Yaşam

7 Gün Limonlu Su İçtiğinizde Ne Olur?

Limon suyu son dönemlerde oldukça popüler. Hemen hemen tüm restoranlarda normal suya ücretsiz bir ekleme olarak sunulmaktadır. Bazı insanlar sadece tadı tercih ettikleri için içiyorlar, ancak bazıları iddia edilen sağlık yararlarının farkında. Gerçekte, özellikle limon suyuyla ilgili pek fazla çalışma yapılmamıştır, ancak limon ve su hakkında ayrı ayrı biraz fazla şey biliyoruz. Her ikisi de sağlık için son derece faydalı.

Günlük alındığında, yaklaşık 7 gün içinde siz de faydalarını göreceksiniz. Peki 7 gün limonlu su içtiğinizde ne olur? İşte yanıtı…

Kolay kilo kaybı

Farelerdeki çalışmalar, limonlardaki polifenol antioksidanlarının, yüksek yağlı beslenmeye rağmen kilo alımını azaltabileceğini göstermektedir. Bu farelerde insülin direnci de artmıştır. Sonuçların insanlarda kopyalanıp kopyalanmayacağını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır, ancak anekdot kanıtları uygundur. Limonlu su içen insanlar düzenli olarak daha kolay kilo verdiklerini rapor etse de, limon ve su kombinasyonunun temel faktör olup olmadığı açık değildir. Daha fazla su içmek, diyet yapanların kendilerini tok hissetmelerine ve aşırı yemekten kaçınmasına yardımcı olabilir.

Daha iyi nemlendirme

Doğru hidrasyon, sağlığın anahtarıdır. Genelde günde 91 ila 125 ons su almalısınız. Bunların bir kısmı yiyeceklerden gelebilir, fakat gerisinin kasıtlı olarak içilmesi gerekir. Su kendi başına içmek için çok heyecan verici değildir ve bazı insanlar aktif olarak sade suyun tadını beğenmez.

C vitamini Katkısı Sağlar

C vitamini, bir çok sağlık yararına sahip önemli bir antioksidandır. Vücudumuz onu tek başına sentezlemediği için yiyeceklerden alınabilir. C vitamini almak kardiyovasküler hastalık, felç ve yüksek tansiyon riskini azaltabilir. C vitamini cildiniz için iyidir ve yaşlanmayı hızlandıran serbest radikallere karşı savaşır. C vitamini soğuk algınlığı süresini bile kısaltabilir, ancak bu konudaki çalışmalar çelişkilidir. Kesinlikle zarar veremez. Limonlar C vitamini bakımından en yüksek değildir, ancak yine de harika bir kaynaktır. Suyunuza düzenli olarak eklenmesi, yalnızca günde önerilen günlük 60 mg miktarına ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Daha genç görünen cilt

Hidratlanmış cilt mutlu bir cilttir, bu yüzden daha fazla su içmek zaten içten dışa nemli bir görünüm elde etmek için harika bir başlangıçtır. Hidratlanmış cilt sadece daha sıkı ve pürüzsüz kalmaz, ayrıca toksinleri ter yoluyla atma şansına da sahiptir. Limonlardaki C vitamini ayrıca yaşlanmanıza neden olan kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur, ayrıca kolajen ve elastin üretimini destekler. Limon suyu, genç bir görünümü korumak için güçlü bir araç olabilir.

Daha hızlı metabolizma

Bazı insanlar sindirim sisteminin çalışmasını sağlamak için sabah ilk iş olarak ılık limonlu su ile güne başlar. Aslında, suya limon ilave edilmesinin büyük bir fark yarattığına dair gerçek bir kanıt yoktur, ancak genel olarak boş bir midede bulunan su, metabolizmanızın bir süre dinlendikten sonra çalışmasına yardımcı olur.

Taze Nefes

Limonun her türlü temizlik ürününde ortak bir koku olmasının bir nedeni vardır. Kokuyu etkisiz hale getirmeye yardımcı olur. Aynı şekilde soğan, sarımsak, peynir veya balık gibi kalıcı yiyeceklerden kaynaklanan kötü nefesi kesmeniz gerektiğinde de geçerlidir. Limon ayrıca tükürük üretimini uyarır. Bu önemlidir, çünkü ağız kuruluğu aşırı bakteri üremesi nedeniyle daha kötü kokar. Sabah nefesinizi düşünün ve ne demek istediğimizi anlayın.

Böbrek Taşı

Böbrek taşları temelde kalsiyum birikintileridir ve uzmanlar, bunların oluşma riskini azaltmak için daha fazla sitrik asit almanızı önerir. Narenciye meyvesi olarak limon, sitrik asitin harika bir kaynağıdır. Böbreklerinizi sağlıklı tutmak için daha fazla su da önemlidir, bu yüzden buradaki kombinasyon taşlara yatkın insanlar için iyi bir seçenektir. Bir gün boyunca sadece ½ bardak limon suyu içmek, size böbrek taşı olan insanlar için reçeteli ilaçlar gibi aynı miktarda sitrik asit verir.

Stabilize ruh halleri

Araştırmalar limon kokusunun, ruh halini düzenleyerek stres hormonlarını azalttığını buldu. Limon yağı, aromaterapi ürünlerinde bu nedenle yaygın olarak kullanılır. Limon içmek meyvede bulunan vitamin ve potasyumun yanı sıra bu yararı da sunar. Potasyum kan basıncını düzenlemede büyük bir rol oynar ve yüksek tansiyon stresle ilgilidir, bu yüzden yeterince potasyum almamak ruh halinizi kesinlikle etkileyebilir. Sonuçta, limon suyu yatıştırıcı bir içecek olabilir.

Dengeli pH

Bedenlerimizde alkali bir ortam olması daha sağlıklıdır, çünkü kanser gibi hastalıklar asidik olanı tercih ediyor. Karşılıksız geliyor çünkü limonlar çok asidiktir, ancak onları yemek aslında sindirim sistemimizde doğru alkalin eğimli pH dengesini sağlamaya yardımcı olabilir. Bunun nedeni, sitrik asidin, bir kez metabolize edildiğinde, alkalize edici yan ürünler üretmesidir. Alkali gıdalar tüketmenin mutlaka kanımızdaki pH dengesini değil, çoğunlukla idrarımızı etkilediğini unutmayın. Yine de, mesane sağlığı önemlidir!

Daha Fazlasını Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu