SağlıkYaşam

A Vitamini: Bu Hayati Vitamin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

A vitamini, vücudumuzda yeteri kadar olmazsa sağlıklı olamayız aslında bu kadar temel bir besindir, ancak çoğu zaman hem sağlık hekimleri hem de hastalar tarafından uzun süre düzeltilemeyen bir eksikliğe neden olabilir ve göz ardı edilir.

Aslında, açıklanamayan ve kronik sağlık sorunlarını olan kişilerde, bu vitaminin düşük seviyeler ile ilişkilidir.

Herhangi bir eksikliğe bağlı sağlık probleminin, beslenme düzeltilmediği ve uygun takviye alınmadığı sürece çözülmeyeceğini söylemeye gerek yok.

Araştırmalar, tamamlayıcı A vitamini ve demirin kombinasyonunun, kansızlığı yalnızca tamamlayıcı demir veya A vitaminden daha etkili biçimde azalttığını göstermektedir.

Sıçanlarla yapılan bir çalışma, demir eksikliğinin plazma ve karaciğer A vitamini düzeylerini değiştirdiğini göstermiştir. Yaklaşık 5 haftalık takviyeden sonra fare kendini daha iyi hissediyor ve daha fazla enerji alıyordu. Kan testleri demir seviyesinin sadece iki ay sonra normale döndüğünü gösterdi.

Daha sonra demir ve A vitamini açısından zengin besinler, D vitamini, yeterli miktarda kaliteli protein tüketerek ve düzenli olarak multivitamin alarak iyi seviyelerde kalmayı başardı.

Bu vitaminin sağlık için önemine rağmen, aynı zamanda aşırı miktarda tüketilmesi ve / veya takviye edilmesi durumunda potansiyel toksisitesi nedeniyle en tartışmalı besinlerden biridir. Yağda çözünen bir vitamin olmak, diyette çok fazla A vitamini ve özellikle de birçok takviyeden olmak, vücutta birikebilir ve potansiyel zarar verebilir. Bununla birlikte, daha düşük olasılıkla, düşük kalorili diyetleri kısıtlamak ve A vitamini bakımından zengin hayvansal gıdalardan kaçınmak, birçok kişiyi tehlikeli derecede düşük seviyede olma riskine sokar.

A Vitamini Nedir?

A Vitamini, yağda çözünen diyet bileşiklerinin bir ailesidir, bunlardan üçü: retinol, retinal ve retinoik asit. İnsan vücudunda önemli rol oynar ve her bir bileşik farklı fonksiyonları yerine getirir. A vitamininin yiyeceklerde iki çok farklı biçimde bulunduğunu anlamak önemlidir:

Önceden oluşturulmuş, ‘kullanıma hazır’ A vitamini (renksiz olan) yalnızca hayvansal gıdalarda bulunur.

Provitamin A (sarı / turuncu renkli karotenoidler şeklinde) sadece bitkilerde bulunur ve vücutta (birkaç adımda) aktif forma dönüştürülmeleri gerekir.

Önceden oluşturulmuş A vitamini ve provitamin A, biyoyararlanım ve biyolojik aktivitede önemli ölçüde farklılık gösterir. Önceden biçimlendirilmiş tip, vücuda alımdan sonra hazım için kullanılmaya hazırdır (sindirim fonksiyonunun uygun şekilde çalışmasını sağlar).

Karotenler güçlü antioksidanlardır ve aktif A vitaminine dönüştürülebilir; Bununla birlikte, birçok insan bunu yapamaz, özellikle diyetleri A vitamini emilimi ve depolanması nedeniyle yetersiz yağ içeriyorsa, bu vitamini içeren yiyecekleri tüketirken yağın varlığı önemli ölçüde artar.

Araştırmalar, hem vejeteryanlar hem de et yiyenlerin önemli bir kısmının, provitamin A’yı aktif forma absorbe edemediğini veya dönüştüremediğini ve normal olarak A provitaminini aktif forma metabolize edebilecek bireylerde bile, birçok faktörün, etkili bir şekilde bu dönüşümü engeller.

Üstelik karotenoid emiliminin etkinliği, yalnızca alınan miktardan değil, aynı zamanda gıdanın işlenmesi veya pişirilmesi, yağın cinsi ve miktarı, çinko ve E vitamini varlığı gibi emilimi teşvik eden diğer diyet bileşenleri de etkilenmektedir. Düşük yağlı diyetleri ve vejeteryanları izleyen insanlar bir süre boyunca yetersiz kalırlar.

A vitamininin % 90’ından fazlası karaciğerde depolandığı ve gerektiğinde yeniden verildiği yerde bulunur. Normalde, bu vitaminin karaciğerde temini birkaç ay sürecek kadar yeterlidir.

Bu nedenle, herhangi bir eksiklik genellikle yavaş gelişir ve daha şiddetli hale gelinceye ve çeşitli semptomlar gelişinceye kadar tanınmaz.

A Vitamini, Sağlık İçin Neden Önemlidir?

Protein asimilasyonu: Yeterli A vitamini olmadan vücut, kas onarımını etkileyen ve kalp kası da dahil olmak üzere yeni kaslar oluşturan proteinleri doğru şekilde kullanamaz. Önemli olarak, protein alımının yüksek olması durumunda hızla tükenir, bu nedenle buna karşı koymak için daha yüksek diyet alımı gerektirir.

Kalsiyum asimilasyonu ve metabolizması: Eksikliğinin kemikler, kas kasılmaları ve sinir sistemi üzerinde zararlı etkileri vardır. A Vitamini ayrıca, vücudun kemik sağlığı, çok sayıda vücut fonksiyonu ve gen ifadesinde rol alan D vitamini kullanımını optimize eder.

Diğer temel besin maddelerinin normal işlevi: A vitamini eksikliği, özellikle protein, yağlar, demir, çinko ve E vitamini gibi diğer bazı temel besin maddelerinin durumunu etkiler.

Hamilelikte uygun fetal büyüme ve doğum kusurlarının önlenmesi: Emzirme döneminde yüksek seviyelere sahip olmak da hayatidir.

Endokrin sistem: Özellikle optimal tiroid fonksiyonu için.

Bağışıklık sistemi: Her türlü enfeksiyonları önlemek için gereklidir. A vitamini, bakteriyel, viral ve paraziter enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini iyileştirdiği için “enfektif anti” vitamin olarak bilinir.

Cinsiyet ve stres hormonlarının üretimi: Araştırma, testosteron üretimini teşvik etmenin gerekli olduğunu göstermektedir.

Görme: Gece görüşü için çok önemlidir ve parlak ışıktan kısık ışığa uyum sağlama yeteneği (gece körlüğü A vitamini eksikliği anlamına gelir).

Deri: Kuru cilt ve saç, zayıf tırnaklar, mide, bağırsak, akciğer, idrar kesesi ve sinüslerin mukozalarına faydalıdır.

Antioksidan fonksiyonlar: A vitamini vücudun kirleticilerden, serbest radikallerden ve kanser gelişiminden (özellikle akciğer ve meme kanserinden) korunmasına yardımcı olur.

Ayrıca, araştırmalar A vitamininin vücuttaki testosteron seviyelerini yükselterek kas büyümesini doğal olarak artırma kabiliyetine sahip olduğunu göstermektedir. Bir çalışmada 155 çift erkek ikizin diyet alımları karşılaştırıldı ve testosteron düzeyleri ile A vitamini alımı arasında bir ilişki bulundu.

Tabii bu vitamini almak steroid almaktan daha güvenlidir ve vücut geliştiricileri ve yaşlılar da dahil olmak üzere kas kütlesini artırmak isteyen insanlar tarafından daha yaygın olarak kullanılması gerektiğini söylemeye gerek yok.

Ergenlik çağındaki başka bir çalışmada, demir ile birlikte günlük 6.000 IU A vitamini eksikliğinin düzeltilmesinin, demirle birlikte, olgunlaşma sürecini arttırmak ve yağsız vücut kütlelerini arttırmak için testosteron enjeksiyonları ile çalıştığını göstermiştir.

A vitamini açısından yüksek gıdaları tüketmeyen diyet faktörleri, eksikliklerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle az yağlı yiyecekler A vitamini seviyelerini hızla tüketebilir, çünkü bağırsaktaki A vitamini emilimi için yağ gereklidir. Alım miktarı düştüğünde, karaciğerdeki mevcut A vitamini depoları nedeniyle eksikliğin gelişmesi bir ila iki yıl sürebilir.

 

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu