oranında azalttığı görülmüştür.

Karbonat, kötü bakterileri siler ve dişlerin beyazlamasını sağlar.

Adım 2. Bal kullanarak tatlandırın

Karışıma 2 çay kaşığı bal ekleyin.

Bal sadece bir tatlandırıcı görevi görmez, aynı zamanda bakterileri öldürmeye yardımcı olan bir antimikrobiyal ve anti bakteriyel olan metil glikoal içerir.

Adım 3. Limon suyunu ekleyin

Karışım içine taze limon suyunu sıkın.

Limonda, kötü kokuyu hafifleten ferahlatıcı bir narenciye kokusu vardır.

Adım 4. Ilık suya dökün ve gargara yapın

Kavanoza 1 bardak ılık su dökün ve iyice karıştırın. Ilık su, karışımı inceltmek için balı kolayca eritir.

Gargara yapın ve 1 ila 2 çorba kaşığı ağzınıza dökün ve  ferah bir tazelik için 1 dakika gargara yapın.

Ev yapımı ağız temizleyicinizi sıkıca kapanan bir kavanozda saklayın.

Solunumunuzu tazelemeniz gerektiğinde solüsyonu sallayın ve kullanın.

Ağız Kokusundan Kurtulma Yöntemleri

Yöntem 2: Hidrojen Peroksit ve Su

İhtiyacınız olan malzemeler:

Hidrojen peroksit

Su

Hidrojen peroksit ve suyu eşit miktarda karıştırın.

Ağız kokusundan kurtulmak için bu ev yapımı gargarayı kullanın ve birkaç dakika ağzınızda çevirin.

Hidrojen ve oksijenden oluşan hidrojen peroksit, güçlü bir dezenfektan görevi görür ve kokuya neden olan bakterileri ortadan kaldırmak için ağız yoluyla çalkalanır.

Hidrojen peroksidi eşit miktarda su ile seyrelttiğinizden emin olun, çünkü konsantre formu kötü bir dile neden olabilir (dil bozukluğu).

Yöntem 3: Aromatik baharatlar

Kakule, rezene tohumu ve karanfil gibi baharatları çiğnemek ağız kokusundan kurtulmanın en etkili yöntemlerinden biridir.

Rezene tohumu ve karanfil bakteri ile savaşan antimikrobiyal özellikler içerir ve bu nedenle mükemmel ağız spreyi olarak işlev görür.

Benzer şekilde, kakule çiğnemek de anında ağzınızdaki kötü kokuları ortadan kaldırır.

ağız kokusuna ne iyi gelir

Tükürük üretimini teşvik etmek ve nefesini tazelemek için tohumları yavaşça çiğneyin. Alternatif olarak, yukarıdaki baharatlardan herhangi birini kullanarak bir çay yapabilir ve günde birkaç kez içebilirsiniz.

Yöntem 4: Turunçgil meyveleri

Bu, kullanması en basit çözümlerden biridir. Taze narenciye meyvesinden bir bardak sıkıp içebilirsiniz.

Alternatif olarak, seçtiğiniz meyveyi dilimleyebilir, bir sürahiye yerleştirebilir ve üzerine taze su dökebilirsiniz. Vitaminlerin faydalarının, gece boyunca buzdolabına koyarak suyun içine karışmasına izin verin.

Limon, portakal, kivi ve çilek gibi meyveler, ağızda kötü kokuya neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olan inanılmaz derecede yüksek oranda C vitamini içerir. C vitamini, bakterilerin gelişmesini zorlaştıran ağızda asidik bir ortam oluşturur.

C vitamini kaynağı içeceği, sabah veya ne zaman ihtiyaç duyursanız içebilirsiniz. Her zaman taze olarak tüketmek daha faydalı olacaktır.

Yöntem 5: Çemen otu Çayı

İhtiyacınız olan malzemeler:

Çemen otu tohumu – 1 yemek kaşığı

Su – 1 bardak

Adım 1. Suyu ve çemen otunu bir cezveye dökün

Bir cezveye 1 su bardağı su dökün ve suyu kaynatın.

Suya 1 çorba kaşığı çemen otu tohumu ekleyin.

Çemen otu ağız kokusu tedavisi için güçlü bir maddedir. Kötü kokuya yol açan solunum yolu hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur.

Kaynamaya bırakın, ardından 10 ila 15 dakika kısık ateşte pişirin.

Bu, tohumların yumuşatılmasını sağlar ve böylece suyu çemen otunun faydaları ile besler.

ağız kokusu nasıl geçer

Adım 4. Süzün ve servis yapın

Sıvıyı süzün ve hala sıcakken çayı için.

Ağız kokusunu gidermek için bu çayı günde 3 sefer tüketebilirsiniz.

Yöntem 6: Ağız Hijyeni

İyi ağız hijyeni, kötü nefesi azaltmanın ve önlemenin ve sağlıklı bir ağza kavuşmanın en etkili yollarından biridir.

Güzel kokan sağlıklı bir ağız sağlamak için günlük ağız hijyeninin bir parçası olarak izlemeniz gereken basit adımlar vardır.

Fırçalama ve diş ipi kullanımı; Fırçalama ve diş ipi kullanımı iyi ağız hijyeni sağlamada en önemli adımlardır. Diş etlerinizi taze ve sağlıklı hissederek ağızda kalan yiyecek parçacıklarını temizler.

Dilinizi fırçalamak için bir dil kazıyıcı kullanın; Sadece dişlerinizi değil, tüm ağzınızın da fırçalanması gerekir. Kötü nefesin sebebi, yediğiniz yemek sonucu dilde kalan minik parçacıkların bir sonucu olabilir. Bu nedenle, dilinizi fırçalamak oldukça önemlidir.

Yeterli miktar da su içmek; Su eksikliği ağızdaki mukoza zarını kurutur, bakteriler için bir üreme zemini oluşturur ve kötü nefese neden olur. Bu nedenle, her gün yeterince su içtiğinizden emin olun.

ağız kokusu için doğal çözümler

Diş hekiminizi ziyaret edin; Dişçiye düzenli ziyaretler, ağız hijyeni için önemli bir parçadır. Diş hekiminiz ayrıca kokunun arkasındaki nedeni, nereden geldiğini ve tıbbi bir durumdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemeye yardımcı olabilir. Bakteriler diş hekiminizin tanımlayabileceği ve tedavi edebileceği diş eti çizgilerinin altında gelişebilir.

Ne yediğinizi izleyin;  Beslenmenizi incelemek ağız kokusundan kurtulmak için önemli bir faktördür. Farklı sindirim yeteneklerine sahip olduklarından, aynı öğünde karbonhidrat ve proteini yemediğinizden emin olun. Soğan, sarımsak gibi yiyecekleri yediğinizde nefesinizin koktuğundan emin olabilirsiniz. Özellikle topluma karıştığınızda bu yiyeceklerden uzak durun.

Probiyotik tüketin; Dil yüzeyindeki maya ve bakterileri azaltmaya yardımcı olan probiyotik beslenmeye özen gösterin.

Ek ipuçları

Kakule ve rezene gibi tohumları, acil durumlarda, ağız spreyi bulamadığınızda size yardımcı olmak için her zaman el altında bulundurun.

Düzenli olarak tütün kullanımı kötü kokulu bir ağza yol açar. Bu yüzden, kendinizi kötü nefesten uzak tutmak için tütün ürünlerini kullanmayı bırakın.

Diş fırçanızı her 2 ila 3 ayda bir değiştirin.

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu